Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ


ТЕМА 3 ВИЙШЛИ В ПОЛЕ КОСАРІ…


У кожного народу є безліч народних пісень, які виконують у певну пору року, тобто відповідно до календаря. У давнину такий спів супроводжувався обрядами, тому ці пісні називаються календарно-обрядовими. Зазвичай ці твори відображали кожен цикл хліборобської праці протягом року: навесні, влітку, восени. У таких піснях дуже часто відтворювалися рухи, що символізують оранку, сівбу, жнива тощо.

Календарно-обрядові пісні — це пісні, які виконували селяни під час різних народних обрядів і календарних свят.

Пісні, які співають під час жнив, коли збирають урожай, називаються жниварськими. Ці твори пов’язані з хліборобськими обрядами, адже жнива — найважливіший час літнього циклу. І хоча цей період життя людини характеризується важкою працею, він насамперед означає завершення хліборобського року. А чи відомо тобі, які обряди пов’язані зі жнивами? Якщо ні, тоді звернімося до народної скриньки.

О. Кваша. Українське село (фрагмент)

В Україні до початку жнив готувалися і як до великого свята, і як до важкої відповідальної роботи, коли доводилося працювати від світанку до ночі, незважаючи на спеку і спрагу У перший день жнив на полі з’являлися люди в широких білих штанях, у полотняних сорочках із косами в руках, — косарі. Дівчата й молодиці виходили на ниву із серпами; жнучи, вони спритно клали сніп за снопом і, працюючи, співали.

Дожинаючи ниву, женці залишали трохи недожатих стебел із колосками «спасові на бороду». Те недожате колосся вони зв’язували в пучок червоною ниткою, або виплітали колосяну китицю, ніби бороду, й пригинали колосся до землі — це й була «Спасова борода».

Закінчивши жнива, женці примовляли: «Хто орав — тому силку, а хто сіяв — тому дві, а хто жав — тому всі. Дай Боже, щоб і на друге літо був гарний урожай!»

За О. Воропаєм і Р. Кобальчинською

М. Пимоненко. Жнива в Україні

А ще під час жниварських робіт усі співали! Жниварський обряд був сповнений пісень різного змісту: у них звучала похвала ниві, врожаю, сонцю, господареві та трудівникам.

Жниварські пісні — народні пісні, які виконують під час жнив.

Слухаємо музику

Музика Віталія Філіпенка, вірші Лади Реви «Поле моє, поле».

- Який характер пісні? Про що співається в ній? Яка з репродукцій картин найкраще ілюструє пісню?

Г. Попінова. Обжинки

Т. Зеленченко. Жнива. Бог Велес

Жниварські роботи на селі, які тривають протягом літа, завжди супроводжувалися співом. Поділяються жниварські пісні на три групи: зажинкові — величання першого снопа і жниць, жнивні — основною темою є важка праця хліборобів, обжинкові — бадьорі, радісні пісні, у яких оспівується нива та новий урожай.

- Послухай українську народну пісню «Вийшли в поле косарі». Поміркуй, до якої групи жниварських пісень вона належить.

Співаємо разом

ВИЙШЛИ В ПОЛЕ КОСАРІ

Українська народна пісня

 

До обіду покосили,

Гострі коси потупили.

По обіді спочивали,

Гострі коси поклепали.

Увечері холодком

Йшли додому всі рядком.

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику визначити, які пісні належать до жниварських.

• пісні, які співають увечері

• пісні, які співають під час жнив

• пісні про героїчні події

• пісні, які змальовують тяжку працю хлібороба

• пісні, які оспівують завершення жнив

2. Запитай у бабусі чи дідуся, які жниварські пісні їм відомі. Поділися цими відомостями з однокласниками.

3. Завдання за бажанням. З допомогою дорослих знайди в Інтернеті відеозаписи жниварських обрядів в Україні та інших країнах. Порівняй: що в них спільного?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити