Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 2 МУЗИКА ЄДНАЄ СВІТ


ТЕМА 23 ВИШУКАНА ФРАНЦІЯ


Музикача рівної країни Франції сягає фольклорних витоків кельтських і германських племен, які жили в давні часи на її території.

У Франції безліч старовинних замків, господарі яких грали на музичних інструментах, слухали мандрівних музикантів, співали… Це було найулюбленіше місце королеви Мелодії та короля Ритма.

У давнину величні споруди наповнювалися звуками музики, коли в них відбувалися лицарські турніри, весілля, бенкети, бали. Нині більша частина цих споруд перетворилися на музеї.

- Дізнайся, як називалися середньовічні французькі мандрівні музиканти.

Перший бал, про який відомо з історії, відбувся саме у Франції в 14 столітті. Відтоді вони набувають неймовірної популярності. Але не всі люди могли на нього потрапити: існували певні правила.

А. Босс. Бал

- Дізнайся, які існували правила, щоб потрапити на бал.

Дуже часто для участі в балах готували спеціальні карнавальні костюми, надягали маски, і годі бал перетворювався на бал-карнавал, або бал-маскарад.

Я. Руссо. Бал-маскарад

Сьогодні вишукані бали — рідкісне явище, а от карнавали набули неабиякої популярності і на батьківщині, і поза її межами. Один з найвідоміших у світі карнавалів проводиться на півдні Франції, у м. Ніцца. Відкриття карнавалу розпочинається з появи короля і вибору королеви.

Особливістю цієї щорічної події є те, що король кожного разу інакший:   це може бути король Гастрономії, король Спорту, король Сміху, король Танцю, король Цирку тощо. Найяскравішими миттєвостями карнавалу вважаються «квіткові баталії», за якими можна спостерігати упродовж всього святкування: вулицями міста рухаються величезні барвисті кортежі, схожі на кошики квітів.

Французький композитор Каміль Сен-Санс був надзвичайно талановитим митцем і водночас великим жартівником! Він написав твір, який назвав «Карнавал тварин», що отримав велику популярність і часто виконується в концертах. Кожен із 14 номерів сюїти е своєрідним «портретом» якоїсь тварини.

Музика різних частин «Карнавалу тварин» часто використовується в кіно- і мультфільмах, рекламі, театральних постановках.

Послухай один is номерів сюїти і визнач, хто саме зображений в музиці. Які почуття передає музика?

Слухаємо музику

Каміль Сен-Санс, «Карнавал тварин» (фрагменти на вибір учителя).

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Каміль Сен-Санс був не тільки композитором, а й піаністом, органістом та письменником. З раннього дитинства чуйно прислухався до звуків природи: дзюрчання струмка, шелестіння листя, тихого подиху вітру. Усі ці звуки втілилися згодом у його музичних творах.

Батьки хлопчика — паризькі музиканти — приділяли багато уваги заняттям сина. Він почав складати музику з п’ятирічного віку. Сен-Санс багато подорожував і з величезною цікавістю ставився до музики народів інших країн.

Жартівлива сюїта «Карнавал тварин», яку композитор ніколи не розцінював серйозно і називав «великою зоологічною фантазією», була написана на приватне замовлення і за життя композитора виконана лише кілька разів у вузькому колі друзів.

- Пригадай французьку пісню «Пастух», яку вивчали в 3 класі.

Французька народна пісня «Пастух» настільки свого часу сподобалася Вольфгангу Амадею Моцарту, що він створив на її тему варіації.

Вольфганг Амадей Моцарт. Варіації на тему французької пісні «Пастух».

- Як змінилася пісня? Як розвивається мелодія?

Співаємо разом

ВІТЕРЕЦЬ

Вірші і музика І. Танчака

1. Через луг пролітав вітерець,

Він мандрує завжди навпростець.

Знає кожну стежину в гаю

І виспівує пісню свою.

Приспів:

Ти лети, вітерець,

Через гори і ліси.

Що ти бачив і чув,

Звідкіля ти прибув,

Розкажи нам, розкажи.

2. Побував я в далеких краях,

В полонинах, степах і лісах.

Та такої землі не знайдеш,

Де родився і де ти живеш.

Приспів.

3. Облетів океани, моря,

Бачив все, чим багата земля.

Та багатства не йди, не шукай,

Бо багатство твоє —

рідний край.

Приспів.

Музика навколо нас

1. Допоможи феї Музичній формі визначити музичну форму твору В.-А. Моцарта, який слухали на уроці.

2. Обери слова, що характеризують фрагмент сюїти Каміля Сен-Санса «Карнавал тварин», який прослухали.

повільний

стриманий

журливий

швидкий

спокійний

поривчастий

ліричний

веселий

схвильований

енергійний

таємничий


радісний

жартівливий


сумний

стриманий


 


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити