Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 15. УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ НА СУСПІЛЬНУ ТЕМУ

ПОВТОРЕННЯ

• Завершіть речення (письмово).

1.Теза — це … .

2. Аргумент — це … .

1. Перегляньте експрес-урок «Воєнний чи військовий?». Поясніть, у чому полягає відмінність між цими прикметниками.

Воєнний чи військовий?

2. Прочитайте новелу й виконайте завдання.

Гермес Праксителя

Поїзд зупинився в полі й стояв довго. У вагоні першого класу було веселе товариство жінок, які їхали на бал. У середньому купе біля вікна сидів юний офіцер у пелерині, напроти нього — цивільний грубий панок. Увагу жіночого товариства захопив офіцер.

Шепотом і виразами очей вони робили собі замітки про незвичайного молодця. Його відкрита голова була всіяна короткими гебановими кучерями, що підкреслювали ясність обличчя й темно-сині очі. Він піднявся, сперся коло вікна й дивився вдалечінь.

Три красуні не зводили з нього очей. Крайня з правого боку, із золотавим волоссям і фіалковими очима, учителька мистецтва, рухала рожевими пальчиками та жваво ловила профіль юнака в альбом для малювання. Середня, з довгастим чоловічим виразом, барашкувала ніжкою, закладеною на коліно, і дивилася перед себе з усмішкою насолоди. Третя взяла її під руку, мружила чорні очі й шепотіла з гарячим віддихом воркуючої голубки.

Середня зауважила:

— Якийсь невблаганний смуток впився в його душу. Золотоволоса білявка зітхнула й додала:

— Шия з головою творить одну лінію. Упасти в його обійми — можна вмерти. Гермес Праксителя.

Товаришки потакнули.

Грубий панок був схожий на бочку. Він почав розмову про природність контрастів, про війни за всіх часів і в усіх народів. На доказ своїх слів панок сказав, що хоча на далеких фронтах ллється тепер кров і трупи вкривають землю, життя йде своїм давнім шляхом і незмінним порядком.

Пракситель. Гермес з немовлям Діонісом

Голос панка гудів із рішучою самовпевненістю, як барабан. Офіцер дивився на нього спідлоба, у його очах заграв глумливий усміх, на лиці з’явилися плями.

— Війна — це проклята підлота й ганьба людства, — процідив юнак.

Панок витріщив очі.

— Як це?! Так говорить офіцер про святу справу, яка рятує Вітчизну від ворога? Це ж бунт проти національної етики й богохульство проти суспільної моралі!

Офіцер відповів:

— Вітчизну рятують творчим трудом і любов’ю, а не насильством, ярмом, людською кривдою та грабунком. Що мені до національної етики, коли в ній немає справедливості, що мені до суспільності, яка грабує мене, вимагає життя? Чому я маю ненавидіти кожний інший народ? Одна струна скрипки, одна сторінка рукопису цінніші для Вітчизни й людства від обіцяного раю дармоїдів. Хіба ви не знаєте, що нуждарі моляться Богу, а він Свою манну посилає ситим світу цього? А справжні наші боги зараз бродять у болоті.

Панок посатанів.

— Війна — це традиція історії людства, вона прийнята всім цивілізованим світом.

Юнак відповів:

— Видно, що та історія нічого його не навчила й що людству ще далеко до справжньої культури, коли немає іншого виходу.

Панок розкричався:

— Мовчіть! Я накажу вас заарештувати! Я бачив, як ви не зняли навіть шапки зі знаком монарха й символом держави, тільки махнули головою, аж шапка полетіла під лаву! Прошу йти за мною! Подайте ваші документи!

Офіцер піднявся, за ним — його слуга. Слуга підійшов до офіцера, розгорнув на його плечах пелерину й почав виймати з кишені на грудях документи. Порожні рукави хиталися по боках — офіцер був без обох рук.

Жах ударив по присутніх. З кутка долетів тихий зойк і плач. У повітрі замигали парасольки, кілька жіночих рук піднялися вгору, і на кавуновий лоб товстого панка градом посипались удари (М. Яцків).

A. Визначте стиль тексту й тип мовлення.

Б. Визначте тему, основну думку новели й проблеми, що в ній порушено.

B. Охарактеризуйте панка та юного офіцера.

Г. Назвіть морально-етичні проблеми, порушені у творі.

Геба́новий, -а, -е, діал. Зроблений з гебану — чорного дерева.

Пелери́на, -и, жін. Короткий плащ до пояса або накидка, звичайно коротка, яка надягається поверх одягу.

3. Складіть твір-роздум, підтвердивши або спростувавши слова панка: «Війна — це традиція історії людства, вона прийнята всім цивілізованим світом». Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі аргументи, проілюструйте їх прикладом із новели М. Яцківа, з історії та суспільного життя. Зробіть висновок.

Зруйнований Хрещатик. м. Київ. Фото 1944 р.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити