Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 22. СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З ПІДРЯДНИМИ СПОСОБУДІЇ І СТАНУ ТА ПІДРЯДНИМИ ПОРІВНЯЛЬНИМИ

ПОВТОРЕННЯ

✵ Установіть відповідність (усно).

Вид підрядної частини


Приклад

1 означальна

А

Зуби треба чистити й у тих місцях, куди важко дістатищіткою.

2 з’ясувальна

3 обставинна часу

Б

Я вже й не пам’ятаю, коли востаннє чистив обличчяскрабом.

4 обставинна місця


В

Доки лежите у ванній, думайте тільки про приємне.


Г

Ведіть здоровий спосіб життя, щоб бути красивими.


Д

Звичайно ж, чисто там, де не смітять.

Підрядне способу дії і ступеня

Складнопідрядним реченням із підрядним способу дії і ступеня називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на спосіб дії або ступінь вияву ознаки, про яку йдеться в головній частині, наприклад: Крем треба наносити на обличчя так, щоб він розподілявся рівномірно по всій шкірі. У цьому реченні підрядна частина вказує на спосіб дії. Але частіше буває так, що важко визначити — спосіб дії чи ступінь дії означає підрядна частина, тому будемо розглядати їх як один вид (способу дії і ступеня).

Підрядне способу дії і ступеня відповідає на питання як? яким чином? яким способом? якою мірою? наскільки? і приєднується до головної частини речення сполучними словами як, скільки, наскільки та сполучниками як, мов, ніби, наче, що…то, що, щоб. Головна частина може містити вказівні слова так, такий, стільки, настільки, наприклад: Скільки міг, стільки й допоміг (Народна творчість).

Підрядне порівняльне

Складнопідрядним реченням із підрядним порівняльним називають таке складне речення, у якому зміст головної частини розкривається через порівняння зі змістом підрядної, наприклад: Місяць із червоного зробився білим, немов одійшов на морозі (Гр. Тютюнник).

Підрядне порівняльне відповідає на питання як? і приєднується до головної частини речення сполучниками як, мов, наче, ніби. Підрядна частина допомагає розкрити зміст усієї головної частини, наприклад: Кругом усієї хати обходить місяць, немов хоче освітити причілки (Панас Мирний).

Часто підрядні порівняльні бувають неповним реченням із пропущеним присудком, який легко відновити завдяки головній частині, наприклад: Гартувалась вдача, як у горні, в пломені метал (В. Крищенко).

Підрядні частини як способу дії і ступеня, так і порівняльні можуть стояти перед головною частиною, після неї або в середині.

1. Прочитайте речення й визначте вид підрядних частин.

1. Ще щільніше затушкувалися хуторяни, наче вони в шкаралупці зачинилися (Л. Яновська). 2. Енея так вона любила, що аж сама себе спалила… (І. Котляревський). 3. Умій жити так, щоб у тебе з другом була єдність духу (В. Сухомлинський). 4. Я чую пісню, мов крізь сон далекий Черемош гуркоче (Д. Загул). 5. В проваллі повиднішало настільки, що мені стало добре видно Сонині очі (Гр. Тютюнник). 6. Сердиться баба на діда так, що іскри сиплються (Панас Мирний). 7. Жити завжди треба так, щоб не було совісно (Народна творчість).

2. Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. Зелений хліб вийшов із землі травицею розкішною неначе килимом укрив степ (Д. Маркович). 2. Гей ти степ широколанний мій килиме сріблотканий розпростерся ти широко що не скине й орле око (І. Манжура). 3. Прославився так що й на люди вийти сором (Панас Мирний). 4. А злива так само почала відходити як і надійшла (М. Стельмах).5.Годують нас такою смачною юшкою що навіть Карпо Ярковий п’ятнадцять мисок умолотив би (Гр. Тютюнник). 6. Мальви й чорнобривці розрослися рясно начебто гостинці маминої ласки (В. Крищенко). 7. Як дбаєш так і маєш (Народна творчість).

А. Випишіть спочатку складнопідрядні речення з підрядним способу дії і ступеня, а потім — з підрядним порівняльним.

Б. Розставте розділові знаки.

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Обличчя — візитна картка кожної людини, воно потребує особливого догляду. На жаль, хлорована вода може так пересушити шкіру, що вона почервоніє через подразнення. Якщо ви хочете, щоб ваша шкіра була здоровою, умивайтеся перевареною водою. А справжнім святом для шкіри буде вмивання з додаванням у воду відварів різних трав: м’яти, ромашки, звіробою — усього того, що стоїть у кухонній шафці на випадок, якщо хтось занедужає. Важливо тільки пам’ятати, що, наприклад, календула та звіробій підійдуть більше для жирної шкіри. А от відвар із лляного насіння — для сухої й чутливої (З газети «Здоров’я і довголіття»).

А. Знайдіть складнопідрядне речення з підрядним способу дії і ступеня (усно).

Б. Чи згодні ви з думкою, що «обличчя — візитна картка кожної людини»? складіть короткий усний роздум, погодившись із цією думкою чи спростувавши її (п’ять-сім речень). Використайте складнопідрядне речення з підрядним способу дії і ступеня або з підрядним порівняльним.

4. Прочитайте текст і виконайте завдання.

У віці 12-14 і до 18-20 років шкіра обличчя є найпримхливішою. Дівчата та хлопці починають самостійно вичавлювати «чорні цятки» і прищики. Процес самостійної боротьби з прищами може затягнутися надовго й зробити шкіру проблемною мало не на все життя. У жодному разі нічого самостійно не вичавлюйте. По-перше, це великий ризик занесення інфекції, а по-друге, через неправильне вичавлювання вугрів можуть з’явитися рубці. За шкірою обличчя потрібно доглядати щодня за допомогою спеціальних засобів. Обов’язковими є пінка для вмивання, очищувальний лосьйон, що не містить спирт, скраб і крем для підліткової шкіри. Що раніше ви почнете доглядати за своєю шкірою, то краще збережеться її молодість і свіжість у майбутньому. Шкіра старіє не тільки через вік людини, а й від неправильного догляду за нею (За Н. Шувар).

А. Випишіть складнопідрядні речення різних видів.

Б. Побудуйте схему складнопідрядного речення з підрядним способу дії і ступеня.

5. Розгляньте ілюстрацію й виконайте завдання.

А. Напишіть про порушення підлітками гігієни під час тренування й дайте поради щодо виправлення ситуації.

Б. Використайте кожну з поданих схем, опорні слова та фрази.

Опорні слова та фрази: басейн, гумова шапочка, волосся, босоніж, спеціальне взуття, тренуватися, інфекційні хвороби, правила, здоровий спосіб життя, у здоровому тілі — здоровий дух.

6. У першу колонку випишіть слова, у яких не позначається спрощення приголосних на письмі, а в другу — решту слів.

Контрас..ний, агентство, кількіс..ний, облас..ний, волейболістці, боліс..ний, кіс..лявий, артис..ці, заїз..ний, автовлас..ник, радіс..ний, зап’яс..ний.

З перших букв виписаних слів складіть назви літературного твору та збірки, до якої він входить.

7. Прочитайте речення й визначте, які з них мають підрядну порівняльну частину, а які — порівняльний зворот. Обґрунтуйте свою думку.

1. І блідий місяць на ту пору з-за хмари де-де виглядав, неначе човен в синім морі то виринав, то потопав. 2. Зацвіла в долині червона калина, ніби засміялась дівчина-дитина (Т. Шевченко). 3. І грає арфа, мов у сні, про щось солодке і болюче (Олександр Олесь). 4. Гаснуть вогні у місті, ніби в безодню моря падають зорі янтарні. 5. А тепер у серці щось тремтить і грає, як тремтить на сонці гілка золота (М. Рильський). 6. Зорі мигтіли, як перед дощем (О. Гончар). 7. Журавель сумно поскрипує, ніби співчуває чоловікові (М. Стельмах).

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Засла́ння, обра́ння, ідемо́, бюлете́нь, промі́жок.

2. Перегляньте експрес-урок «Сьоме люте чи сьоме лютого?». Перекажіть його.

Сьоме люте чи сьоме лютого?

3. Запам’ятайте народні вислови, якими описують зовнішність людини.

Хоч з лиця воду пий.

Хоч у рамку вправляй.

Гола, боса, зате у вінку.

Краса лиця — це половина приданого.

Як нікудишній сам Микита, то не поможе й гарна свита.

Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. Кричить що аж у вухах лящить (Народна творчість). 2. Колодязь перекосився й угруз так що зверху лишився тільки низенький зрубець густо полатаний мохом (Гр. Тютюнник).3. Було так тихо що навіть шелест листя на ясені здавався великим шумом (О. Десняк). 4. Шумить під вікнами тополина висока мов звісточку дальню несе (А. Малишко). 5. Ніч була теплувата як вода з фляжки (В. Шевчук). 6. Роби так як велить тобі совість (Народна творчість). 7. Грім ударив так сильно що шибки повилітали (О. Журба).

А. Випишіть у робочий зошит спочатку складнопідрядні речення з підрядним способу дії і ступеня, а потім — із підрядним порівняльним.

Б. Розставте розділові знаки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити