Музичне мистетство 4 клас - Ольга Лобова - 2015 рік

КАЗКА ПРО МУЗИЧНІ КРАПЛИНКИ


Прочитай казку. З’ясуй, до яких музичних країн потрапили краплинки-звуки.

Почалася ця історія одного вересневого ранку, коли над планетою Барвистої Музики зійшло сонце. Поглянуло на ліс — загомоніли пташки, ожили дерева. Торкнулося теплим промінцем луків — прокинулися квіти, зашепотіли росяні трави.

Кинуло сонце погляд на річку — і засяяла у небі кольорова музична веселка, ніби чарівний місток перекинувся з одного берега на інший. Прокинувся вітерець і побіг барвистим місточком — озвалася веселка ніжним мелодійним дзвоном, кожний з     семи кольорів — на свій лад:


Бешкетник-вітерець розігнався й побіг ще швидше — і тисячі музичних краплинок відірвалися од веселки й полетіли у різні боки, розносячи по всій планеті чарівні звуки.

Лагідний південний вітер підхопив частину краплинок і поніс у країну Пісень. І враз полилися ніжні колискові й веселі частівки, славетні думи та величні гімни…

Пустотливий західний вітер закружляв краплинки-звуки у стрімкому хороводі й домчав їх до країни Танців.

І залунали весела полька й ніжний вальс, урочистий полонез та завзятий гопак.

Суворий північний вітер розсипав краплинки країною Маршів.

Там звуки шикувалися стрункими рядами, чітко відбиваючи кожний музичний крок.

Мудрий східний вітер покружляв над музичними країнами й поніс звукові краплинки далі — великими й малими стежинами, що пролягли від пісні, танцю й маршу до різних музичних жанрів: романсів і кантат, п’єс і симфоній, опер і балетів…

А одна співуча краплинка залетіла у цю книжку. Тут і залишилася вона виспівувати свої чарівні звуки. Але почути їх може не кожний, а лише той, хто вміє уважно слухати, думати і творити.

Пригадай трьох музичних китів і країни, в яких вони панують. Добери таблички, які відповідають пісенній, танцювальній і маршовій музиці:

Чи знаєш ти, що таке музичний жанр? Знайди у тексті назви музичних стежинок-жанрів.

Словничок

Музичний жанр — різновид музичного твору. Головними музичними жанрами є пісня, танець і марш.

Від них походять усі інші жанри музичного мистецтва, зокрема:

• вокальні (гімн, романс, кантата);

• інструментальні (п’єса, концерт, симфонія тощо).

Антоніо Вівальді. «Осінь» (з циклу «Пори року»)

Італійський композитор Антоніо Вівальді народився понад 300 років тому. Більшість творів він написав для скрипки.

А. Вівальді є засновником жанру скрипкового концерту. У його доробку — 220 концертів для скрипки зі струнним оркестром. Найпопулярніший з них — цикл «Пори року». Цей твір складається з 4 скрипкових концертів: «Весна», «Літо».

«Осінь» і «Зима». У кожному з них три частини.

Концерт «Осінь» передає картини й настрої цієї пори року: веселе свято врожаю, таємничність осінньої ночі, картину полювання. Яскравості надають музиці зображальні ефекти: відтворення пісні і танцю селян, луни, пострілів тощо.

Послухай фрагмент концерту. Поміркуй, що зображає та виражає музика.

Охарактеризуй такі засоби музичної виразності:

Прочитай визначення концерту. Вибери з переліку ознаки цього музичного жанру:

• композиторський — народний;

• вокальний — інструментальний;

• хоровий — оркестровий.

Словничок

Концерт (з лат. — змагання) — великий твір для соліста з оркестром, який складається з 3 або 4 частин. У концерті яскраво розкриваються виражальні та зображальні можливості інструмента, що виконує соло: фортепіано, скрипки, арфи тощо.

Розучи поспівку. Що вона «розповідає» про музичні звуки?

МУЗИЧНІ ЗВУКИ ГРАЮТЬСЯ

Уважно розглянь нотний запис поспівки. Із чого він складається?

Покажи рукою, як рухається мелодія поспівки:

Це цікаво знати!

Люди здавна намагалися записати музику — за допомогою малюнків, букв, цифр, особливих знаків- гачків… Перші спроби музичного письма було зроблено ще у Давньому Єгипті.

А сучасні назви нот з’явилися тисячу років тому. їх започаткував монах-музикант Гвідо з італійського міста Ареццо, відомий як Гвідо Аретинський.

Спочатку назв нот було шість: ут, ре, мі, фа, соль, ля. Ці склади Гвідо узяв із молитви, в якій співаки просили Святого Іоанна захистити їх від раптової хрипоти. Згодом було дано сьому назву ноти — сі, а перший, незручний для співу складут замінено на до.

Винахід Гвідо Аретинського дав змогу записувати музику. На вшанування пам’яті музиканта йому встановлено пам’ятник у Флоренції.

Пам’ятник Гвідо Аретинському


Послухай пісню. Поміркуй, що виражає та зображає цей твір.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити