Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 7. НЕПРЯМА МОВА

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

• Прочитайте речення й виконайте завдання.

Тренер запитав у хлопця: «Відчуваєш біль Тренер запитав у хлопця, чи відчуває він біль у м’язах після вчорашнього тренування?» у м’язах після вчорашнього тренування.

A. Під час читання якого речення ви відчули, що ніби стали свідком розмови тренера з учнем?

Б. Якими засобами досягнуто цей ефект?

B. Згадайте, що таке пряма й непряма мова.

Щоб передати зміст мовлення якоїсь особи, крім прямої мови, використовують і непряму.

Непряма мова — це чуже мовлення, передане не дослівно, а тільки із збереженням основного змісту.

Речення з непрямою мовою за будовою є складним. Перша його частина — це слова автора, а друга — непряма мова, що приєднується за допомогою сполучника чи сполучних слів (займенників або прислівників).

Коли пряму мову замінюють на непряму, то можуть змінюватися форми дієслів (плануєте планує), а також займенники (ви вона): Журналіст запитав у співачки: «Де ви плануєте відпочивати?»Журналістзапитавуспівачки, де вона планує відпочивати.

Непряма мова приєднується сполучником чи, якщо пряма мова виражена питальним реченням без питальних слів, наприклад: Він запитав: «Допомогти?» Вінзапитав, чи допомогти.

1. Прочитайте речення й визначте, які з них містять пряму мову, а які — непряму.

1. Пабло Пікассо сказав про творчість Марії Примаченко: «Я схиляюся перед цим дивом — мистецтвом геніальної українки» (І. Кагарлицький). 2. Емма Андієвська на презентації своїх робіт якось розповідала, що герої її картин народжуються вві сні (І. Мовчан). 3. Під час однієї розмови Кузьма згадав, що його машина нагадує будинок на колесах (К. Осадча). 4. «Мені було п’ятнадцять, коли я вперше зайшов до боксерської зали», — поділився цим фактом Олександр Усик (З журналу «Boxingnews»). 5. Ольга Фреймут розповіла, що виховувати доньку Злату їй допомагає мама (Г. Коваленко).

2. Прочитайте речення й доведіть, що вони містять непряму мову.

1. Святослав Вакарчук повідав, що на творчість його надихають і люди, і події (О. Синенко). 2. Відомий плавець Денис Силантьєв повідомив, що на Оболонській набережній у Києві відбудеться акція «День чемпіона» (Із сайта «Українська правда»). 3. Під час онлайн-конференції олімпійська чемпіонка Лілія Подкопаєва розповіла, що вона фінансово незалежна, має пошану, визнання й любов (С. Сергієнко). 4. Телеведуча Марина Леончук зізналася, що знову закохана (Із сайта каналу «1 + 1»).

3. Перебудуйте речення з прямою мовою на речення з непрямою й запишіть їх.

1. Меценат Богдан Ханенко говорив: «Творіння геніїв своєю суттю не повинні належати лише тим, чиєю власністю вони є». 2. Письменник Володимир Короленко сказав: «Людина створена для щастя, як птах для польоту». 3. «Слово коханої людини лікує краще, ніж усі лікарі світу, — якось сказав Аль Пачіно, а потім додав: — І вбиває швидше за всіх катів».

4. Перепишіть речення й розставте розділові знаки.

1. Українська письменниця Емма Андієвська розповідає що до шести років узагалі не володіла українською мовою (В. Агєєва). 2. Рухи живих стихій майже не вловимі для пензля бо писати блискавку порив вітру сплеск хвиль неможливо з натури казав Іван Айвазовський (О. Ламонова). 3. Агатангел Кримський жартував зазвичай що легше перелічити ті мови котрими він не володіє (Л. Семака). 4. Українка врятувала «Мадам Баттерфляй» повідомила преса про Соломію Крушельницьку (Л. Громовенко). 5. Іван Тургенєв запитав у Тараса Шевченка прозу якого українського письменника варто читати як зразок літературної мови. 6. Український поет відповів Читайте Марка Вовчка бо він один знає нашу мову (І. Сюндюков).

5. Утворіть чоловічі імена по батькові, запишіть їх у дві колонки: 1) на -ович; 2) на -йович.

Євген, Андрій, Лаврентій, Григорій, Олег, Роман, Леонтій, Аркадій.

6. З перших букв записаних слів складіть чоловіче й жіноче ім’я. Прочитайте текст і виконайте завдання (розділові знаки пропущено).

В інтерв’ю «Світському життю» Тіна Кароль розповіла про свій перший заробіток. Щоб купити собі солодощів у дитинстві вона колядувала. Артистка згадує що разом із сусідками обходила всі квартири свого дев’ятиповерхового будинку співаючи колядку «Нова радість стала». Тоді я навіть не мріяла бути співачкою мені було років сім-вісім щиро зауважила Тіна. А потім зазначила що вирішила стати артисткою аж у дванадцять років (За М. Габрук).

А. Знайдіть і випишіть речення з непрямою мовою.

Б. Розставте розділові знаки.

7. Перекажіть анекдот, замінивши пряму мову непрямою.

Хворий на операційному столі звертається до хірурга: «Скажіть, лікарю, чи зможу після операції грати на скрипці?»

Лікар заспокоїв пацієнта: «Зможете!»

Хворий радісно повідомив: «Дивно! А до операції не вмів».

КУЛЬТУРА СЛОВА

1. Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.

Приказки́, дани́на, чорно́зем, одина́дцять, вершкови́й.

2. Запам’ятайте правильний варіант слововживання.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

моє день народження

мій день народження

задавати питання

ставити питання

бажаючі поспілкуватися

охочі поспілкуватися

таємна усмішка

таємнича усмішка

опанувати мовою

опанувати мову

3. Перегляньте експрес-урок «Звідки виник фразеологізм «розтікатися мислю по древу»?». Перекажіть його зміст.

Звідки виник фразеологізм «розтікатися мислю по древу»?

Знайдіть у мережі Інтернет вислови відомої історичної особи (Сократ, Г. Сковорода, Т Шевченко) або інтерв’ю з кимось із відомих

сучасників, фото яких ви знайдете на с. 26. Випишіть три-чотири вислови (думки) і введіть їх спочатку в речення з прямою мовою,

а потім — з непрямою (див. зразок).

Зразок. Будуйте Україну у своєму серці (О. Скрипка). В одному інтерв’ю Олег Скрипка сказав: «Будуйте Україну у своєму серці». В одному інтерв’ю Олег Скрипка сказав, щоб ми будували Україну у своєму серці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити