Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 18. ОСНОВНІ ВИДИ СКЛАДНОПІДРЯДНИХ РЕЧЕНЬ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Прочитайте записи в колонках і виконайте завдання.

додаток

Обов’язково дочекайтеся, (чого?) коли в Ялті зацвіте гліцинія.

означення

Зачекай біля фонтану, (якого?) що біля Львівського оперного театру.

обставина

Наша сім’я поїде до Одеси, (за якої умови?) якщо розпогодиться.

А. З’ясуйте, за яким принципом зроблено записи в лівій і правій колонках.

Б. Чи логічною є думка, що підрядні частини відповідають на питання другорядних членів речення?

За значенням складнопідрядні речення поділяють на три основні види з підрядними частинами: означальними, з’ясувальними й обставинними.

Вид підрядних частин

Питання

Приклад

означальна

який? яка? яке? які?

Люблю міста, що стоять на великій річці.

з’ясувальна

хто? що? кого? чого?

А ми й не знали, що під театром протікає підземна річка.

обставинна

як? де? коли? з якою метою? з якої причини? та ін.

Коли сідає сонце, Поділ стає по- особливому чарівним.

Означальні та з’ясувальні підрядні частини пояснюють слово або сполуку слів у головній частині, а обставинні пояснюють усе головне речення, наприклад:

1. Мої батьки найбільше люблять парки, у яких є фонтани (які парки? у яких є фонтани — означальна частина пояснює додаток у головній).

2. Але мені сказали, що сьогодні ми підемо до озера (сказали про що? що сьогодні ми підемо до озера — з’ясувальна частина пояснює присудок у головній).

3. Шум моря стає чутним, якщо під’їхати ближче до набережної (якщо поставити питання тільки від присудка стає чутним, то не буде зрозуміло, що саме стає чутним, якщо під’їхати ближче до набережної — отже, підрядна обставинна частина пояснює зміст усієї головної).

Прочитайте речення в такій послідовності: а) з підрядною частиною, що відповідає на питання додатка; б) з підрядною частиною, що відповідає на питання означення; в) з підрядною частиною, що відповідає на питання обставини.

1. Небо, яке засіяли зорі, чудово заблищало (І. Нечуй-Левицький). 2. Вогонь то здіймався, то падав, наче дихали груди (М. Коцюбинський). 3. Хвала тому, у кого душа орлина (Л. Дмитерко). 4. Хилилися густі лози, звідки вітер віє (Народна творчість). 5. Як радію за ту я людину, що загублену радість знайшла (В. Сосюра). 6. Хто посіяв вчасно, у того вродить рясно (Народна творчість). 7. І складаються строфи-куплети, коли серце болить і плаче (С. Пушик).

ЗАУВАЖТЕ!

Зв’язки між видом підрядної частини й словом, яке вона пояснює в головній частині, нагадують зв’язки між членами простого речення, як у поданій нижче схемі. Як означення може залежати від додатка в простому реченні, так і підрядна означальна частина може залежати від додатка, що в головній частині складнопідрядного речення.

2. Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. У метушні людській не помічаю, як проминають і роки, і дні (М. Луків). 2. Перед очима слалися поля, які буйно заросли бур’янами (Г. Тютюнник). 3. Це той чаклун, якого й досі згадують у них у селі з любов’ю й страхом (В. Шевчук). 4. Я заздрю всім, у кого є слова (І. Драч). 5.Мені примарилася повінь, яку я запам’ятав ще змалечку (Г. Тютюнник). 6. Страждання нам дано як милість, бо так Всевишній заповів (В. Крищенко). 7. Краще жити як у кінокомедії, ніж як у фільмі жахів (О. Іванко).

A. Випишіть спочатку складні речення з підрядною означальною частиною, потім — із з’ясувальною й насамкінець — з обставинною.

Б. У головній частині речень із підрядною з’ясувальною й підрядною означальною підкресліть той член речення, який пояснює підрядна частина.

B. Побудуйте схеми речень.

3. Прочитавши текст, знайдіть у ньому складнопідрядні речення. Визначте в них види підрядних частин (усно).

За спогадами, маленький Тарас побував у Києві ще дитиною, разом зі старшою сестрою Катериною. У ті часи перед Великоднем люди збиралися з усіх кінців до київських святинь «на прощу». Перейшовши тихоплинну Либідь, прочани піднялися дорогою, що вела на Печерськ. Вулицею вони попрямували до лаврської обителі, де Тарас із сестрою провели кілька днів.

Спливуть роки, та дитяча пам’ять назавжди збереже цю подорож в образі якогось земного дива: сяйнисті оздоби церков, велич Золотоверхого, Софії, Лаври. Уже досвідчений народний поет-кобзар напише про це надзвичайне місто одним рядком, що «святий Київ наш великий» (За В. Жадьком).

Прочитавши текст, випишіть складнопідрядні речення. Побудуйте схеми речень і визначте види підрядних частин.

Архітектори з’явилися ще в первісному суспільстві. У ті часи люди тільки почали замислюватися над власним помешканням. Архітектура досягла розквіту вже в Стародавній Греції, де з’явилася система планування міст. Там було розроблено тип житлового будинку, та справжніми перлинами стали храми. Естафету перейняв Стародавній Рим, де архітектура, без сумніву, стала справжнім мистецтвом.

Для нас архітектор — як літописець-історик. Варто лише поглянути на будівлю — і можна сказати, коли її зведено. Усі міста й нині зберегли свій неповторний колорит завдяки архітекторам, імена яких залишаються в пам’яті поколінь (За А. Радченко).

5. Об’єднайте прості речення в складнопідрядні й запишіть їх. Визначте вид підрядних частин і побудуйте схеми цих речень.

1. Усі люблять подорожувати. Кожне місто має свої цікавинки.

2. Ось ми підходимо до альтанки. Вона з білого мармуру.

3. У ній невеличкий фонтан. Йому вже понад сто років.

4. Про цей водограйчик існує легенда. На цьому місці колись було велике озеро.

5. У це легко повірити. Місцевість навколо альтанки нагадує дно великої водойми.

6. Запишіть слова у дві колонки: 1) без подвоєних приголосних; 2) з подвоєними приголосними.

Зван..ий, с..авець, ан..отація, творін..ь (род. відм., мн.), охорон..ик, ем..ігрант, маст..ю (ор. відм., одн.), незнан..ий, невгомон..ий, еф..ект, навчан..ь (род. відм., мн.), цькуван..я, непрохан..ий, Ян..а, ячан..я.

З перших букв записаних слів складіть назву природного явища, що має символічне значення в одному з літературних творів.

7. Складіть речення про центральну вулицю вашого міста (села, селища) за поданими схемами й запишіть їх.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Занести́, господа́рський, нови́й, у па́рку, цінни́к.

2. Перегляньте експрес-урок «Жителі чи мешканці?» і перекажіть його.

Жителі чи мешканці?

Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Кортіло пробігти зором аркуші, які таїли в собі літа минулі, давні, загублені в пітьмі віків (В. Шевчук). 2. Навесні, коли з високих гір сходить сніг і наповнює своїм холодом ріки, у карпатських лісах з’являється Чугайстер (С. Світова). 3. І садила квіти біля вікон мама, щоб краси у світі не було замало (В. Крищенко). 4. Ніяка держава не буде сильною, якщо не виконуються її закони (О. Гончар). 5. І тільки перша сивина нагадує, що вже весна давно-давно одголубіла (М. Луків). 6. А справжня слава — це прекрасна жінка, що на могилу квіти принесе. 7.Вечірнє сонце, дякую за всіх, котрі нічим не осквернили душу (Л. Костенко).

А. Випишіть речення в робочий зошит у такій послідовності: 1) з підрядною означальною частиною; 2) з підрядною з’ясувальною частиною; 3) з підрядною обставинною частиною.

Б. Побудуйте схеми речень.

До речі…

Чуга́йстер (Чуга́йстир) — фантастичний образ в українській міфології; веселий, життєрадісний, оброслий чорною або білою шерстю лісовик із блакитними очима. Він полює на мавок, які заманюють молодих лісорубів і пастухів у нетрі й занапащають їх.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити