Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ


ТЕМА 1 Я ЛЮБЛЮ СВОЮ КРАЇНУ — УКРАЇНУ!


Добридень! Ось ми й знову зустрілися. Наша подорож країною Музики триває! Яку музику, дорогі учні, ви слухали влітку? Що нового дізналися?

Цього року ми будемо мандрувати світом народної та професійної музики. І вже сьогодні на нас чекають музичні стежки України. А невдовзі ми завітаємо на гостини до інших країн! Коли будеш ознайомлюватися із національною музикою, дізнаєшся, у чому виявляються її особливості та яку роль вона відіграє в житті народу. Під час таких мандрівок тебе супроводжуватимуть друзі. Пригадай, як вони виглядають.

Тож, вирушаймо! Рідний край, милі серцю домівка, вулиця, місто, країна… Які ласкаві слова! А ще — рідна мова та пісні!

Український народ надзвичайно співучий, адже мова наша — солов’їна, тобто милозвучна й пісенна. Неможливо уявити жодного свята, під час якого не звучала би пісня.

Складаючи народну пісню, українці намагалися зробити її правдивою, щирою, емоційною. У давні часи пісні не записували, а передавали з уст в уста (усно). Імена творців, на жаль, невідомі, оскільки загубилися у віках. Тому називаються такі пісні народними, тобто створеними самим народом.

Народна пісня — це створений народом музичний твір із віршами.

Пригадай особливості народної пісні. Скористайся підказкою королеви Мелодії.

- Пригадай українські народні пісні, яким притаманні ці особливості. Наспівай.

Упродовж багатьох століть люди створюють і співають пісні, у яких передають свою радість і сум, згадують про минуле і мріють про майбутнє, змальовують природу рідного краю. У народних піснях відображається характер народу, його звичаї, традиції, обряди, свята та ігри. Найулюбленішою піснею всіх дітей з народження є колискова — пісня, що дарує малечі спокій, тепло й ласку, які линуть з маминим чи бабусиним голосом.

Слухаємо музику

Українська народна пісня «Повішу я колисочку».

О. Мартинчук. Українська колискова

- Який характер пісні? Що виникло в уяві під час прослуховування? Який настрій викликає ця пісня?

Український композитор Кирило Стеценко був зачарований природою України та її піснями — ніжними, ліричними… У своєму творі «Вечірня пісня» він зобразив захід сонця, тишу і спокій літнього вечора, почуття людини, закоханої у природу, її красу.

Прочитай слова з цієї пісні. Якби тобі випала така нагода — стати композитором, у якому характері ти написав би цю пісню? А як назвав би?

Тихесенький вечір на землю спадає,

І сонце сідає в темнесенький гай.

Ой сонечко ясне, невже ж ти втомилось,

Чи ти розгнівилось? Іще не лягай!


Кирило Стеценко, «Вечірня пісня».

- Яка картина виникла в уяві? Схарактеризуй мелодію, темп, динаміку. Порівняй пісню композитора зі своєю мелодією. Порівняй настрої пісні та картини. Що в них спільного?

С. Васильківський. Захід сонця над озером

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Український композитор Кирило Стеценко народився в багатодітній сім’ї. Від тата отримав хист до малярства — навчався в художній школі, а від мами і старших сестер — любов до музики та здібності до її створення й виконання. Якось маленький Кирило із захопленням змайстрував собі скрипку, з якою брав участь у родинних співочих вечорах. Та найбільше хлопець полюбляв слухати народні пісні, що їх виконували батьки.

Усе своє життя К. Стеценко присвятив музиці, яка вирізняється щирістю, поетичністю, яскравою мелодійністю. У його доробку чимало хорових й інструментальних творів, а також багато обробок народних пісень. Був організатором Першого київського народного хору. Створив опери для дітей: «Лисичка, котик і півник», «Івасик-Телесик».

Співаємо разом

ДОБРИЙ ДЕНЬ, МАТУСЮ-УКРАЇНО!

Вірші Н. Рубальської                           Музика М.  Ведмедері

1. Добрий день, матусю Україно!

Сходить сонце радості й добра.

Україно, я — твоя дитина,

Крапелька великого Дніпра.

Приспів:

Україно моя,

Золоті твої поля,

Ніжна пісня солов’я.

Яблуневі сади

І смерекові ліси —

Рідна матінка Земля.

2. Не дивись, що я така маленька,

Час мине — я швидко підросту

І усю любов свого серденька

Я тобі в дарунок принесу.

Приспів.

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику правильно виконати українську народну пісню «Повішу я колисочку».

2. Порівняй «Вечірню пісню» К. Стеценка з українською народною піснею «Повішу я колисочку». Що в них спільного?

3. Обери музичний інструмент, який би найкраще відобразив наспівність мелодій цих творів.Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити