Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

ВСТУП

§ 4. ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ (відокремлені члени речення)

ПОВТОРЕННЯ

✵ Завершіть речення (усно).

А. Обставина відокремлюється на письмі комами, якщо виражена дієприслівником або дієприслівниковим … .

Б. Обставина, виражена дієприслівником, не відокремлюється, якщо … .

1. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1. На тротуари листя лине не тратячи на літ зусиль і пролітаючи машини здіймають жовту заметіль (В. Сосюра). 2. Ніжно дзвеніла хвоя смерек змішавшись із шумом ріки (М. Коцюбинський). 3. Вишні зацвівши в росах заплачуть (Д. Ткач). 4. Над лісом загорілася а потім затріщала ламаючись блискавка (Є. Гуцало). 5. Ліс на хвилину примовк ані шелесне завмерши (І. Кочерга). 6. Зігнув прохожих у дугу мороз насупившись сердито… (В. Крищенко). 7. Тут у полонині де небо накриває бездонні простори що живуть у самотині тільки для себе вікує тиша. 8. Над полем у високості співали жайворонки (М. Коцюбинський). 9. Старі верби стоять похнюпившись (І. Кочерга).

ПОВТОРЕННЯ

✵ Завершіть речення (усно).

А. Означення, виражені дієприкметниковим зворотом, відокремлюються, якщо стоять

Б. Два й більше непоширених означень обов’язково відокремлюються, якщо вони стоять після означуваного слова, перед яким … .

2. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1. На пухких плавневих ґрунтах збагачених весняним намулом усе йде в ріст фантастично жене так наче десь на іншій планеті нагрітій іншим живлющим сонцем (О. Гончар). 2. Пройшла гроза прозора і висока… Встає гілля налите синім соком і ярина і яблуневий плід (А. Малишко). 3. Заграв зарум’янився Дніпро злегка повитий свіжим серпанковим туманцем (О. Гончар). 4. На високих місцях поріс як джунглі сивий полин і п’янив повітря гіркими пахощами густими й задушливими (М. Коцюбинський). 5. Місячним сяйвом залиті мріють сади (В. Сосюра). 6. Осяяний сонцем перед нами розкрився зовсім новий світ (О. Довженко). 7. Тьмяно полискували наповнені водою колії. 8. Спіймаєш коника-стрибунця й чуєш як він маленький рветься в тебе крізь пальці своїм пругким тільцем (О. Гончар). 9. Спить місто оповите серпанками теплої літньої ночі (І. Коваль).

До речі…

У п’ятому реченні вправи 2 вжито слово мріють. Поміркуйте, яка початкова форма цього дієслова — мріти (ледь виднітися) чи мріяти (прагнути чогось).

ПОВТОРЕННЯ

✵ Завершіть речення (усно).

А. Прикладка — різновид означення, що виражене … .

Б. Поширена прикладка в середині речення відокремлюється … , а в кінці речення перед нею треба ставити … .

3. Перепишіть речення, розкривши дужки. Розставте розділові знаки.

1. Весна дівчисько в ластовинні ще (не)ціловане в уста… 2. Старезні пні кошлаті поторочі літопис тиші пишуть у траві. 3. Ліси шумлять моє зелене віче (Л. Костенко). 4. Ось вони рідні озера та луки в синім добрі солов’їних ночей (М. Руденко). 5. Ліс або як серби кажуть шума це (не)просто сосни та дуби (М. Рильський). 6. Урочисто вишикувалася проспектами зелена варта каштанів почесна варта весни. 7. Тим часом справжні отари золоте руно степовиків блукають по всьому примор’ю вигулюються перед зимою (О. Гончар). 8. Ще (не)начебто вчора грали білі завірюхи оркестри зими (Є. Гуцало). 9. Через вузький пересип були перекопані єрики цебто канали (І. Нечуй-Левицький).

ПОВТОРЕННЯ

✵ Дайте відповідь на запитання (усно).

Який член речення з прийменниками крім, окрім, опріч, зокрема, на відміну від, особливо, за винятком, замість відокремлюють на письмі комами?

4. Перепишіть речення, розкривши дужки. Розставте розділові знаки.

1. Більше жодного звуку (не)донеслося крім повівання пахучого повітря в розквітлому гіллі саду (Марко Вовчок). 2. Я (не)знаю нічого ніжнішого окрім берези (Леся Українка).3. Ні птиць ані людей опріч ясної зірки в високості (А. Малишко). 4. На відміну від зими осінь (не)краде барви в дерев а одягає їх у золоте червоне й жовтогаряче (І. Манько). 5. (Не)чути ніякого голосу крім вівчарської трембіти десь на далекій полонині (І. Франко).

5. Прочитайте вірш М. Голоти й виконайте завдання.

Жовтневе

Вершина осені. Так. Осені зеніт…

В обличчя вже війнула прохолода.

Так неохоче завмира природа.

Ще стільки в дерева живих зелених віт!

Та відчувається наближення зими.

Земля півкулю відверта від Сонця.

А де ж ви, павутини волоконця?

Забулись, павучки, махать крильми?

Земна кора, так літом розігріта,

Вичахує поволеньки, спроквола,

І ледве в корінець іде пшеничина квола,

Не дочекавшись бабиного літа.

Дарма. Дарма! Поборемось ще ми,

Аж поверне зима у сон глибокий

Усе живе, квітуче. А допоки,

Душе моя, тривожно не щеми,

Не завмирай в очікуванні лиха.

Яке ж це зло? Це тільки холоди,

Лиш агрегатний стан стверділої води,

Перепочинку лиш година тиха.

…А жовтень далі ронить малахіт,

І охру, і бурштин, і пломінкі багрянці

І інеєм сигналізує вранці

Про завтрашній листопада прихід.

А. Прокоментуйте розділові знаки у вірші.

Б. Знайдіть і прочитайте приклади персоніфікації. Поясніть, чому саме у віршах про осінь поети так часто використовують цей художній засіб.

6. Установіть відповідність (усно).

Відокремлений член речення


Приклад

1 додаток

2 обставина

3 означення

4 прикладка (різновид означення)

А На світі все знайдеш, крім рідної матері.

Б Дедалі попадались уже сосни — старі, руді, кострубаті.

В Вже почалось, мабуть, майбутнє, воно, либонь,вже почалось.

Г Надворі, припадаючи цупким листям до шибок, видзвонювала дика груша.

Д І солов’ї, пташині менестрелі, всю ніч доводять яблуні до сліз.

7. Перепишіть текст, ускладнивши речення відокремленими членами. Підкресліть відокремлені члени речення.

Серпневе сонце поволі ховалося за небокрай. Тіні на березі моря ставали довшими. Корабель ніби застиг у морі, але насправді він стрімко наближався до порту. Тут із букетами квітів і посиленим серцебиттям очікували на своїх рідних і дорослі, і малеча. Ще мить — і сонце сховається, а море втратить ніжно-рожеву барву.

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Перегляньте експрес-урок «Листо́пад чи листопа́д?» і перекажіть його. Поміркуйте, чому у вірші М. Голоти наголос у цьому слові падає на другий склад, а не на третій.

ЛистОпад чи листопАд?

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО


ПРАВИЛЬНО

фарби осіннього лісу


барви/кольори осіннього лісу

самий яскравий


найяскравіший

вищий дерева


вищий за дерево

тронувся лід


скресла крига

по вівторкам


щовівторка

Перепишіть речення в робочий зошит і розставте розділові знаки. Підкресліть відокремлені члени речення.

1. Іде гроза дзвінка і кучерява садам замлілі руки цілувать (Л. Костенко). 2. І полився спів наївний зворушливий з кришталевими трелями з переливами наче гірський струмок (З. Тулуб).3.Під його поглядом помолодшала зелень лісу а вода заспокоюючись раптом потекла врівноваженим блакитним диханням (Є. Гуцало). 4. З лісів потяг легенький вітерець свіжіший і мокріший. 5. Твої пісні пройняті сонцем у ясну далеч полетять (Х. Алчевська). 6. Туман сполоханий сонцем тікає за хату (А. Корінь). 7. Бувало лелека сторожуючи засинав на одній нозі й падаючи котився по стрісі (Є. Гуцало). 8. Старі верби стоять похнюпившись (І. Кочерга). 9. Міст просто поєднав два протилежні береги творячи ще одну нерухомість поміж їхнім одвічним спокоєм (П. Загребельний). 10. Ці звуки можуть линути довго витворюючи скупу й одноманітну мелодію (Є. Гуцало). 11. Моя фіранка штапельний лубок хитає лоджій обриси суворі (Л. Костенко). 12. Крім куренів була в коші паланка житло кошового та старшин (В. Чайченко).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити