Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ


ТЕМА 14 НАПЕРЕДОДНІ НОВОГО РОКУ


Напередодні Нового року співають пісні із щедрими побажаннями здоров’я, добробуту. Такі пісні називаються щедрівками. Виконують їх у супроводі музичних інструментів, із танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Щедрівки співали окремо господареві, господині, хлопцеві, дівчині, усій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні. Щедрували також групами: «Меланка», «Василь» та «Ряжені».

- А як щодо колядок? Це також календарно-обрядові пісні?

Звісно, ці пісні також належать до календарно-обрядових пісень зимового циклу. Звичай колядування має свою давню історію. Колядки пов’язані з    днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди. Його святкували 25 грудня. Вважалося, що тоді Сонце з’їдає змій Коротун. Щойно на небі з’являлася перша зірка, колядники заходили на подвір’я, кликали господаря і співали для його родини величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні й стали називати колядами, або колядками.

Н. Старовойтова. На першу зірку

Щедрівка — величальна українська обрядова пісня, яку співали під Новий рік. Колядка — величальна українська обрядова пісня зимового циклу.

НАРОДНА СКРИНЬКА

Вважалося, що в день зимового сонцестояння богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники намагалися захистити новонародженого від змія Коротуна, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця, зображення якого носили із собою.

Згодом, із становленням християнства, обряд колядування був приурочений до Різдва Христового, і в колядках з’явились біблійні та світські мотиви. Традиція колядування збереглася до сьогодні. Щойно на небі з'являється перша зоря, розпочинається Свята Вечеря: діти збираються гуртом і йдуть вітати в колядках із народженням Христа!

Як і колядки, щедрівки виникли давно. Вони створені на біблійні сюжети, у них також оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках також йдеться про ластівок, жито, посіви, тобто про те, як новий рік зустрічається з весною. Адже в цей час, коли закінчується зимове сонцестояння, народжується Молоде Сонце і день стає довшим.

Д. Янковський. Колядки

Слухаємо музику

Українська щедрівка «Чи дома, дома».

- Що оспівується у творі? До кого звертаються, співаючи цю щедрівку?

Українська щедрівка «Слава нашим господарям».

Кого прославляє щедрівка? Порівняй її з тією, що слухали раніше. Визнач характерні риси щедрівок.

Співаємо разом

Українські щедрівки «Ой, рано, рано кури запіли», «Прийшли щедрувати» (на вибір учителя й учнів).

ОЙ, РАНО, РАНО КУРИ ЗАПІЛИ

Ой, рано-рано кури запіли,

Щедрий вечір, добрий вечір.

А ще раніше Ганнуся встала…

Ганнуся встала, личко вмивала…

Свою світлицю гарно прибрала…

Хороші гості все виглядала.

Щедрий вечір, добрий вечір!

ПРИЙШЛИ ЩЕДРУВАТИ

Прийшли щедрувати

До вашої хати.

Щедрий вечір,

Добрий вечір!

Тут живе господар,

Багатства володар.

Щедрий вечір,

Добрий вечір!

А його багатство —

Золотії руки.

Щедрий вечір,

Добрий вечір!

А його потіха —

Хорошії діти.

Щедрий вечір,

Добрий вечір!

Музика навколо нас

1.   Поміркуй, який обряд: колядування чи щедрування — представлено на картині М. Гермашова. Які пісні виконують діти?

М. Гермашов. За зіркою

2. Пригадай, які колядки та щедрівки тобі відомі. Якщо тобі довелося би стати режисером новорічного свята, які б із них запропонував виконати?

3. Який сюжет картини «Поклоніння пастухів» італійського художника Доменіко Гірландайо? Яка музика відображатиме сюжет і настрій цієї живописної роботи?

Д. Гірландайо. Поклоніння пастухів

4. Вигадай сучасну щедрівку і виконай її друзям і батькам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити