Підручник Українська мова 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017 рік

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

§ 8. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ

ПОВТОРЕННЯ

• Виконайте тестове завдання.

Публіцистичний стиль має такі ознаки

А нейтральна лексика, кліше, стислість викладу, послідовність, реквізити, повні речення

Б суспільно-політична лексика, емоційно-забарвлені слова, тропи, фразеологізми, риторичні запитання, усі види речень, пристрасний тон мови

В нейтральні й емоційно-забарвлені слова, тропи, вільний порядок слів у реченні, виразність, образність

Г нейтральна лексика, терміни, факти, складні речення, точність, логічність

1.Прочитайте текст і виконайте завдання.

З дитинства не можу дивитися, як спилюють дерева. Скажете, сентименти? Можливо. Але нічого в цьому світі не буває так просто. Чи не тому нинішнє покоління таке слабке, що нехтує закони любові до дерев? Замість того, аби рубати дуби, сильній половині треба частіше бувати під цими деревами, набираючись снаги. Дуб — надзвичайно енергетичне дерево, яке постійно живить людину силою. Знали козаки, чого відпочивали під міцними дубами на славній Хортиці. І не лише на Хортиці!

Люблять дуби й на Косівщині, що в Івано-Франківській області. Тут кожен дубовий гай уважають святим місцем. Управління лісового господарства області навіть затвердилоспеціальну програму «Діброва», мета якої — розширення дубових лісів на Прикарпатті. Загалом же лісники планують посадити півтори тисячі гектарів лісу.

Шумлять Карпатські ліси. Карпатам понад двадцять п’ять мільйонів років. Учені кажуть, що для таких гір це відносно молодий вік, бо впродовж усього часу вони не перестають рости. А ми? Невже ми такі розумні й так виросли, що в нас вистачає мудрості приходити до лісу із сокирою й не думати, що буде опісля? (За Н. Дичкою).

A. Визначте тему, основну думку, тип мовлення й стиль тексту.

Б. Наведіть по одному-два приклади з тексту до кожної із згаданих у тестовому завданні ознак публіцистичного стилю.

B. Перекажіть стисло текст, скориставшись способами ущільнення:

1) відкиньте другорядну інформацію;

2) визначте найважливіші факти;

3) можливо, передайте зміст абзацу одним-двома реченнями.

До речі…

Запам’ятайте: дієслово нехтувати вимагає від додатка знахідного або орудного відмінка: нехтувати закони й нехтувати законами.

2. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Півосені, зиму й піввесни на радіо «Вежа», що в Івано-Франківську, існувала програма «Щоденник». Щоденником її можна було назвати лише тому, що програма виходила щодня, крім суботи й неділі. Придумувати трихвилинну оповідь доводилося постійно.

Коли укладалася книжка, я мав можливість цілковито переінакшити її, дописавши щось таке, про що не говорив, але хотів би сказати. Про те, як… Але про це буде вже інша книжка. Ця залишиться відкритою — випадковою, недовершеною, готовою прийняти щось інше. Адже зроблена вона лише для того, щоб на кожну прочитану історію кожному хотілося б відповісти якоюсь своєю, нічим не гіршою… Ось один із весняних записів.

Міські мешканці звикли оцінювати погоду й різні природні явища лише з огляду на їхні зручності та вигоди. Селяни, землероби, садівники, лісівники й пасічники думають не про себе, а про звірів, комах, дерева, бруньки, пагони, цибульки, зерна, квіти, листя, плоди, ягоди й коріння, якими вони опікуються. Зрештою, опікуються тільки для того, щоб з’їсти самим або віддати тим, хто живе в містах, і погоду оцінюють лише з огляду на власні вигоди. У цьому звуженні світогляду — причина найбільших нещасть людства. Але так є споконвіків, і виявляється, що ті поодинокі люди, які чують спів трави, просто не можуть і вже ніколи не зможуть переконати зважати на нього тих, хто цього співу не чує.

Позавчорашній сніг сприймався по-різному: як неприємність, вибрик, жарт, радість, ускладнення, перешкода, безсенсовість, абсурд, фрагмент, який нічого, урешті, не значить і, крім кількох відкладених рейсів, нічого не змінює. Усе одно вже весна, і цей короткочасний сніговий бунт угамується через кілька днів. Сніг випав позавчора, а через кілька днів, тобто сьогодні, по ньому залишилися тільки сліди. Здається, він справді нічого не змінив.

Однак таке твердження правильне лише в системі координат людської — антропоцентричної — логіки. Насправді два дні снігу врятували ціле плем’я, ціле військо Божих істот.

Цей маленький мужній і прекрасний народ уже знемагав від людської навали. Щодня його найкращих чоловіків, найвродливіших жінок із ненародженими дітьми, його найбільших мудреців убивали людські руки, а тіла вивозили до міста й там на площах виставляли на повільне тління. Люди руйнували їхні оселі, випорпували із землі їхні скарби, міняючи на гроші для дешевих розваг.

День снігопаду й кілька днів укритої снігом землі дали можливість цьому народові перепочити. За короткий час, відпущений до нового наступу людей, лісові племена крокусів, підсніжників і пролісків устигли вже багато. Одні з них скинули в ґрунт запліднене насіння, інші відмерли, урятувавши цим самим підземну багаторічну цибульку від знищення, а переважна більшість просто перестала бути привабливою й через це позбулася незахищеності.

Тож дводенний сніг наприкінці березня не був марним. Можливо, завдяки йому на другу весну маленьке плем’я зможе скликати нове велике військо (За Т. Прохаськом).

А. Визначте тему, основну думку, тип мовлення й стиль тексту. Доберіть заголовок.

Б. Прочитайте текст ще раз і підготуйте до нього складний план. За цим планом стисло перекажіть прочитане вголос. Скористайтеся планом роботи над стислим переказом.

Про́лісок, -ска, чол. Рід трав’янистих рослин родини лілійних із блакитними або синіми, рідше фіолетовими або майже білими квітками на безлистому стеблі.

Підсні́жник, -а, чол. Білий пролісок.

План роботи над стислим переказом

1. Прочитайте (прослухайте) текст.

2. З’ясуйте стиль і тип мовлення, жанр тексту.

3. Подумки визначте найголовнішу інформацію, відкинувши другорядну.

4. Прочитайте (прослухайте) текст удруге.

5. Складіть план переказу.

3. Перегляньте фрагмент телепрограми «У Карпатах масово всихають смерекові ліси» (2хв 40с). Виконайте завдання.

У Карпатах масово всихають смерекові ліси

А. Підготуйте складний план почутого тексту. Перекажіть текст за планом (усно).

Б. Під час переказування уникайте помилок, які допустили працівники лісового господарства.

Смере́ка, -и, жін. Багаторічне вічнозелене хвойне дерево з конусоподібною кроною; ялина звичайна.

Прочитайте вірш Л. Костенко й виконайте завдання.

Ще назва є, а річки вже немає.

Усохли верби, вижовкли рови,

і дика качка тоскно обминає

рудиментарні залишки багви.

І тільки степ, і тільки спека, спека,

і озерявин проблиски скупі.

І той у небі зморений лелека,

і те гніздо лелече на стовпі.

Куди ти ділась, річенько? Воскресни!

У берегів потріскались вуста.

Барвистих лук не знають твої весни,

і світить спека ребрами моста.

Стоять мости над мертвими річками.

Лелека зробить декілька кругів.

Очерети із чорними свічками

ідуть уздовж колишніх берегів…

A. З’ясуйте за тлумачним словником лексичне значення виділених слів, запишіть тлумачення в робочий зошит.

Б. Напишіть коротке повідомлення (одна-дві сторінки) про екологічні проблеми в Україні в робочий зошит. Виберіть один із рядків вірша «Ще назва є, а річки вже немає…» як заголовок до вашої роботи.

B. Для написання короткого повідомлення скористайтеся порадами.

1. Сформулюйте проблему повідомлення (морально-етична, суспільна…).

2. Викладіть кілька фактів (бажано з конкретними показниками).

3. Висловте свої міркування, у чому полягає причина порушеної проблеми, хто мав би її не допустити, як її вирішити.

4. Використайте на підтвердження своїх думок рядки з вірша Л. Костенко.

5. Сформулюйте висновок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити