Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 29. КОМА ТА КРАПКА З КОМОЮ В БЕЗСПОЛУЧНИКОВОМУ РЕЧЕННІ

ПОВТОРЕННЯ

✵ Установіть відповідність (усно).

Вид складного речення


Приклад

1 складносурядне

2 складнопідрядне

3 безсполучникове

А Темная діброва стихла і мовчить; листя пожовтіле з дерева летить.

Б Чи то солов’ї щебетали, чи капали роси з туманів, чи трави співали квіткам?

В Ми маємо право на сум і любов, на щастя, на сонце і трави.

Г Юність відзначається тим, що в неї світлі думки беруть верх над чорними.

Між частинами безсполучникового складного речення ставлять кому, коли вони виражають:

✵ одночасність подій, наприклад: У прибережних вербах щебече птаство, зелений комиш стоїть нерухомою лавою (М. Коцюбинський);

✵ послідовність подій, наприклад: У пробуджену ниву лягають зернини, в своє лоно приймає їх тепла рілля (С. Решетова).

Такі речення вимовляють з інтонацією переліку.

Крапку з комою ставлять між поширеними частинами безсполучникового складного речення, у середині яких уже є розділові знаки, наприклад: Сутінки підкралися якось легко, ніжно, непомітно; місяць, зорі, солов’ї чарують, беручи закоханих у полон (О. Журба). Іноді крапку з комою ставлять, коли частини безсполучникового складного речення віддалені за змістом, наприклад: Стоїть явір над водою, на воду схилився; сидить козак у неволі, тяжко зажурився (Народна творчість). У першій частині — пейзажна замальовка, а в другій — козак журиться; це — яскравий приклад художнього паралелізму.

1. Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Поясніть уживання розділових знаків.

1. Ми просто йшли; у нас нема зерна неправди за собою. 2. Земля чорніє, дрімає розум, серце мліє (Т. Шевченко). 3. Засвітить місяць, засяють зорі, земля потоне в сріблястім морі (Олександр Олесь). 4. Од зеленого берега ніби повіяло холодком; холодок ніби лащився до лиця, милував його, улив у тіло розкіш життя, почування радісне, безклопітне й безжурне, як сама молодість (І. Нечуй-Левицький). 5. Вже й дикі гуси в небі пролітали, вже й лебеді кричали крізь туман (Л. Костенко).

2. Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. У долині відразу зашуміло млинове колесо велике чорне й неповоротке воно обкипало шумовинням… (М. Стельмах). 2. Тим часом надворі вечоріло жара спадала (І. Нечуй-Левицький). 3. Зелена трава горить-палає зеленим вогнем на її довгих листочках грає й сяє чиста роса… (Панас Мирний). 4. На небі заворушилася райдуга й крутою аркою звелася над землею в її надійному сяйві помолодшали покращали й вище піднялися поля (М. Стельмах).

А. Перепишіть речення й розставте в них розділові знаки.

Б. Підкресліть граматичні основи записаних речень.

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Існує споконвічне правило: щоб продати товар, треба привабити покупця. Способів безліч. Недарма кажуть, що прогрес не має меж. Англійські садівники навчилися вирощувати яблука з малюнками. Спочатку на ще зелені плоди наклеюють аплікації; вони наливаються, визрівають; під час збирання врожаю їх знімають. На місці аплікації залишається малюнок. Один «мистецький витвір» коштує майже три долари, проте покупців не бракує (К. Геращенко).

А. Знайдіть у тексті безсполучникове складне речення.

Б. Прокоментуйте розділові знаки в ньому (усно).

4. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Якось, побачивши урочистий стіл, а на ньому на почесному місці святковий Хліб, підступна Гадюка позаздрила Хлібові й забажала дізнатися, як він досягнув такої честі. Хліб повагом розповів свою історію: «Спочатку мене закопали в землю, я виростав, достигав. Потім мене обмолотили ціпом, просіювали крізь решето, сушили. На цьому мої пригоди не завершилися. Господарі мене змололи на жорнах, господині замісили кулаками й спекли на вогні, а вже потім поклали на урочистий стіл».

Гадюці від переляку перехопило подих. Вона вирішила, що краще їй плазувати у вогкому драговинні, ніж терпіти такі випробування та муки (Народна казка).

A. Випишіть безсполучникові складні речення й підкресліть у них граматичні основи.

Б. Побудуйте схеми цих речень і прокоментуйте розділові знаки.

B. Доберіть заголовок.

Жо́рна, -рен, мн. (одн. жорно, -а, середн.). 1. Плескуватий круглий камінь, призначений для лущення й розмелювання зерна й інших твердих предметів. 2. Пристрій, яким у домашніх умовах розмелюють зерно; ручний млин.

5. Випишіть фразеологізми.

Лавровий вінок, лаврове дерево, гріти молоко, гріти чуба, вибитися із сил, без великої надії, без сьомої клепки, лізти на дах, лізти на рожен, стріляна свиня, стріляна птаха.

З останніх букв виписаних фразеологізмів складіть назву рослини.

6. За схемою складіть і запишіть речення про птахів, що живуть у вашому місті.

[ ]; [ ]; [ ].

7. Розгляньте ілюстрацію й виконайте завдання.

А. Опишіть ілюстрацію трьома-чотирма безсполучниковими складними реченнями, частини яких виражають одночасність або послідовність подій, використовуючи опорні слова.

Б. Запишіть ці речення й підкресліть у них граматичні основи.

Опорні слова: дощ, вітер, опадати, вигулювати, мріяти.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Перегляньте експрес-урок «Фаховий чи фаховий?» і запишіть слова, про які в ньому йдеться. Поставте в них наголоси.

ФаховИй чи фАховий?

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

три відсотка

три відсотки

півтора місяці

півтора місяця

по четвергам

по четвергах, щочетверга

без десяти шість

за десять шоста

третє люте

третє лютого

Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. Усміх пославши в останнім промінні згинуло радісне літо дощик уїдливий дощик осінній сіється наче крізь сито (Г. Чупринка). 2. Навесні тут розливається вода зеленіють дерева прилітає птаство зацвітають квіти в лугах зацвітають садки. 3. У річці та в озерах повно риби в’юнів раків не тільки за сільською околицею а й у самому селі можна побачити диких качок дикі гуси пролітають над селом прямуючи до лісу… (Є. Гуцало). 4. Береги ріки опустіли не чути було ні веселих пісень ні сміху ні дзвінких голосів по берегах човни й барки перестали снувати назад і вперед. 5. Жодна комаха не продзижчить у траві жодна пташка не защебече на дереві тільки галки та ворони криком наводили смуток на душу (О. Гончар). 6. У глибині лісу стукав дятел пищали синиці. 7. Мороз притискує зривається північний вітер мете сніг через рейки (О. Десняк).

А. Перепишіть речення в робочий зошит і розставте розділові знаки.

Б. Підкресліть граматичні основи цих речень.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити