Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

ВСТУП

§ 2. ГРАМАТИЧНА ОСНОВА. ОДНОСКЛАДНЕ ТА ДВОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ (повторення)

1. Прочитайте речення й назвіть види підметів і присудків.

1. Насправді шоколад корисний, але його не можна, споживати надміру. 2. Усі милюбимо солодощі. 3. Апельсин з ківі найкраще поєднуються у фруктовому салаті. 4. Батько з дочкою пішли до овочевої крамниці. 5. Мамин пирігстав окрасою вечері. 6. Дві картоплини розрізані навпіл. 7. Борщ здається наваристішим, аніж суп. 8. Ми вже хочемо вечеряти. 9. Дітипішли вечеряти. 10. Вода в чайнику починає кипіти. 11. «Київ вечірній» — кондитерська візитівка Києва.

2. Перепишіть речення й виконайте завдання.

1. Не розбивши крашанки, не спечеш яєчні. 2. Бублик чудний: кругом об’їси, а всередині нічого немає. 3. Калач приїсться, а хліб — ніколи. 4. Паляниця — хлібова сестриця. 5. Вари, горщику, борщ, а я з хлопцями погомоню. 6. Споживай, Хведьку, то хрін, то редьку. 7. Не вчи вченого їсти хліба печеного, я й сам з’їм. 8. Усякий жувака — при роботі зівака. 9. Я, грішний чоловік, за себе й за чорта їм (Народна творчість).

А. Підкресліть граматичні основи речень.

Б. Визначте, які речення — прості, а які — складні (усно).

3. Виконайте завдання.

А. Розгляньте таблицю й наведіть приклади різних видів речення.

Речення

за метою висловлювання

за емоційним забарвленням

розповідне

питальне

спонукальне

окличне

неокличне


Б.Перепишіть речення. Підкресліть граматичні основи й у кінці кожного речення (у дужках) укажіть, яке воно за метою висловлювання й емоційним забарвленням.

1. Скільки води людина має випивати протягом однієї доби? 2. Добова норма споживання води — 1,5-2 л. 3. Не доводьте до кипіння воду для заварювання чаю. 4. Від чаю чи кави темнішають зуби? 5. Більшою мірою зуби темнішають від чаю! 6. Пом’якшуйте смак чаю й кави молоком. 7. Невже в гарячому чаї мед утрачає свої цілющі властивості? 8. Звісно. 9. Смачного!

4. Виконайте завдання.

А. Розгляньте схему й згадайте, на які питання відповідають члени речення.

Б. Перепишіть текст, підкресліть головні й другорядні члени речення.

«Чай він любив міцний і солодкий. Велика порцелянова чашка мала бути завжди повною, адже він пив його й холодним» — це рядки зі спогадів дочки Д. Менделєєва про батька. Учений не випадково віддавав перевагу цьому напою. Він знав, що міцний, свіжозаварений чай має унікальний хімічний склад. Тут і дубильні речовини, ефірні олії, білки, вуглеводи та вітаміни. Калорійність чаю у 25 разів перевищує калорійність пшеничного хліба. Чай — найближчий родич троянд і камелій. Його кущ живе приблизно 70-80 років. У нас уперше він «оселився» 1817 року в Криму, у Нікітському ботанічному саду (З календаря «Природа зцілює»).

ПОВТОРЕННЯ

А. Установіть відповідність (усно).

Вид односкладного речення


Ознаки речення

1 означено-особове

А

дію виконує невизначена особа (вони, якісь люди)

2 неозначено-особове

Б

дія стосується як усіх осіб, так і кожного

3 узагальнено-особове

В

ствердження наявності предмета, явища

4 безособове

Г

дія не має виконавця, не залежить від особи Д дію виконує конкретна особа (я, ми, ти, ви)

Б. Доберіть і запишіть приклади до кожного виду односкладного речення.

1. Кашу маслом не зіпсуєш (Народна творчість). 2. Кашу треба готувати на повільному вогні. 3. Любиш молочну кашу? 4. Манна каша. 5. Кашу зазвичай готують на воді або молоці.

5. Випишіть односкладні речення, указавши вид кожного з них (у дужках).

1. Сало… 2. Його часто називають українським національним продуктом. 3. Полюбляємо його не лише ми, а й наші гості. 4. Отож, повертаючись у свій закордон, вони у валізах обов’язково везуть кілька кілограмів цього подарунка з України. 5. Купуючи сало, передусім звертайте увагу на колір.6.Якісний продукт має білий колір із ніжно-рожевим відтінком. 7. Вибирайте сало завтовшки 2,5-3,5 см. 8. Й обов’язково треба спробувати його на смак. 9. Воно має легко жуватися й бути смачним. 10. Отже, їжте хліб і сало на здоров’я! (За Т. Федяй).

6. Запишіть слова у дві колонки: 1) з м’яким знаком; 2) без м’якого знака (на місці пропуску). Поясніть лексичне значення виділеного слова (усно).

Сніжин..ці, вишен..ці, Уман..щина, іскрит..ся, нян..чити, промін..чик, обурюєш..ся, оболон..ський, мен..ше, емігрантський, пекар.. , генуезький, красун..чик, ріл..ництво, стежин..- ці, Ел..брус, камін..чик, готуєш..ся, ткац..кий.

З перших букв записаних слів першої колонки складіть назву салату.

До речі…

✵ Любов українців до сала закарбовано в численних прислів’ях і приказках. Прочитайте вислови про сало й поясніть, як ви їх розумієте.

Живу добре: сало їм, на салі сплю, салом укривають.

Із сала невелика слава, та й без нього погано.

Кому що, а цигану сало.

Постимо, а сала меншає.

7. Опишіть рецепт приготування сніданку з продуктів, зображених на ілюстрації. Використайте лише односкладні речення.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова. Кулінарія, напій, начинка, піала, вершковий.

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

яйце всмятку

рідке/некруте яйце

жарити по рецепту

смажити за рецептом

тушене м’ясо

тушковане м’ясо

свіжий творог

свіжий сир

Приємного апетиту!

Смачного!

3. Перегляньте експрес-урок «Лавка чи крамниця?» і перекажіть його зміст.

Лавка чи крамниця?

Прочитайте речення й виконайте завдання.

1. Зазвичай волосся миють шампунем. 2. А чи правильно ви це робите? 3. Мити його треба щодня або ж через день. 4. Усе залежить від типу вашого волосся й способу життя. 5. Довгі пасма перед миттям треба розчесати. 6. Нанесіть шампунь на зволожене волосся й помасажуйте його протягом однієї-двох хвилин. 7. Змийте піну теплою водою. 8. Не мийте голову холодною або гарячою водою! 9. Використовуйте тільки теплу воду. 10. Вік живи — вік учись! (С. Спиця).

А. Перепишіть речення в робочий зошит і підкресліть головні та другорядні члени.

Б. У кінці кожного речення зазначте його характеристики (за зразком).

Зразок. Батьків і Батьківщину не вибирають (розповідне, неокличне, односкладне, узагальнено-особове).

Як виникло слово мрія?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити