Музичне мистетство 4 клас - Ольга Лобова - 2015 рік

СТЕЖИНАМИ ІНСТРУМЕНТАЛЬНИХ ЖАНРІВ


Розглянь портрети композиторів. Пригадай за схемою, які твори належать кожному з них.


Розкажи про ці інструментальні жанри.

Які з них призначені для солістів, а які можуть виконуватися ансамблем чи оркестром?

Розгадай ребус і дізнайся назву музичного жанру, що може виконуватися різними складами.

Дізнайся про жанр сюїти на «Сторінках-підказках».

Клод Дебюссі. «Маленький пастух», «Ляльковий кек-уок» (з сюїти «Дитячий куточок»)

Понад століття тому французький композитор Клод Дебюссі написав сюїту «Дитячий куточок», яку присвятив своїй доньці Еммі.

У цьому творі шість п’єс, що відображають дитячі захоплення, улюблені іграшки й розваги: заняття на фортепіано та спостереження за танцем сніжинок, колискову слону й серенаду ляльці…

П’єса «Маленький пастух» — це музичний портрет пастушка, що награє свій мелодійний наспів. А у п’єсі «Ляльковий кек-уок» (з англ. — «похід за пирогом») передано веселий танець ляльки.Послухай п’єси К. Дебюссі. Визнач, у виконанні якого інструмента вони звучать.

Порівняй художні образи п’єс та їхню музичну мову: мелодії, ритми, темпи, динаміку тощо.

Це цікаво знати!

Сюїта — старовинний жанр інструментальної музики. 400 років тому вона складалася лише з 4-х танцювальних п’єс. Згодом виникли великі сюїти, поєднані програмним задумом і назвою: «Картинки з виставки» М. Мусоргського, «Дитячий куточок» К. Дебюссі, «Карнавал тварин» К. Сен-Санса тощо.

Каміль Сен-Санс. «Карнавал тварин»

Сюїту «Карнавал тварин» написав французький композитор Каміль Сен-Санс. У цьому творі 14 п’єс: «Королівський марш левів», «Кури та півні», «Черепахи», «Слони», «Кенгуру», «Акваріум», «Зозуля в гущавині лісу», «Лебідь» та інші. Тож не дивно, що сам автор називав твір «великою зоологічною фантазією». Композитор задумав сюїту для виконання камерним ансамблем, до складу якого входять 2 роялі, флейта, кларнет, ксилофон і струнний квінтет. Згодом частини сюїти стали виконувати на різних інструментах і навіть оркестром.

У Київському театрі опери і балету для дітей та юнацтва на музику К. Сен-Санса поставлено балет. Прем’єра відбулася під час гастролей у Великій Британії в 2007 році, майже через 120 років після написання сюїти.


Сцена з балету «Карнавал тварин»

Обери п’єси із сюїти «Карнавал тварин». Спробуй уявити, яка музика відповідатиме їхнім назвам. Послухай обрані музичні твори. Чи справдилися твої очікування?

Розглянь малюнки інструментів, які К. Сен-Санс використав для сюїти «Карнавал тварин».

Визнач, які інструменти відіграють провідну роль у звучанні прослуханих п’єс сюїти.

З’ясуй, що таке струнний квінтет.

Квінтет (від лат. — п’ятий) — вокальний або інструментальний ансамбль з п’яти виконавців. Також квінтетом називають музичний твір для п’яти виконавців. Подібно до цього визначають інші жанри, названі за кількістю виконавців: дует, тріо, квартет.

Струнний квінтет — ансамбль з п’яти виконавців на струнних смичкових інструментах (скрипках, альтах, віолончелі, контрабасі) або музичний твір для такого складу.

Послухай і розучи пісню. Уяви розказану в ній історію.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити