Музичне мистетство 4 клас - Ольга Лобова - 2015 рік

МИСТЕЦТВО БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ


МИСТЕЦТВО, ЩО ЄДНАЄ ДУШІ


МОЛИТВА


Музика М. Ведмедері, слова К. Перелісної

2. Щоб виростали

розумні й сильні,

душею чисті

і серцем вільні.

Приспів:

Душею чисті,

душею чисті,

душею чисті

і серцем вільні.

Розучи пісню, стежачи за нотним записом. Спробуй виконати пісню без супроводу — а капела.

Це цікаво знати!

Назва хорового співу без супроводу а капела (з італ. — як у каплиці) має свою історію.

У великих храмах богослужіння часто супроводжувалось звучанням органа. А у маленьких каплицях органів інколи не було, і хор співав без супроводу. Згодом будь- який спів без акомпанементу стали називати а капела, а відповідні хорові колективи — капелами.

Прочитай оповідання. Послухай музику, про яку у ньому йдеться.

ЛЕГЕНДА «ЗАСЕКРЕЧЕНОЇ» МУЗИКИ

Духовна музика часто оповита легендами. Одна з них, якій вже понад 200 років, пов’язана з ім’ям славетного австрійського композитора Вольфґанґа Амадея Моцарта.

…У соборі Святого Петра було людно, але панувала тиша. Усі терпляче чекали, коли зазвучить музика…

Сьогодні тут звучатиме молитва «Мізерере!» («Змилуйся!»), створена італійським композитором і священиком Грегоріо Аллегрі саме для цього собору. За наказом Папи Римського цей величний урочистий твір виконується лише раз на рік, на свято Пасхи. Його ноти зберігаються у суворій таємниці, й ніхто не має права торкатися хорової партитури після завершення богослужіння.

Залунала чарівна музика. Служителі за старовинним звичаєм поступово гасили свічки. А у темряві до величного хору прислухався худорлявий хлопчик, який разом з батьком приїхав з Австрії.

А вже за кілька днів у соборі здійнявся страшенний переполох: на одному з концертів 14-річний Вольфґанґ Амадей Моцарт виконав твір без жодної помилки! Почали шукати злодія, який наважився винести ноти «засекреченої» музики з таємного сховища. Але хлопчик не брав нот — він запам’ятав музику і відтворив її на органі.

Дізнавшись про це. Папа Римський пошанував юного генія, нагородивши Вольфґанґа найвищою лицарською нагородою — орденом «Золотої шпори».

Скажи, яка історія трапилася з юним Моцартом. Як йому вдалося «винести» з собору шуги «засекреченої» музики?

Пригадай, що тобі відомо про цього музиканта.

 Послухай і розучи пісню. Поміркуй, чому її авторами зазначено двох композиторів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити