Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 38. ПУНУТУАЦІЯ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ (УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО)

1. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1.Я кину все. Я вірю в кілометри обвітрені задихані і злі (Л. Костенко). 2. Квіти ці прості і непримітні світяться як світлячки блакитні (М. Луків). 3. Про щастя здобутеє нами шепочуть зелені жита (В. Сосюра). 4. І дивне серце п’яне і завзяте відчує певність (О. Теліга). 5. У густому повітрі насиченому тліном і випарами ґрунту ясно й чітко горять берези (Є. Гуцало).6. І тиха осінь мрійна яснолиста несла в серця надію і тривогу (А. Малишко). 7. Твої пісні пройняті сонцем у ясну далеч полетять (Х. Алчевська).

2. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1. Усяка пташечка радіючи співала (Л. Глібов). 2. Олесь згарячу ніяково всміхнувся поторкав мокрою рукавичкою тверду ґулю під оком і ковзаючись побрів до школи (Гр. Тютюнник).3.Старі верби стоять похнюпившись (І. Нечуй-Левицький). 4. Вода розірвала камінні обійми й мчала вниз до моря спадаючи грізними лавами (Ю. Мушкетик). 5. Чорні голі дерева стояли в садку настовбурчившись замерзлими гілочками й не ворушились од вітру (М. Коцюбинський). 6. Усякому своя доля один рук не покладаючи працює а другий його працю без клопоту поїдає (Панас Мирний). 7. А я під буками де сходяться дороги простоту радісну узявши за закон хатинку виліпив (М. Рильський).

3.Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1. Більше жодного звуку не донеслося крім повівання пахучого повітря в розквітлому гіллі саду (Марко Вовчок). 2. Дюймовочка в листочку капустяному я у життя із вічності пливу (Л. Костенко). 3. Ось і він Дніпро величний і давній народна українська річка (Ю. Яновський). 4. Крім щастя в житті людському є горе біда страждання розпач тривога біль душі (В. Сухомлинський). 5. Альбатроси морські мандрівники йшли назустріч людям (П. Панч).

4. Прочитайте анекдоти й виконайте завдання.

* * *

— Привіт! Як справи?

— Нормально! Кіт спить без задніх лап, а я смажу стегенця.

— Живоїд!

* * *

— Принесіть склянку води, будь ласка.

— Із сиропом чи без?

— Без сиропу.

— Без лимонного чи без помаранчевого?

А. Згадайте, які речення називають неповними.

Б. Знайдіть і випишіть неповні речення.

5. Розгляньте ілюстрацію й виконайте завдання.

Опорні слова: бідолаха, мотузка, балкон, гачок, служба порятунку, пожежники.

А. Складіть у парах діалог за ілюстрацією, використавши неповні речення й опорні слова (по шість-сім реплік на кожного учасника діалогу).

Б. Озвучте діалог за ролями.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Розтлумачте значення фразеологізмів і запам’ятайте їх.

не вартий і дірки від бублика не бачити смаленого вовка співати дифірамби знімати стружку старий лис

2.Перегляньте експрес-урок «Наступним чином чи таким чином?» і перекажіть його.

Наступним чином чи таким чином?

Перепишіть речення в робочий зошит і розставте розділові знаки.

1. Ще начебто вчора грали білі завірюхи оркестри зими (Є. Гуцало). 2. Старшокласники хлопці й дівчата розбрівшись невдовзі позникали в зелених виноградних кущах (О. Гончар).3.Восени перед відлітом у вирій тривожиться й табунами збирається птаство (М. Стельмах). 4. Високо-високо в небі в прозорому надхмар’ї виблискували в променях сонця дніпровські чайки (Ю. Мушкетик). 5. Я тихо йду. Так ходять скрипалі не сколихнувши музику словами (Л. Костенко). 6. Дуби застигли схиливши могутні голови в білих снігових шапках завмерли в безнадії чекаючи з жахом ворожого удару (Ю. Збанацький). 7. А зима наспіла з морозами та завірюхами холодна й сувора (Є. Гуцало).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити