Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 14. СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ

ПОВТОРЕННЯ

• Установіть відповідність (усно).

Вид складного речення

Приклад

1 складносурядне

А Сонце сідає — тіні виростають.

2 складнопідрядне

Б Сонце сідає — і тіні виростають.

3 безсполучникове

В Тіні виростають, коли сонце сідає.

4 з різними видами зв’язку

Г Сонце сідає, заливаючи простір червоною барвою.


Д Сонце сідає, зривається вітер — і люди покидають пляж.

Складносурядним називають складне речення, частини якого рівноправні за змістом і зв’язані сурядними сполучниками, наприклад: Жінки Об’єднаних Арабських Еміратів традиційно вдягають чорне вбрання, а чоловіки носять біле.

Сурядні сполучники

Приклади

єднальні: і, й, та (=і), ні…ні, ані…ані, не тільки…а й, і…і

Не тільки дівчата дбають про стильне вбрання, а й хлопці переймаються своїм зовнішнім виглядом. Одягнув шарф — і ніякий вітер тепер не страшний.

протиставні: а, але, зате, проте, однак, та (=але)

Стиль одягу має велике значення, але практичність важливіша.

розділові: або, чи, то…то, або…або, чи… чи, не то…не то

Або я допоможу братові з вибором краватки, або ви дайте йому пораду.

Між частинами складносурядного речення можуть бути такі смислові зв’язки:

• одночасність подій: Сонячний день млосно дихав запашним теплом свіжої ріллі, і дзвінкоголосі жайворонки дружним хором славили весну (С. Добровольський);

• послідовність подій: Скоро сонце зачепить небокрай, і після цього море приміряє жовтогаряче вбрання (І. Гомон);

• причина й наслідок: Чужих два слова в пісні буде — і пісня вся тоді чужа (Л. Костенко);

• протиставлення: Один засіває поле, а інший збирає плоди (Народна творчість);

• зіставлення: Земля не може жити без сонця, а людина — без щастя (М. Стельмах);

• чергування явищ: То пронесеться над болотом чайка, то промайне бистрий чибіс і грудкою впаде в ситу землю (А. Шиян);

• різка зміна подій: Дмухнув вітер понад ставом — і сліду не стало (Т. Шевченко).

Будову складносурядного речення можна зобразити за допомогою схеми: для позначення частин використовують квадратні дужки, а між ними ставлять розділовий знак і записують сполучник, наприклад: Ходить сон край вікон, і дрімає казка (Народна творчість). [ ], і [ ].

ЗАУВАЖТЕ!

Сурядні сполучники можуть поєднувати не тільки частини складносурядного речення, а й однорідні члени, порівняйте: Дівчата засмагають, а також іноді плавають. Дівчата засмагають, а хлопці плавають. Перше речення — просте, ускладнене однорідними присудками, а друге — складносурядне.

1. Прочитайте речення й випишіть складносурядні. Підкресліть у них граматичні основи.

1. Дощик перестав — і все навколо запахло, посвіжішало (Гр. Тютюнник). 2. Або не сокіл я, або спалила мені неволя крила (Леся Українка). 3. Колись отут були луги й буяли трави навкруги (М. Луків). 4. Любіть стежинку, і травинку, і сонце завтрашнього дня. 5. Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі (Л. Костенко). 6. Національна своєрідність зближує нації, а не роз’єднує їх (Д. Лихачов). 7. Минали дні, а дощів усе не було (О. Гончар). 8. В моїй душі мелодія осіння, та в ній я чую ноти весняні (В. Сосюра). 9. Хто своє носить, той чужого не просить (Народна творчість).

2. Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Півкроку вбік — і все це піде прахом (Л. Костенко). 2. Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть, колосом шумлять (А. Малишко). 3. Був уже вечір, і над хащами парку сходив великий повний місяць (Ю. Смолич). 4. Сніжинки падали, і запорошені стежки були розквітчані слідами численних людських ніг (М. Драй-Хмара). 5. Черемха клубочилася піною цвіту, а бузина ловила те пахуче шумовиння, піднісши вгору білі долоні (О. Донченко). 6. Розумний розсудить, а дурний засудить (Народна творчість). 7. Чи то солов’ї щебетали, чи капали роси з туманів, чи трави співали квіткам? (Олександр Олесь).

А. Визначте смислові зв’язки між частинами складносурядних речень (усно).

Б. Побудуйте схему до кожного речення.

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Мода невпинно змінюється, а джинси ось уже понад 150 років залишаються найпопулярнішим одягом. Додаються тільки деякі модні деталі: вишивки, розрізи, стрази. Якась незбагненна сила притягує до джинсів молодь, і люди старшого віку ними теж не гребують.

Перші джинси було пошито 1853 року в Америці, а «винайшов» їх Леві Страусс. Довго джинси вважалися одягом ковбоїв, золотошукачів і фермерів. Поступово зручний одяг зацікавив чоловіків різних країн світу. А в 1950-х роках уперше їх одягла жінка в американському Лос-Анджелесі. Модниці миттєво підхопили цей стиль, і нині неможливо знайти дівчинку або жінку, у гардеробі якої не було бодай однієї пари джинсів (І. Біленко).

A. Знайдіть складносурядні речення й визначте смислові зв’язки між їхніми частинами (усно).

Б. Визначте в цих реченнях види сполучників сурядності.

B. Розкрийте лексичне значення виділених слів.

4. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Зручне взуття без перебільшення можна назвати найголовнішим елементом екіпіровки для подорожі або походу. Ясна річ, штани й куртка важливі, однак вирішального значення не мають. Рюкзак теж може бути найпростішим. Намет — річ потрібна, проте можна замість намету спробувати спорудити курінь з гілок. А ось без зручного взуття навіть найзахопливіша подорож буде затьмарена, адже в незручному неможливо пройти й декількох метрів — одразу захочеться його зняти. Є спеціальне взуття, призначене саме для подорожей, а називають його «трекінговим». Воно відрізняється зручністю, надійністю та комфортом. Для простих походів найбільш придатні кросівки або кеди, а для складних маршрутів краще вибирати туристичні черевики (О. Фещенко).

А. Випишіть складносурядні речення.

Б. Побудуйте до них схеми, указавши в дужках вид частин за складом граматичної основи (див. зразок).

Зразок. Надворі вже холодно, а пляжники все одно не здаються.

[односкл. безос.], а [двоскл.].

5. Прочитайте текст. Випишіть речення, що відповідають схемі [ ], а [ ].

Основним взуттям жінок були колись чоботи із сап’яну — сап’янці. Найулюбленішими були червоні сап’янці, які звичайно вдягали в неділю чи свято й уважали частиною святкового одягу. «На нозі сап’ян рипить, а в борщі півник кипить», — каже народна приповідка про добру господиню.

Крім чобіт, завжди були в ужитку черевики або черевички, які шили не тільки з кольорової шкіри, а й з міцної дорогоцінної парчі. Черевички більше вважалися дівочим взуттям, а сап’янці — взуттям заміжніх жінок. У народній приповідці говориться: «Кому хустка на голову, тому й сап’ян на ногу, а в кого стрічка в косі, у того й парча на нозі» (За О. Воропаєм).

6. Випишіть слова, у яких треба поставити дефіс.

Міні/маркет, жовто/гарячий, радіо/гурток, аграрно/індустріальний, аудіо/файл, народно/визвольний, західно/український, журнально/газетний, екс/чемпіон, темно/зелений, усесвітньо/відомий.

• З перших букв виписаних слів складіть назву частини одягу.

7. Напишіть рекомендації своєму другові (своїй подрузі) щодо вибору трьох предметів гардеробу, зображених на ілюстрації, для: а) конференції; б) кінотеатру; в) пляжу. Використайте складносурядні речення з єднальними, протиставними й розділовими сполучниками (три речення).

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Перегляньте експрес-урок «Індустрі́я чи інду́стрія?». Запишіть проблемні слова в наголошуванні. Поставте в них наголоси.

ІндустрІя чи індУстрія?

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

кидатися в очі (про щось яскраве)

впадати в очі

робити вигляд

вдавати

на смак і колір товариша нема

на колір і смак товариш не всяк

шириною два метра

завширшки два метри

у випадку потреби

у разі потреби, за потреби

3.Потренуйтеся грамотно читати чистомовки.

— Ведмедику-ледащо,

Вліз на пасіку нащо?

— Буду джмеликом дзижчати,

— Буду мед куштувати.

На городі липа —

Чорні брови в Пилипа,

А я свої в сажу вмажу

Пилипові переважу.

Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Снігу ще небагато, але на деревах іскриста, пухнаста паморозь (В. Собко). 2. Темно-зелені садки дрімають вже без плоду, і тихо гріються хатки, і верби гнуться в воду (І. Франко).3.З десятеро вже оперених качат замаскувалися під жовте старе коріння, а стара качка з шумом випурхнула з куща (Ю. Збанацький). 4. Дощ пройшов — і Київ зеленіє (М. Рильський).5.І вже каштанам ніколи дрімати, і сонце не надивиться згори на їх носи, рум’яні і кирпаті, на витівки, на ігри дітвори (В. Симоненко). 6. Уже давно стояла ніч над землею і зорі виблискували з темного неба 7. Усе зраділо, зустрічаючи день; і день зрадів — ясний, теплий, погожий (Панас Мирний).

А. Перепишіть речення в робочий зошит і підкресліть у них граматичні основи.

Б. Побудуйте схеми речень і визначте смислові зв’язки між частинами складносурядних речень (за зразком).

Зразок. Десь пливуть дощі по шибках і бредуть сніги в полях (Є. Сарапулова). [ ] і [ ]. Одночасність подій.

Кирпа́тий, -а, -е. 1. Короткий, задертий догори (про ніс). 2. у знач. ім. кирпата, -тої, жін., перен., нар.-поет. Смерть.

Па́морозь, -і, жін. Подібні до інею атмосферні опади, що утворюються в туманну морозну погоду на гілках дерев, дротах і т. ін.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити