Музичне мистетство 4 клас - Л.С. Аристова - 2015 рік

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ


ТЕМА 4 ДУМИ


Сьогодні ми дізнаємося про події у світі й державі з газет, репортажів журналістів по телебаченню і статей в Інтернеті. А як було раніше, коли ще не існувало преси, радіо і телебачення, Інтернету? Наприклад, у часи козацтва?

Ти напевно здивуєшся, але і тут я ставала в нагоді! Саме піснею линули розповіді про історичні події та їх учасників. А замість журналістів ці новини «розповідали» співці — кобзарі та бандуристи. Нерідко такими співцями були самі відважні герої, які брали участь у боях. І характер цих пісень — дум, був відповідним — ліричним і драматичним. А виконувались думи в супроводі кобзи або бандури.

А. Якимець. Запорізький кобзар

Думи — це ліричні або драматичні пісні, присвячені важливим історичним подіям і відважним героям.

За характером мелодії думи близькі до речитативу, тобто напівспіву-напіврозмові. Вони тужливі, наспівні та протяжні.

Мандруючи від села до села, кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу та красу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців, ідеї волі й незалежності, прославляли патріотизм, відстоювали права кожної людини й усього народу на вільне життя, звеличували шанування батьків, роду, Вітчизни.

Кобзар — мандрівний співак, який виконував пісні та думи в супроводі кобзи чи бандури.

Зазвичай думи — це великі пісенно-розповідні твори. Умовно вони складаються з таких частин: вступ (заспів), епічна розповідь (розгортання сюжету), кінцівка (славослов’я).

Однією з найвідоміших є «Дума про козака Голоту». Хто ж це такий? Козак Голота («голота» означає «бідняк, незаможний») — це поетичний образ захисника рідної землі від іноземних загарбників. Дехто вважає, що цей персонаж має історичне підґрунтя: у ньому, начебто, змальовано одного зі сподвижників Богдана Хмельницького — полковника Іллю Голоту.

М. Дерегус. Козак Голота

Г. Якутович. Козак Голота (обкладинка книжки)

Слухаємо музику

Українська народна пісня «Дума про козака Голоту».

- Яку думі оспівується образ козака? Які риси характеру персонажу відображено у творі?

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики дум.

ДРАМАТИЧНА

2. Роздивись репродукцію картини і визнач, як називається зображений народний музичний інструмент.


А. Сластіон. Портрет кобзаря Самійла Яшного


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити