Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 25. СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З ПІДРЯДНИМИ НАСЛІДКОВИМИ Й ДОСТУПНИМИ

ПОВТОРЕННЯ

✵ Установіть відповідність (усно).

Частина складнопідрядного речення

Вид підрядної частини

1 Найближчим часом винайдуть ліки, які … .

А означальна

2 Найближчим часом винайдуть ліки, якщо … .

Б з’ясувальна

3 Найближчим часом винайдуть ліки, щоб … .

В обставинна мети

4 Найближчим часом винайдуть ліки, бо … .

Г обставинна умови

Д обставинна причини

Підрядне наслідкове

Складнопідрядним реченням з підрядним наслідковим називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на наслідок того, про що йдеться в головній частині, наприклад: Грім ударив, (і що ж? і який наслідок?) так що повилітали шибки.

Підрядні наслідкові (умовно) відповідають на питання і що ж? і який наслідок? і приєднуються до головної частини сполучником так що, наприклад: На небі збиралися великі хмари, так що можна сподіватися великого дощу (Н. Рибак).

Такі підрядні пояснюють усю головну частину й завжди стоять після неї.

Підрядне допустове

Складнопідрядним реченням з підрядним допустовим називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на явища, усупереч яким відбувається дія, про яку йдеться в головній частині, наприклад: Хоча була осінь, а день видався теплий, погожий (Панас Мирний).

Підрядні допустові відповідають на питання незважаючи на що? і приєднуються до головної частини сполучниками хоч, хай, дарма що, незважаючи на те що, наприклад: Ніколи не зупиняйтеся по дорозі до великої мети, (незважаючи на що?) незважаючи на те що у вас не все виходить.

Такі підрядні пояснюють усю головну частину й можуть займати в реченні будь-яку позицію щодо неї.

1. Визначте види складнопідрядних речень.

1. Я знову входжу в коло протиріч, хоч намагаюсь вийти з цього кола (В. Крищенко). 2.Молоді чорняві скрипалі позакидали назад голови, так що на них ледве держалися шапки (І. Нечуй-Левицький). 3. Хоча життя — як тінь на очі, та по той бік іще не хочу (В. Крищенко).4.Край неба на сході помітно блідне, так що в ньому вже можна розпізнати сіру пелену розірваних вітром хмар (В. Кучер). 5. Твій дух не став приниженим і плоским, хоч слала доля чорні килими (Л. Костенко). 6. Здоровенний дуб розлігся, розширився своїм кострубатим гіллям, так що аж темно було (М. Коцюбинський). 7. Хай сміються громи, ми не звернем з своєї дороги (Олександр Олесь).

2. Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. Діапазон гіршого у нас безмірний так що межі терпіння практично нема (Л. Костенко). 2. Щодня неначе починаюсь знову хоч за собою не палю мости (В. Крищенко). 3. Розумні й хитруваті були в цього діда очі дарма що старий-престарий він був (О. Журба). 4. Хоча була рання весна але надворі було вже гаряче (І. Нечуй-Левицький). 5. Ряди небілених хат із плоскими покрівлями стояли один над другим так що покрівля одного дому слугувала подвір’ям для другого (М. Коцюбинський). 6. Місяць підводячись угору пірнає в загустілу хмару так що видніється лише срібний край (М. Стельмах). 7. І хай відносин наших світ погасне а спогади все ж будуть жить в мені (Олександр Олесь). 8. Хоч мінлива наша мода та не згубиться ніколи чарівна слов’янська врода (В. Крищенко). 9. Листя не збиралося набирати жовтої барви дарма що вже настали холоди (І. Орлова).

А. Випишіть спочатку складнопідрядні речення з підрядним допустовим, а потім — із наслідковим.

Б. Розставте розділові знаки й побудуйте схеми цих речень.

ЗАУВАЖТЕ!

У підрядних обставинних наслідкових кома ставиться перед сполучником так що, наприклад: Теплий туман налив балку по самі вінця, (і який наслідок?) так що дерева потопали в ньому (М. Коцюбинський). Якщо кому поставити перед що, то утвориться підрядне способу дії і ступеня: Теплий туман налив балку по самі вінця так, (як? якою мірою?) що дерева потопали в ньому.

3. Прочитайте текст і визначте в ньому види складнопідрядних речень.

Винахідник стільникового телефону Мартін Купер зробив неможливе — він створив пристрій, яким користуються всі: від політиків і бізнесменів до підлітків.

А ось що він думає про роки еволюції стільникового зв’язку:

«Навіть незважаючи на те що ми всі були мрійниками, цього ми навіть уявити собі не могли. Найбільше мене вражає те, скільки додаткових функцій було вбудовано в мобільний апарат і наскільки вони марні. Можливо, це звучить дивно, адже я сам користуюся смартфоном і вважаю деякі його можливості досить цікавими. Єдина перевага смартфона в тому, що вам не потрібно носити багато пристроїв — усе вміщається в одному.

Справжню революцію у сфері стільникового зв’язку здійснив перший телефон. 1973 року, коли ми зробили перший дзвінок за допомогою стільникового телефону, не було персональних комп’ютерів, цифрових фотоапаратів і нічого подібного до Інтернету. Ми думали тільки про те, як зробити можливим спілкування між людьми в мобільному режимі» (За Є. Гунчевською).

4. Прочитайте текст і визначте в ньому види складнопідрядних речень.

У перекладі з грецької ідея — «початок», «принцип». Чи не найплідніше поле для творення ідей — наука. Хоч і дивують нас силою думки маститі вчені, проте й школярі не пасуть задніх у наукових відкриттях. Одинадцятикласник із Миколаєва Владислав Стовманенко придумав детектор витоку побутового газу, який вчасно попередить про загазованість приміщення. Нову суміш для посипання вулиць під час ожеледиці замість піщано-сольової, якане псуватиме взуття й не зашкодить землі, запропонував одинадцятикласник з Івано-Франківська Ілля Ружило. А учениця Настя Шмагайло створила тепловізор для розвідки, який, маючи невелику вагу, уміє «бачити» крізь стіни. Щороку юні українці дивують світ неймовірними науковими знахідками, так що в України велике майбутнє (За О. Гойденко).

5. Розгляньте ілюстрацію й виконайте завдання.

Опорні слова: пригоріти, м’ясо, будова комахи, домашнє завдання.

А. За ілюстрацією й поданими схемами складіть і запишіть речення, використовуючи опорні слова.

1. [ ], (так що ). 2. (Незважаючи на те що ), [ ].

Б. Підкресліть у них головні й другорядні члени.

В. Над кожним словом надпишіть, якою частиною мови воно є.

6. Випишіть слова з подвоєними приголосними.

Ан..отація, хоб..і, барок..о, брут..о, піц..а, ан..али, рал..і, рот..ердамський, ем..ігрант, віл..а, іммігрант, нет..о, одіс..ея, еф..ект, контрреволюція.

З перших букв виписаних слів складіть псевдонім дружини П. Куліша.

ЗАУВАЖТЕ!

Компонент незважаючи (у складеному сполучнику незважаючи на те що) треба писати разом.

7. Установіть відповідність.


Частина складнопідрядного речення

Вид підрядної частини

1 Х- промені відкрив Іван Пулюй, хоч … .

2 Блискавка врізала в дерево так, що … .

3 Дослід проведено ретельно, так що … .

4 Останній проект згорнули, оскільки … .

А мети

Б причини

В допустова

Г наслідкова

Д способу дії і ступеня

ЗАУВАЖТЕ!

Хай які наукові винаходи не полегшують нам життя, проте найважливішими для нас завжди були й будуть людяність і духовність.

✵ Прокоментуйте, як ви розумієте рядки з вірша Л. Костенко «Вже почалось, мабуть, майбутнє…».

В епоху спорту і синтетики

людей велика ряснота.

Нехай тендітні пальці етики

торкнуть вам серце і уста.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Обру́ч, фарту́х, ва́ги, дові́дник, пізна́ння.

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

розкрити журнал

розгорнути журнал

біля тридцяти хвилин

близько тридцяти хвилин

наукова ступінь

науковий ступінь

нові міроприємства

нові заходи

у якості вченого

як учений

3. Перегляньте експрес-урок «У чому відмінність між цифрами й числами?». Перекажіть його.

У чому відмінність між цифрами й числами?

Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. І сонце не всі гори освічує хоч високо ходить (Народна творчість). 2. Листя горобини із зеленого стало жовтим так що його важко було відрізнити від ягід (В. Гжицький). 3. Чоловіки розгомоняться на часину хоч те новеньке відоме всім трьом (Гр. Тютюнник). 4. Хай згасли дні старі але зійшло над нами і шле свої вогні нам сонце молоде (С. Рачинець)5.Погода стояла тепла й сонячна так що шибки на вікнах аж миготіли (Г. Тютюнник). 6. Хоч вітри ідуть супроти та незламні наші крила (А. Малишко).

А. Випишіть у робочий зошит спочатку складнопідрядні речення з підрядним допустовим, а потім — із наслідковим.

Б. Розставте розділові знаки й побудуйте схеми до виписаних речень.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити