Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 2 МУЗИКА ЄДНАЄ СВІТ


ТЕМА 16 -17 НА ГОСТИНИ ДО СУСІДІВ


Кожний народ має свою національну музику, улюблені музичні інструменти, композиторів і виконавців, якими він пишається. Народній музиці притаманні національні ознаки, ритми тощо. Музика деяких народів є близькою до української, а інших — дуже відрізняється від неї.

Сьогодні Королева Мелодія і Король Ритм вирушають у подорож своїми королівствами. Сподіваюся, із задоволенням ти приєднаєшся до них!

Я вирішив ознайомити вас з цікавими музичними інструментами, і щойно почав їх лічити, як побачив, що деякі з них зникли… Що ж мені робити? Допоможи мені в пошуках, де б ми не опинилися!

А я хотіла ознайомити тебе з новими мелодіями, які чула в інших країнах. Однак вони також десь зникли… Можливо, полетіли у свої країни. Допоможи й мені, будь ласка: слухай уважно і запам’ятовуй усі мелодії, які почуєш, звертаючи увагу на їхні особливості.

Отже, завдання від королеви Мелодії та короля Ритма зрозумілі. У свою чергу, пропоную тобі розпочати музичний проект «Музика народів світу», в якому ти будеш занотовувати нову інформацію та враження, які виникли в тебе.

Музична культура народів Росії, Білорусі та Молдови — оригінальна й самобутня, хоча в дечому і схожа.

Тож завітаймо спочатку до північного сусіда — Росії.

Російські народні свята завжди супроводжуються танцями та піснями, жартівливими сценками, ярмарками. А де свято, там і вони скоморохи, про веселу вдачу яких було відомо ще за часів Київської Русі.

Народні гуляння на новорічні свята

Скульптури скоморохів

Скоморох — мандрівний музикант, співак і актор, який виконував жартівливі й акробатичні номери.

- Подивись на ілюстрацію і поміркуй, хто міг мандрувати разом із скоморохами.

Ф. Рісс. Скоморохи в селі

Мистецтво скоморохів було пов’язано з руськими звичаями та обрядами. їхнім найпопулярнішим музичним інструментом була домра.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Домра — російський народний струнний щипковий музичний інструмент із трьома або чотирма струнами. Для видобування звуку використовується медіатор.

А я знаю, що різновидом російської народної музики є частівка — невелика пісенька. От тільки я не розумію, чим вона відрізняється від інших схожих пісень.

Ось ми і зустріли нову мелодію, яка зникла. Назва «частівка» походить від «частіше». Особливістю частівки є те, що вона дуже коротка (до чотирьох строф), має чіткий ритм і обов'язково має комічний сюжет. Мелодія частівки дуже коротка — усього лише один куплет, який повторюється багато разів.

Ф. Сичков. На околиці

Частівки виконують під акомпанемент балалайки, баяна або інших народних інструментів.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Балалайка — російський народний триструнний щипковий музичний інструмент

НАРОДНА СКРИНЬКА

Скликав цар народ і сказав: «Хто буде весело грати, тому на радощах багато чого подарую». Зібралися музиканти. Хто на чому старається. А Іванко, селянський син, купив собі балалайку і так заграв — весь народ здивувався, у танок пустився.

І отримав жвавий балалаєчник у нагороду яблука молодильні, водицю живу та повну шапку золота- срібла. «Яблучко з’їси — вік не постарені, водиці ковтнеш — ніколи не помреш …»

За Л. Васильченко

М. Богданов- Бальський. Гра на балалайці

Дуже часто частівки використовують у своїх творах професійні композитори. Так, до цього жанру звертався російський композитор Родіон Щедрін. Пригадай, який твір цього автора тобі вже відомий.

Родіон Щедрін написав «Пустотливі частівки» — концерт для оркестру в одночастинній формі. За своєю будовою цей твір є вільними варіаціями на різні теми. Сам композитор вказав, що їхня кількість — 70.

Слухаємо музику

Родіон Щедрін, концерт «Пустотливі частівки» (фрагмент).

Які особливості частівок використав композитор? Як змінюється мелодія та динаміка твору? З яких інтонацій складається мелодія? Назви інструменти симфонічного оркестру, які звучать при проведенні кожної нової теми. Скористайся підказкою короля Ритма.

Пригадай, із яких частин складається концерт. Скористайся підказкою пана Темпа.


Російський композитор Сергій Рахманінов відомий у всьому світі завдяки написанню і виконанню своїх власних концертів. Концерт № 3 вважають «поетичним», оскільки, як і в літературному творі, тут музика має драматичний розвиток, вона сповнена лірики та сили.

Про головну тему — «пісню» з цього концерту, Рахманінов писав так: «Я хотів «заспівати» мелодію на фортепіано, як її виконують співака, — знайти такий супровід, який не буде заглушати цей «спів»

Сергій Рахманінов, Концерт № 3 ре мінор для фортепіано з оркестром ре мінор (фрагмент першої частини).

Які музичні інструменти «змагаються» в цьому концерті? Який характер музики? Що нагадує мелодія першої частини? Що можна уявити, слухаючи цю музику?

Співаємо разом

ЗІ В’ЮНОМ Я ХОДЖУ (СО ВЬЮНОМ Я ХОЖУ)

Російська народна пісня

1. Со вьюном я хожу, с золотым я хожу,

Я не знаю, куда вьюн положить,

Я не знаю, куда вьюн положить.

2. Положу я вьюн, положу я вьюн,

Положу я вьюн на правое плечо,

Положу я вьюн на правое плечо.

3. А со правого, а со правого,

А со правого на лево положу,

А со правого на лево положу.

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику визначити, до якої групи належать російські інструменти, з якими сьогодні ознайомилися.

2. Назви характерні особливості частівок. Зроби відповідні записи в зошиті, які допоможуть тобі виконати проект.

3. Підкажи королю Ритму, як на Русі називалися мандрівні «музиканти-акробати».

Музика білоруського народу має не менш тривалу історію. У своїх піснях білоруси відобразили свою любов до волі, міць духу, віру в добро і справедливість, гумор.

Як і всі слов’янські народи, білоруси дуже полюбляють співати й танцювати. Найвідомішим білоруським народним танцем є бульба, що означає «картопля». Тож не складно здогадатися, що саме прославляє цей танець: звісно, свою годувальницю картоплю. У цьому танці рухами зображають посадку картоплі, вирощування та збір урожаю.

Білоруський народний ансамбль

Слухаємо музику

Білоруська народна пісня-танець бульба.

- Який характер мелодії? Визнач елементи музичної мови.

Велика кількість білоруських народних пісень і танців виконують під акомпанемент народних інструментів.

Музичний калейдоскоп

Жалейка — білоруський духовий язичковий музичний інструмент, що має вигляд очеретяної трубки з роговим або берестяним розтрубом.

Молдовський фольклор також багатий на народні пісні й танці, чарівні народні казки, гуморески тощо.

Найпопулярнішим молдовським танцем є молдовеняска. Він звучить у швидкому темпі. Коло, яким зазвичай розпочинають молдовеняску, повторюється після кожної нової фігури.

Молдовський народний ганець молдовеняска.

Схарактеризуй прослухану музику, скориставшись підказками королеви Мелодії та короля Ритма.

- Обери музичний інструмент і створи інструментальний супровід до танцю.

КАЗКОВА СКРИНЬКА ПРО ЩО СПІВАЮТЬ ЖАЙВОРОНКИ

Молдовська народна казка Жив-поживав король, мав він одного сина. Сталося так, що хлопець занедужав. Найліпші лікарі королівства не знали, чим зарадити. Та якось прийшов у палац старий відун, оглянув королевича й сказав:

— Видужає королевич, коли з'їсть язик птаха-нептаха. якого вб’є людина-нелюдина, рушницею-нерушницею, зробленою з дерева-не-з-дерева.

Скликав тоді король своїх бояр, щоб вони розтлумачили слова старця. Вирішили бояри, що цей птах-жайворонок. Людина-нелюдина то, звичайно, пастух, бо живе він не в селі, як усі люди,

а в лісі, як дикий звір. Не з людьми час проводить, а з вівцями — яка ж він людина? А дерево-недерево — це липа, яка має деревину м'яку, неміцну. А рушниця-нерушниця — це лук зі стрілами, адже він зроблений цілком із липи, а тятива — з лика.

Наказав король виготовити лук і відправити пастуха за жайворонком. Довго наздоганяв пастух жайворонка, втомився і сів перепочити. Раптом жайворонок сам сів на землю й запитав людським голосом:

—  Чому ти переслідуєш мене, невже вбити хочеш? Адже ми з          тобою давні друзі, а ти стрілу на мене націлив.

— Не я тебе прагну вбити, а бояри, — відповів пастух, та й розповів усе, що знав.

Розсміявся отут жайворонок і заспівав:

— Обдурили тебе бояри! Птах я справжній.

А рушниця-нерушниця — це трубочка з бузини, з якої хлопчиськи горохом стріляють. Бузина і є дерево-недерево, тому що майже вся вона з м’якості, тільки трубка тверда. А ось люди-нелюди — це ті, хто тебе вбити мене послали. У боярина під шапкою розуму дуже мало, ну, а може бути, і зроду його не бувало!

Проспівавши цю пісеньку, жайворонок злетів високо в небо… Пісеньку цю жайворонки співають і донині. Ледве вгледівши пастуха, то високо злітають, то падають каменем униз, увесь час співаючи.

Музика навколо нас

1.  Визнач інтонації, які зустрічаються в молдовенясці.

ЖАРТІВЛИВІ СУМНІ РИТМІЧНІ ВИРАЖАЛЬНІ

ЗОБРАЖАЛЬНІ ПИТАЛЬНІ ОКЛИЧНІ

2. Запиши свої враження до проекту «Музика народів світу». Підбери ілюстрації або намалюй власні.

3. За бажанням. У вільний час ознайомся з білоруськими народними інструментами, занотуй інформацію про них.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити