Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 34. БУДОВА ТЕКСТУ. МІКРОТЕМА Й АБЗАЦ. КЛЮЧОВІ СЛОВА В ТЕКСТІ Й АБЗАЦІ

ПОВТОРЕННЯ

• Прочитайте текст і виконайте завдання.

Шумить, нуртує й піниться Черемош. Як оскаженілий, як навіжений, розпорошує свої дрібні бризки, б’ючись об каміння, нестримним плином перекочує через холодні брили. Несамовито він виривається потужною течією з тісних скелястих лещат і повільно заповнює низовини, обрамлені ошатною габою густої калини (І. Пільгук).

A. Визначте тему й стиль тексту.

Б. Поясніть, чому цей текст не варто ділити на абзаци.

B. Розкажіть, за яким принципом ви ділите текст на абзаци.

У тексті, що розкриває певну тему, визначають мікротеми, ключові слова.

Мікротема — це виділена в тексті окрема, відносно закінчена думка. Перехід від однієї мікротеми до наступної позначається абзацом.

Абзац — це сукупність тематично об’єднаних речень, в одному з яких називається тема. Абзац становить відносно закінчену думку, часто це окрема мікротема цілісного тексту.

Тематичним називають речення, що визначає в ньому предмет мовлення й окреслює межі теми. Воно важливе як для читача, так і того, хто створює текст. Тематичне речення дає змогу читачеві й мовцеві ясно визначити тему й строго дотримуватися її розвитку в інших реченнях. У наведеному вище уривку тематичним є перше речення. Воно визначає тему — розповідь про бурхливі потоки річки Черемоша.

Залежно від інтонаційного оформлення частин тексту межі абзаців бувають різними за обсягом. Один абзац може об’єднувати кілька мікротем і складатися з кількох речень (рідше — з одного).

Ключовими називають слова, яким належить визначальна роль у тексті. За ключовими словами здійснюють пошук матеріалів певної тематики в мережі Інтернет. Ключові слова в поетичних текстах мають велике смислове навантаження, за ними часто можна визначити мотив поетичного твору, наприклад: у ліричному вірші В. Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина?..» ключове слово — людина; провідний мотив поезії — неповторність кожної людини як особистості.

1. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Колоча́ва — унікальне село на Закарпатті, з чудовими гірськими краєвидами, чистим повітрям, мінеральною водою. Тут збереглося чимало незайманих пралісів із багатими флорою та фауною. Гори вкриті смерековими й буковими лісами. У лісах щедро родять горіхи ліщини, на луках і в перелісках — ягоди ожини, яфони, брусниці, малини та суниці.

Є чимало легенд про походження назви селища. Найпопулярніша з них розповідає, що береги річки, яка протікає через село, колись були дуже болотистими. Отож коли перші поселенці просувалися ними, то вода набиралася в постоли та видавала специфічні звуки: «чавк-чавк». Через це річку назвали Чавка. Як мешканців запитували, де вони живуть, то чули у відповідь: «Коло Чавки». З часом назва річки трансформувалася в Колочавку, а мальовниче село прозвали Колочава (О. Сіренко).

A. З’ясуйте основну думку тексту, його стиль.

Б. Визначте тематичні речення в кожному абзаці.

B. Поміркуйте, скільки мікротем містить кожен абзац. Свою думку аргументуйте.

Яфо́на, -и, діал. Чорниця.

Постоли́, -ів, мн. 1. заст. М’яке селянське взуття з цілого шматка шкіри без пришивної підошви. 2. діал. Те саме, що личаки — плетене з лика чи іншого матеріалу селянське взуття.

ЗАУВАЖТЕ!

Маркуванням діал. у словниках позначають діалектні слова. З’ясуйте, до якої діалектної групи належить мова вашого регіону, скориставшись картою (с. 138).

2. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Хто мав нагоду побувати на вулиці Садовій у селі Хочиному, що на Житомирщині, той обов’язково звернув увагу на квітковий розмай на подвір’ї однієї господині. Чого тут тільки немає! По весняній порі зацвіли червонощокі тюльпани, за ними — білоголові нарциси, а ген постелився по землі синій в’юнкий барвінок, а попід тином пишно всівся кущ бузку. М’яко запахло м’ятою. Ближче до літа розпустять свої рясні бутони півонії. Стрілами-листками вп’ялися в небо фіолетові півники. Кущі смородини та порічок порозкидали нитки налитих червоних і чорних намистин, ніби вихваляючись перед волохатим аґрусом. Проте найповажніші серед усіх — мальви. Справжній квітковий карнавал починається восени: чорнобривці, майори, матіоли. І все це — поряд із цілим загоном барвистих жоржин і розвихрених хризантем (За С. Міськовою).

A. Доберіть заголовок до тексту.

Б. Визначте мікротеми.

B. Поділіть текст на абзаци.

До речі…

Порічка й смородина не одне й те саме. Смородина — ягідна рослина родини ломикаменевих переважно з чорними ягодами. Порічка — чагарник родини аґрусових з їстівними кислуватими ягодами червоного, білого або жовтуватого кольору. Аґрус — кущова рослина з колючими гілками та великими кисло-солодкими їстівними ягодами.

Смородина

Порічка

Аґрус

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

До батька по розум

Повага до старших, до батьків уважалась у народі рисою, притаманною кожній порядній та вихованій людині. Навчаючи дітей поважати старших, їм розповідали різні повчальні історії, легенди й казки. Наведемо одну з найпоширеніших. Давно-предавно старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали спеціальним пристроєм у провалля, щоб дарма хліб не їли. Проте один чоловік дуже любив свого батька й, не виконавши жорстокого закону, заховав його в хліві. Щодня він потайки від односельчан носив батькові їжу. Минуло кілька років — і в селі стався недорід: нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чомусь зажурений, розпитав про все й порадив зняти снопи зі стріхи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Син так і зробив. У нього хліб зійшов найкраще, і найбільша нива була засіяна. Усі люди стали допитуватися в чоловіка, як він до такого додумався. Той спочатку мовчав, а згодом розповів, що батько так навчив. З того часу люди вже не спускали старих у провалля, а, навпаки, стали шанувати їх до самої смерті, бо вони мудрі, життям биті, завжди розуму навчать (Народна творчість).

А. Запишіть текст під диктовку, самостійно поділивши його на абзаци.

Б. Прокоментуйте кожен абзац: тематичне речення, мікротеми.

4. Випишіть прислівники, які треба писати одним словом.

До/загину, у/притул, до/побачення, до/речі, на/різно, у/двох, все/одно, по/шепки, без/ упину, на/здогін, на/жаль, до/недавна, без/угаву.

З останніх букв виписаних слів складіть назву кущової рослини родини брусницевих із темно-синіми їстівними ягодами.

5. Прочитайте вірш Л. Костенко й виконайте завдання

Люблю чернігівську дорогу —

весною, влітку, восени.

Там досі моляться Стрибогу

високі в сонці ясени.

Дівчата ходять, мов княгині.

Цвітуть смара́гдові луги.

Русявокосі Берегині

позолотили береги.

Там переходять шлях уповні.

Під осінь в кожному селі

немов димки димлять жертовні -

копають люди картоплі́.

Бори стоять, такі соснові!

Ведмедів бачать уві снах.

Вінки цибулі бурштино́ві

там висять просто на тинах.

Від магістралі за два метри,

уся закутана в що є,

сидить бабуся, як Деметра,

у відрах моркву продає.

Шофер гальмує мимоволі,

стоять колеса в шелюзі, —

несе хтось яблука в припо́лі,

несе хтось груші в картузі.

І знову мчиш, як метеор, ти.

І довго світяться в душі

оті розкішні натюрморти

уздовж доріг на спориші…

A. Визначте мотиви вірша.

Б. створіть і запишіть текст, розвинувши тему «Натюрморти вздовж доріг моєї області».

B. Використайте ключові слова дорога, край, восени (улітку, узимку, навесні).

При́пола, -и, жін., рідко. Те саме, що пола/ - край кожної з половин одягу (пальта, піджака тощо), що розгортається спереду.

Спори́ш, -у, чол., бот. Рослина родини гречкових з дуже галузистими або прямостоячими стеблами, яку використовують у народній медицині як в’яжучий і сечогінний засіб.

Упо́вні шлях переходити кому, чий — переходити комусь шлях із повними відрами, що, за народним повір’ям, віщує успіх.

Шелюга, -и, жін. 1. Верба гостролиста. 2. збірн. Зарості верби гостролистої.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Верба́, листопа́д, бурштино́вий, рівни́на, листяни́й.

2. Перегляньте експрес-урок «Ріка чи річка?» і перекажіть його.

Ріка чи річка?

Прочитайте текст і виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

1904 року Олександр Мурашко1 повернувся до Петербурга.

Він багато працював прагнучи на практиці закріпити те чого навчився й винайти те нове що допомогло б утвердити власні мистецькі позиції. Такою новою роботою для художника стала картина «Карусель». Картина принесла Олександрові Мурашку європейське визнання представлена на Десятій мюнхенській міжнародній виставці вона здобула золоту медаль. І закрутилася карусель запрошень художникові зі столиць і міст Європи Берліна Відня Парижа Амстердама Мюнхена.

Ось одне з них Вельмишановний пане ми маємо за честь і задоволення запросити Вас на найближчу виставку яка працюватиме з 22 серпня по 31 жовтня 1910 року. Ми організуємо для Вас найкращий прийом. Сподіваємося що Ви приймете наше запрошення. Вас запрошує Венеція місто мистецтв.

Персональну виставку з двадцяти п’яти робіт Олександр Мурашко експонував у Берліні Дюссельдорфі Кельні. Згодом художник брав участь у мюнхенських виставках. Твори українського майстра мали неабиякий успіх в європейської публіки. Картину «Карусель» було куплено на виставці для Музею образотворчого мистецтва в Будапешті.

Це визнання не тільки художника це визнання його батьківщини (О. Бурко).

О. Мурашко. Карусель

A. Доберіть до тексту заголовок.

Б. Поділивши текст на чотири абзаци, запишіть його в робочий зошит.

B. Розставте розділові знаки.

1Мурашко Олександр (1875-1919) — український живописець і громадський діяч. Ескіз до картини «Карусель» зберігається в Національному художньому музеї України.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити