Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

ВСТУП

§ 5. ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ

ПОВТОРЕННЯ

✵ Виконайте тестове завдання.

Науковий стиль має такі ознаки

А. нейтральна лексика, кліше, стислість викладу, послідовність, реквізити, повні речення

Б. суспільно-політична лексика, емоційно-забарвлені слова, тропи, фразеологізми, риторичні запитання, усі види речень, пристрасний тон мови

В. нейтральні й емоційно-забарвлені слова, тропи, вільний порядок слів у реченні, виразність, образність

Г. нейтральна лексика, терміни, факти, складні речення, точність, логічність

Підстилі наукового стилю

суто науковий

науково-навчальний

науково-популярний(науково-публіцистичний)

наукові праці(доповіді, монографії, статті, тези)

навчальна література (підручники, посібники, учнівські реферати, розповідь учителя на уроці)

популярні наукові статті в журналах, газетах; теле- й радіопередачі наукового змісту для широкого кола глядачів/слухачів

1. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Пума — великий хижий ссавець, званий також великим гірським левом, що живе переважно в гірських районах США й Канади. В Америці цей звір є другим за величиною представником сімейства котячих, більшим за якого може бути тільки ягуар. Довжина тіла, покритого сірувато-коричневим грубим хутром, може досягати 180 см, а маса дорослої тварини іноді сягає понад 100 кг.

Пуми населяють в основному гірські райони, де в них найменше конкурентів серед інших хижаків і можна спокійно вночі полювати на копитних тварин. Тривалість життя хижаків — до 20 років (З «Оригінальної енциклопедії тварин»).

A. Визначте стиль і підстиль тексту.

Б. Визначте, до якого типу мовлення (опис, роздум, розповідь) належить текст.

B. Наведіть по одному-два приклади з тексту до кожної із згаданих у тестовому завданні ознак наукового стилю.

Г. Перекажіть текст (усно).

2. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Спостереження за тваринами з космосу

Колись науковцям, щоб дізнатися, скільки буйволів блукає прерією або скільки мавп живе в тропічному лісі, потрібно було поїхати туди й порахувати. Завдяки досягненням супутникових зображень сучасні дослідники можуть установлювати чисельність деяких видів, не ризикуючи дістати укус отруйної змії або обмороження ніг.

Сет Степлтон з Міннесотського університету (США) опублікував дослідження, у якому описав нові способи спостереження за популяціями білих ведмедів, зокрема з використанням супутника, який забезпечує зображеннями GoogleEarth. Білі ведмеді — найбільший вид сучасних ведмедів, а також один із найбільш досліджених видів великих ссавців на Землі, однак про їхнє знаходження в більшій частині Арктики ми знаємо мало.

Щоб знайти білих ведмедів на тлі криги, Степлтон та його колеги звузили коло пошуку до більш темних островів, де ведмеді часто перебувають наприкінці літа, після того як тане лід. За допомогою супутників дослідники успішно ідентифікували близько ста білих ведмедів. Шляхом проведення аерофотозйомки з вертольота вони переконалися, що це дійсно були ведмеді (а не каміння чи піна). Нові досягнення в автоматизації та підвищенні роздільної здатності супутникових знімків одного дня можуть дати можливість рахувати білих ведмедів незалежно від того, де вони перебувають.

Переглядаючи супутникові знімки, Фретвелл та його колеги збільшили кількість відомих колоній імператорських пінгвінів більше ніж удвічі.

2013 року Фретвелл також очолював дослідження, за допомогою якого виявляв із космосу китів. Замість того, щоб сканувати весь океан для виявлення китових хвостів чи плавців, його дослідження було зосереджене на Гольфо-Нуево (Аргентина) — затоці, у яку південні кити припливають для розмноження в період з липня по листопад. Такі місця ідеально підходять для підрахунку китів через супутник, оскільки багато видів вибирають спокійні, чисті води, де вони можуть погрітися біля поверхні води зі своїм потомством.

Науковці відстежують птахів, кажанів, морських черепах і гризунів, щоб краще зрозуміти екосистеми, підвищити рівень безпеки польотів, відслідковувати види, що вимирають, і стежити за поширенням інфекційних захворювань (За Я. Бітлом).

A. Визначте стиль тексту та належність його до певного підстилю.

Б. З’ясуйте тип мовлення.

B. Складіть план розповіді про білих ведмедів і китів.

Г. Перекажіть частини тексту, у яких розповідається про дослідження білих ведмедів і китів (усно).

Пре́рія, -ї, жін. Рівнинна місцевість у Північній Америці з трав’янистою рослинністю степового типу.

Популя́ція, -ї, жін., біол. Сукупність особин одного виду тваринних чи рослинних організмів, поширена в певній місцевості.

3. Перегляньте відеоролик «Наздогнати черепаху» (4хв). Перекажіть ту частину, у якій розповідається про технологію відстеження морських черепах і середовище для зелених черепах (усно).

Наздогнати черепаху.

Напишіть роздум (сім-дев’ять речень) у робочий зошит про те, чому людина повинна дбати про тварин, особливо про тих, які вимирають.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити