Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 30. ДВОКРАПКА В БЕЗСПОЛУЧНИКОВОМУ СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Прочитайте речення й виконайте завдання.

Щодня бігаю в парку, бо рух — це життя.

Щодня бігаю в парку: рух — це життя.

Кожен знає, що без фізкультури людина згасає.

Кожен знає: без фізкультури людина згасає.

А. З’ясуйте вид складних речень кожної колонки.

Б. Поміркуйте, від чого залежить розділовий знак у складному безсполучниковому реченні.

Між частинами безсполучникового складного речення треба ставити двокрапку, якщо друга частина:

• виражає причину того, що відбувається в першій, наприклад: Уже пахло морем: ось-ось воно мало з’явитися із-за обрію (О. Гончар). [ ]: [причина];

• конкретизує, доповнює, пояснює зміст першої, наприклад: А потім ударила по селу тривога: замерзають лебеді (Є. Гуцало). Тепло й волога зробили своє: навкруги безкрає море різнотрав’я (А. Давидов). [ ]: [пояснення/доповнення].

Такі безсполучникові складні речення мають інтонацію пояснення.

1. Прочитайте речення. Визначте, за яким правилом стоїть двокрапка (усно).

1. Добре бідному: у нього від багатства голова не болить (Народна творчість). 2. День обіцяє бути погожим: на небі ні хмариночки, ні плямочки (Панас Мирний). 3. Я навіть подумав: «Пахне нещастям» (В. Шевчук). 4. Найтепліший спогад з дитинства: мама вишиває рушники (В. Кордонець). 5. Мертві вороги небезпечніші за живих: вони невразливі (В. Канівець). 6.Зелений яр сьогодні незвичайний: хисткий туман хитається на дні (С. Черкасенко). 7. Ще чарівнішою стала українська земля тепер: міріади зірок у небі зливаються з морем вогнів на землі (М. Рудь).

2. Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

І. Гаснуть у плавнях летючі комети тихо вмирає на заході ніч (А. Малишко). 2. Бачу здалека хвиля іскриста грає вільно по синьому морі (Леся Українка). 3. Вітер ущух спека спала небо стало прозоро-голубим (Я. Баш). 4. Пригріло сонечко обсохла земля потягло орача в поле (М. Коцюбинський). 5. І не треба долі дорікати всіх не може обігріть вона (В. Симоненко). 6. Був теплий день світилася весна (М. Рильський). 7. І досі сниться під горою між вербами та над водою біленька хаточка (Т. Шевченко).

А. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

Б. Підкресліть граматичні основи цих речень.

3. Прочитайте текст. Знайдіть безсполучникові складні речення й прокоментуйте вживання розділових знаків (усно).

Часто буває так: люди, потрапивши в аварію або захворівши, вважають себе приреченими на життя в чотирьох стінах. Хтось опускає руки, хтось прагне заповнити своє життя новими враженнями, хоче працювати нарівні з іншими. Ось такі сміливі, сильні духом люди й потрапляють на параолімпіаду.

Історія виникнення параолімпійських ігор пов’язана з ім’ям англійського нейрохірурга Людвіга Гуттмана. Він лікував ветеранів Другої світової війни, у яких був параліч нижніх кінцівок. У лікуванні Гуттман робив ставку на спорт: він організував у шпиталі змагання зі стрільби з лука між пацієнтами. Першу літню параолімпіаду було проведено в Римі 1960 року. Спочатку в спортивних змаганнях брали участь лише люди із захворюваннями хребта, згодом стали виборювати першість спортсмени з іншими недугами. Перші зимові параолімпійські ігри відбулись у Швеції 1976 року. З 1988 року параолімпіаду стали проводити на тих самих спортивних об’єктах, що й олімпійські ігри (З газети «Веселка»).

4. Прочитайте текст. Поясніть уживання двокрапки в безсполучникових складних реченнях (усно).

Оцінюючи шанси українських олімпійців у Лондоні, фахівці в один голос говорили: «Шанси на золото Яна Шемякіна має невеликі». Згодом спортивна еліта була, м’яко кажучи, здивована: львівська шпажистка виборола золоту медаль Олімпійських ігор 2012 року. Журналісти давно дали Яні прізвисько Міс Один Укол: дівчина чимало поєдинків завершувала з різницею в один укол. У кризових ситуаціях вона завжди демонструє залізні нерви й дуже часто завойовує перемогу. Так було й у Лондоні: «золотий» укол вона завдала в додатковий час.

«Коли маєш перевагу в один укол, дуже важко сконцентруватися, — розповідає Яна. — Постійно в голові крутиться думка: одна помилка може стати фатальною й призвести до поразки. Треба максимально сконцентруватися, не пропустити жодного руху суперниці й у зручний момент виконати один із своїх улюблених прийомів — атаку з уколом у ступню чи контратаку. Без міцних нервів у фехтуванні робити нічого» (За О. Наливайком).

5. Утворіть і запишіть безсполучникові складні речення, доповнивши їх другою частиною.

1. Сучасна людина все життя має рухатися: (…). 2. Малорухливим людям із часом стає важче й важче: (…). 3. Фізично розвинені люди гідні поваги: (…).

6. Виконайте тестові завдання.

1. Після фрагмента речення Щоранку я бігаю на свіжому повітрі… треба поставити двокрапку, якщо серед варіантів його продовження вибрати

А потім приймаю контрастний душ.

Б щовечора ходжу в басейн плавати.

В це сприяє загартуванню організму.

Г мій брат у цей час вилежується.

2. Після фрагмента речення Щодня треба випивати не менше двох літрів води… треба поставити двокрапку, якщо серед варіантів його продовження вибрати

А організм протягом доби зневоднюється.

Б також тренер радить пробігати не менше 3 км.

В про це я дізнався з передачі про наших олімпійців.

Г споживати овочі та фрукти, спати не менше 7 годин.

7. Прочитайте прислів’я й виконайте завдання.

Бережи час: його й за гроші не купиш.

А. Поясніть, за яким правилом у цьому реченні стоїть двокрапка.

Б. Придумайте й запишіть такі продовження до наведених фрагментів, щоб вийшли безсполучникові складні речення.

Цінуйте свободу: … .

Дружіть із фізкультурою: … .

І діти, і дорослі знають: … .

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Боя́знь, бюлете́нь, ви́сіти, відвезти́, гурто́житок.

2. Перегляньте експрес-урок «Місце зайняти чи посісти?». Прокоментуйте написання слова пара(о)лімпійський.

Місце зайняти чи посісти?

3. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

академічна гребля

академічне веслування

стрибки з шестом

стрибки з жердиною

щодня займатися бігом

щодня бігати

найперший у скачках

перший у перегонах

являтися переможцем

бути переможцем

Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1. У хаті тепло від печі йде дух розходиться по всіх закутках (М. Коцюбинський). 2. Я вірю нам прийдешні роки відкриють шлях у неземні дива (В. Семченко). 3. Небо прорізали вогняні стріли ударив грім на дорогах знявся вихор закрутився клубком і помчався в жита (О. Десняк). 4. Знову сіється сніг у полях за селом тчуться й тчуться сувої тонучи в сяйливій млі (Є. Гуцало). 5. Не забувай добре ім’я цінніше за найбільше багатство (М. Бажан). 6. Без милосердя й справедливість у світі звелася б до одного око за око зуб за зуб (В. Захарченко).7.Дощ поступово затихає навколо світлішає (Ю. Збанацький).

А. Перепишіть речення в робочий зошит і розставте розділові знаки.

Б. Підкресліть граматичні основи цих речень.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити