Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 35. ВИДИ Й ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВ'ЯЗКУ

ПОВТОРЕННЯ

• Прочитайте текст і виконайте завдання.

… У ньому завжди влітку панує прохолода. Я з братом часто приходжу сюди насолоджуватися свіжістю й пахощами.

А. Поміркуйте, чому на місці крапок обов’язково має бути речення.

Б. Виберіть пропущене речення:

• Навколо тиша.

• За нашим городом стоїть старезний ліс.

• Цей дуб стоїть тут уже понад два століття.

Речення можуть поєднуватися двома видами зв’язку — послідовним і паралельним. За послідовного зв’язку речення можуть поєднуватися займенниками, синонімами, лексичними повторами, вставними словами тощо. Цей зв’язок за будовою нагадує складнопідрядне речення з послідовною підрядністю:

Засобом міжфразового зв’язку може (можуть) бути:

• займенник, наприклад: Нарешті почався дощ. Його ми так чекали;

• синонім, наприклад: Із-за рогу з’явилася постать солдата. Помітно було, що вояка хвилювався;

• лексичний повтор, наприклад: Люблю народну пісню. Пісня змалку ввійшла в мою душу… ;

• часові форми дієслів-присудків, наприклад: Шумить, нуртує й піниться Черемош. Як оскаженілий, як навіжений, розпорошує свої дрібні бризки… ;

• вставне слово, наприклад: Так не хотілося знайомитися! А втім, я вибору не мав.

За паралельного зв’язку кожне наступне речення не поєднується з попереднім, адже вони рівноправні між собою й однаковою мірою стосуються зачину. Цей зв’язок за будовою нагадує складнопідрядне речення з однорідною підрядністю:

1. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Сто тридцять років тому в золотоверхому Києві на схилах Дніпра несподівано з’явилося безліч підвід, навантажених величезними крижаними брилами. Невдовзі біля них заходилися майстри. Під їхніми вправними руками на очах у здивованих киян почали з’являтися крижані цеглини, колони, підвіконня, двері… Нарешті крижане диво — царський палац — було збудовано.

Такого Київ ще не бачив. Видовище було неповторним і казковим: зали з прозорими стінами, вишукані меблі, столи з годинниками, канделябри зі свічками, шафи з посудом, крісла, ліжка, застелені ковдрами, на яких красувалися подушки, — і все це зі справжнісінької криги! З ранку до пізнього вечора грала музика, а коли починалися сутінки, палац освітлювався різнокольоровими ліхтарями, від чого ставав ще більш фантастичним і таємничим.

Кияни довго згадували крижаний палац, який, на жаль, розтанув і зберігся тільки в пам’яті тих, хто його встиг побачити (За І. Мокрієвою та А. Власюком).

А. Визначте вид зв’язку між реченнями першого й другого абзаців.

Б. З’ясуйте засоби міжфразового зв’язку між реченнями першого абзацу.

2. Прочитайте текст і виконайте тестові завдання.

Український народ здавна вирізняється неймовірною гостинністю, доброзичливістю та душевною щедрістю. Вона не мала нічого спільного зі звичаями східних народів, де гостинність обмежувалася стінами дому.

Коли в Україні святкували 150 років з дня народження Тараса Шевченка, у шевченківських селах вийшли зі своїх домів усі жителі, і кожен намагався почастувати, чим міг, гостей цього великого свята. А одна старенька, не маючи нічого у своїй господі, набрала з криниці чистої холодної води, вийшла за ворота з відерцем води із старовинним мідним кухликом і припрошувала всіх:

— Випийте, люди добрі, водички на здоров’я!

Запам’яталася ота шевченківська вода як найвищий вияв золотої гостинності народу (З календаря «Народний порадник»).

1. Засобом міжфразового зв’язку речень першого абзацу є

А сполучник

Б займенник

В вставне слово

Г часові форми присудків

2. Засобом міжфразового зв’язку речень другого абзацу є

А сполучник

Б займенник

В вставне слово

Г лексичний повтор

3. У тексті НЕМАЄ мікротеми

А святкування Шевченкового ювілею

Б гостинність українського народу

В символи східних народів

Г вода як символ щедрості

4. У тексті речення поєднано зв’язком

А послідовним

Б паралельним

В змішаним

5. Стиль тексту —

А науковий

Б художній

В розмовний

Г публіцистичний

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Народження пісні

Усі знають, що «Реве та стогне…» написав Тарас Шевченко, але ж автора музики цієї пісні згадують нечасто. Учитель словесності Болградської чоловічої гімназії Данило Крижанівський щоразу, коли в Одесі гастролювала трупа Марка Кропивницького, бодай на день приїздив за сотню верст із свого містечка до шумливого приморського міста. З Марком Кропивницьким він був знайомий давно, схилявся перед блискучим талантом свого земляка, тягнувся до нього. Спостерігаючи за глядачами, зачарованими грою улюбленого актора, відчуваючи особливе емоційне напруження в залі, коли він співав народні пісні (їх у кожному спектаклі було завжди кілька), Крижанівський мріяв присвятити Кропивницькому власний музичний твір.

Словами пісні став початок балади «Причинна» Тараса Шевченка. Однієї щасливої миті народилась і мелодія. За першої ж нагоди Данило Крижанівський награв Маркові Кропивницькому на фортепіано свою мелодію. За хвилину пісня залунала на повний голос, ніби була давно й добре відома знаменитому акторові.

Обом дуже хотілося оприлюднити пісню. Ноти вдалося надрукувати окремим виданням із присвятою Маркові Кропивницькому, але загал їх не побачив: усі примірники видання конфіскували (з 1876 року було заборонено ставити українські слова під нотами, можна було друкувати тільки ноти). Та навіть через п’ять років після скасування цієї безглуздої заборони твір на слова Шевченка не допустили до людей. Що ж робити? Невже цю пісню ніколи не почує народ? І Кропивницький вирішує заспівати її в одному зі спектаклів. Це, звичайно, було ризиковано, бо відходити від затвердженого цензурою тексту заборонялося. Можливі серйозні неприємності: заборона гастролей, штрафи… Однак від свого рішення Марко Лукич не відмовився. У цей день у театрі ставили п’єсу Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю». Коли в четвертій дії Іван Непокритий, якого грав сам автор, повідомляв, що йде в солдати замість свого побратима Семена, який щойно одружився, у залі завжди відчувалось емоційне піднесення: учинок Івана зворушував своєю людяністю. І ось у цей найяскравіший момент спектаклю, коли в ньому мала звучати інша пісня, Марко Лукич вийшов на авансцену й, витримавши невелику паузу, заспівав: «Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива…» Прекрасний баритон Кропивницького лунав особливо повноголосо, помітно було, що артист хвилюється, що настав якийсь значущий момент. Мелодія зачаровувала, вона гармоніювала з образом буряної ночі. Марко Лукич відчув настрій залу й ледь помітним рухом руки подав знак: «Співаймо разом!» І зал підхопив пісню, бо ж багато присутніх добре пам’ятали слова, якими розпочинався «Кобзар».

Той вечір детально описали його учасники. Відомо навіть прізвище поліцейського (Рудковський), який, здогадавшись, що відбувається щось «незаконне», не гаючи часу, побіг із першого ряду через увесь зал на вулицю, а там, із приміщення фабрики, де був телефон, кричав у слухавку: «Бунт… демонстрація… прошу негайно приїхати!» За кілька хвилин з’явився пристав, спектакль було перервано, розпочалися дізнання. Однак твір, який ненависники всього українського намагалися не пустити до людей, уже вилетів на волю, щоб стати улюбленою піснею нашого народу (За Г. Клочеком).

М. Кропивницький у ролі Івана Непокритого в п’єсі «Дай серцю волю, заведе в неволю»

А. Визначте основну думку й стиль тексту.

Б. Стисло перекажіть текст (усно).

В. Визначте засіб міжфразового зв’язку між реченнями останнього абзацу.

4. Від поданих імен утворіть і запишіть чоловічі й жіночі імена по батькові.

Зразок. Іван — Іванович, Іванівна.

Ілля, Ігор, Юрій, Григорій, Василь, Андрій, Богдан, Лука.

5. До поданих тематичних речень (зачину) доберіть речення з розвитком думки, використавши різні засоби міжфразового зв’язку. Запишіть їх.

Дніпро в межах Києва широкий. [займенник].

Небувальщину про горіхи мені розповіла мама. [синонім].

Північний вітер зірвався якось несподівано. [часові форми дієслів-присудків]. На урок фізкультури я йшов без будь-якого ентузіазму. [вставне слово].

Не забувайте людям казати добрі слова. [лексичний повтор].

КУЛЬТУРА СЛОВА

• Перегляньте експрес-урок «Що таке гай і діброва?» і перекажіть його.

Що таке гай і діброва

Прочитайте текст і виконайте завдання.

Соломія Вітвицька

Баламути

Три разки жовтуватих від часу намистин, загорнуті в руду панчоху, перейшли мені в спадок від бабусі. У нас, на півдні Вінниччини, таке намисто називали баламутами — перекручене від «перламутр». Бабуся в ньому виходила заміж, а до неї — її мама. Бабуся тримала баламути у великій скрині на самому дні, під горою домотканих скатертин, рушників і сорочок. Діставала дуже рідко, але коли це ставалося, завжди пускалася в спомини. Розповідала, що до неї часто приходили дівчата брати баламути на своє весілля. Тоді особливих статків не було, тому такі позички були звичні. Намисто свідчило про статус його власниці: що більше разків на шиї, то багатшого вона роду. Найдорожчим було червоне із середземноморських натуральних коралів. Одна низка могла коштувати, як добра корова.

Найдешевшими були пацьорки — з дрібних скляних або дерев’яних намистин. Баламути були десь посередині між коралями та пацьорками. Бабуся казала, що розділить баламути й дасть по одному разку в сім’ю кожного з трьох синів — дочок у неї не було. А недавно потай віддала все мені. Може, тому, що я найбільше любила слухати про її молодість? (За Т. Тисячною).

А. Перепишіть текст, поділивши його на абзаци, у робочий зошит.

Б. Визначте засоби міжфразового зв’язку в одному з абзаців тексту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити