Музичне мистетство 5 клас

Розділ 3 Професійна музика


Тема 22 -23 СИМФОНІЧНА МУЗИКА


Симфонічною називають інструментальну музику, призначену для виконання симфонічним оркестром. Для нього створено багато музики різних жанрів і форм. Оркестрові твори — симфонії, увертюри, концерти тощо — писали композитори минулого і сучасності.

І

Пригадайте, що таке симфонія.

Симфонія в перекладі з грецької — «співзвуччя». Перші, або як їх називають, ранні симфонії з’явились у німецькому місті Мангеймі. Саме там збиралися дивовижні музиканти для того, щоб грати разом в оркестрі. Кожен із них був майстром своєї справи.

Саме тому оркестр викликав захоплення всіх, хто чув його.

Але був ще один секрет, який підсилював інтерес слухачів. Ці прекрасні музиканти навчилися грати разом злагоджено і гармонійно. Тобто музика могла звучати не просто гучно або тихо, а й з динамікою, що поступово змінювалася. Звичайно, кожен окремо володів цим прийомом уже давно, але щоб усі інструменти водночас змогли підсилювати звук або поступово затихати, — так до них ніхто не виконував музику.

Симфонії мангеймських композиторів приводили у захват В. А. Моцарта — великого композитора-симфоніста, який подарував світові класичний (зразковий) тип симфонії.

Яку музику Моцарта ви слухали в початковій школі? Чи подобається вона вам? Поясніть, чому.

Пам’ятник Моцартов і у Відні


Я у світі музики: сприймаю, розумію

Вольфганг Амадей Моцарт, «Симфонія № 40 соль-мінор» (І частина).

Послухайте першу частину симфонії В. А. Моцарта, намагаючися простежити, як розвивається головна тема, як змінюється музика Визначте тембри інструментів, що звучать.

Наспівайте мелодію головної партії, відчуйте виразність інтонації.

Послухайте фрагмент першої частини симфонії № 40 в аранжуванні та виконанні оркестру Поля Моріа. Порівняйте. Що змінилося?

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Партитура «Котячої симфонії».

Цю п’єсу, створену німецьким композитором Моріцем ван Швіндом, справді можна виконати.

Адже силуети котів спираються на конкретні ноти. До речі, вказано, що свій твір композитор написав саме для скрипки.

Вольфганг Амадей Моцарт:

Ані висока ступінь інтелекту, а ні уява, ані вони разом не створюють генія. Любов, любов, любов - це душа генія.

Вольфганг Амадей Моцарт (1756— 1791) — видатний австрійський композитор, клавесиніст, органіст, диригент, один із найславетніших представників світової музичної класики. Моцарт широко визнаний: його унікальність полягає в тому, що він працював у всіх музичних жанрах того часу й у всіх досяг найвищої майстерності.

Народився в маленькому містечку Зальцбург Його батько був освіченим музикантом, грав на скрипці, органі, керував церковним хором, писав музику, а також був прекрасним педагогом. Він був першим жителем свого обдарованого сина. У чотири роки Вольфганг написав своїх перші твори. Його настільки зачаровували заняття музикою, що він багато годин проводив за інструментом.

Маленький Вольфганг самостійно опанував гру на скрипці та органі. Його швидкий розвиток вражав людей, і його назвали «дивом-дитиною», вундеркіндом. У шість років він виступав із концертами в різних містах світу. Коли Моцарту виповнилося 13 років, його батько, вирішивши дати а*ну найповнішу музичну освіту, відправив його в Італію, де маленький композитор підкорив усіх своїм талантом: Папа Римський посвячує Моцарта у лицарі Золотої шпори, а також його обирають у члени італійської філармонічної академії.

У 16 років Моцарт, який вивчив французьку, англійську, латинську та італійську мови, на рівні з дорослими і відомими музикантами пише різноманітну музику: концерти, симфонії, меси, опери та камерні твори.

Він прожив лише 36 років, але написав дуже багато творів, серед яких опера «Чарівна флейта» — яскрава казка про мудрість, добро і справедливість. Її створено за мотивами кількох казкових сюжетів. Головні дійові особи опери — мудрий і добрий чарівник Зарастро та безжалісна і мстива Цариця Ночі.

МУЗИЧНА СКАРБНИЧКА КАЗОК І ЛЕГЕНД

ПРО КАЗКОВУ ТАЄМНИЦЮ МАЛЕНЬКОГО МОЦАРТА

Фрагмент казки «Таємниця запічного цвіркуна» Г. Циферова

У ту вечірню годину в квартирі Моцартів було тихо. Закутавшись у татів сюртук, Вольфганг дрімав у кріслі.

І раптом! Що б це могло бути?! Такий довгий і дивний звук…

Малюк устав, щоб подивитися, і тут,..

Закинувши на плече полу оксамитового плаща. Цвіркун низько уклонився хлопчикові:

—      Добрий вечір, маленький добродію!

—      Добрий вечір, — здивувався Моцарт.

Запічний Цвіркун підняв свою чарівну скрипочку, підняв смичок… і заграв…

Він грав так чудово, що, не витримавши, хлопчик вигукнув:

— Яка краса! Ніхто в Зальцбурзі не грає так майстерно! От якби мені стати таким музикантом!

— А що ж вам заважає, маленький добродію? — запитав Цвіркун. — Мені здається, у вас є і слух, і серце.

— Але я ще маленький! — розсердившись, сказав Моцарт і з досадою тупнув ніжкою.

Тоді Цвіркун теж тупнув ніжкою.

— Соромтесь, я ж менший від вас! Мені всього рочок, а вам — чотири! І вже давно пора стати справжнім маестріно!

—  Ви маєте рацію, — зніяковів Моцарт. — Але ноти. Ах, ці ноти! Я завжди їх забуваю!

І тут Цвіркун, який вмів розмовляти, посміхнувся і сказав:

—  Тому-то я і прийшов! Зараз я зіграю одну чарівну мелодію. Запам’ятайте її, і тоді ви будете пам’ятати й усі інші! Слухайте!..

І Цвіркун заграв! Ніколи раніше не доводилося Вольфгангу чути музику, подібну цій!

Замовк останній звук.

— Прощайте, маестріно. Сподіваюся, з часом, коли ви станете знаменитим музикантом, ви згадайте про мене! — сказав Цвіркун і, відкланявся…

Кадр із мультфільму «Таємниця запічного цвіркуна»

Я у світі музики співаю, відчуваю

ЗЕЛЕНЕ СЛОНЕНЯ

Вірші О. Вратарьова                                 Музика І.  Кириліної


1. На острові Лабемба

В затоці Балабемба

Жили собі звичайні

Співаючі слони.

Жили собі та й годі,

Співали при народі,

А вранці при нагоді

Розказували сни.

Приспів:

Бемба, лабемба.

Бемба, лабемба,

Бемба, лабемба, ба. (Двічі)

2. Прийшла зима на острів.

А там зима — це дощик,

Холодний довгий дощик,

Небесний водограй.

Але слонові сухо,

Бо два слонові вуха —

Великі парасольки,

накрийся і співай.

Приспів.

3. Набридло зимувати.

Під вухами співати.

Одна-єдина думка

У кожного слона.

Коли ж то сонце вийде,

Коли ж, нарешті, прийде

Зелена і весела

Танцююча весна.

Приспів.

4. І сонечко заграло,

Веселка запалала.

І  в чисте поле вийшло

Зелене слоненя.

— Чому це ти зелене?

Навіщо ти зелене?

Для чого ти зелене?

— Тому, що я — весна.

Приспів.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Послухайте симфонічні твори В. А. Моцарта (за вибором поміркуйте, що вас приваблює і вражає в його музиці.

2. Створіть кросворд за творчістю композитора.

3. Підготуйте комп’ютерну презентацію «Таємниці таланту Моцарта»

4. На дозвіллі послухайте музичні твори В. А. Моцарта у сучасному аранжуванні. Дослідіть: чим відрізняються класичне і сучасне виконання?

Завдання за бажанням. Прочитайте казку Г. Циферова «Таємниця запічного цвіркуна» або подивіться мультфільм, створений за цим художнім твором (www.youtube.com/watch?v=gPM0SmfvUY4).

Поділіться враженнями з однокласниками.

Портрет Моцарта в дитинстві


II

Симфонічна музика досить складна для сприйняття. Недосвідчених любителів музики вона «лякає» важкістю розуміння і запам’ятовування. Як ви гадаєте, чому так відбувається?

Роздивіться репродукції картин. Поясніть» чому художники дали своїм творам саме такі «музичні» назви.

1 — Оксана Збруцька. Різдвяна симфонія

2 —Джеймс Уістлер. Симфонія у білому

Симфонія — це такий жанр музики, який дає можливість різними музичними засобами відтворити значні ідеї, передати глибокі почуття і переживання.

 МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Симфонією тривалий час називали «оперний вступ». Саме той, який ми сьогодні називаємо увертюрою. Симфонії-увертюри були невеликими інструментальними творами, які виконували для того, щоб у глядацькому залі встановилася тиша і публіка налаштувалася на дію, яка буде представлена. Пізніше слово симфонічний «прилаштувалося» до оркестру, який грав музику перед початком оперної вистави.

Пригадайте симфонію, яку слухали на минулому уроці. Хто її написав?

У якому темпі звучала І частина?

Зазвичай перша частина симфонії звучить у швидкому темпі і наповнена драматичним змістом, друга — повільна — це ліричний центр композиції, третя — жвава музика, що має танцювальний або жартівливий характер, а четверта — швидка — це фінал симфонії, тут підбиваються підсумки розвитку тем і образів твору. Отже, симфонічний цикл складається з чотирьох контрастних частин.

До симфоністів, тобто авторів симфонічної музики, належить і видатний німецький композитор Людвіг ван Бетховен, який створив дев’ять симфоній. Найвідоміша — П’ята симфонія, присвячена долі людства. Під час написання симфонії часткова втрата слуху композитора завершилася повною глухотою. Але Бетховен перемагає удар долі, він не зломлений. Тому його музика сповнена інтонаціями мужньої боротьби.

Героїчні образи музики Л. Бетховена часто порівнюють зі скульптурними та живописними творами італійського художника Мікеланджело, із грецькою скульптурою Ніки Самофракійської — богині перемоги. Поясніть, чому.

1 — Ніка Самофракійська; Мікеланджело Буанарроті:

2 — Моісей; 3 — П’єта :


ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Людвіг ван Бетховен

 «Музика має висікати вогонь з людських сердець».

Людвіг ван Бетховен (1770— 1827) — німецький композитор, піаніст, органіст, диригент, якого по праву вважають одним із найвидатніших за всю історію людства. Творчість Бетховена тісно пов’язана з мистецтвом Німеччини та Австрії.

Людвіг ван Бетховен народився у Бонні. Хлопчик ріс у злиднях. Одного разу, помітивши, з якою увагою і насолодою чотирирічний Людвіг слухає музику, батько став учити його гри на фортепіано, а потім і на скрипці. До занять сина він ставився не тільки суворо, але навіть жорстоко, примушуючи його працювати цілими днями і «надихаючи» ляпасами і стусанами. Батько не дозволяв сину навіть грати з однолітками. Він прагнув якнайшвидше розвинути талант дитини, щоб зробити з нього джерело прибутку, отож загальна освіта Людвіга була поверховою. Вона обмежилася відвідуванням протягом кількох років початкової школи, де юний музикант учився читати, писати, рахувати і трохи вивчав латину.

Музика Бетховена відрізняється стрункістю, красою форми, глибиною та багатством змісту. Він створює симфонії, квартети, увертюри, сонати, вокальні твори. У 44 роки Бетховен досягає визнання. Але все це не втішає композитора, який починає катастрофічно глухнути. Погіршення слуху і здоров’я загалом, похмурий настрій, важкий матеріальний стан засмучують останні роки його життя.

Музиці Бетховена притаманні величезний заряд енергії. Дуже важлива риса — відчуття гармонії зі світом, зв’язок із людством, віра в радість життя. Недаремно фінал його Дев’ятої симфонії — «Ода до радості» — сьогодні визнано гімном об’єднаної Європи.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Людвіг вен Бетховен, П’ята симфонія.

Спробуйте розповісти про загальний характер частин симфонічного циклу? Порівняйте початок і фінал твору. Яким ви уявляєте героя симфонії?

На початку першої частики симфонічного циклу звучить «тема долі», яка пронизує всю музику симфонії Бетховена. «Так доля стукає у наші двері», — говорив сам композитор.

У другій частині (варіації на тему оповідного характеру) основна тема симфонії звучить глухими ударами долі, ніби нагадує про себе.

У третій частині (скерцо) тема долі з’являється на тлі тривожних інтонацій: боротьба триває…

Урочистий фінал — кульмінація твору. Величний маршовий поступ символізує перемогу. Так композитор втілює ідею симфонії: «Від темряви — до світла, через боротьбу — до перемоги!»

Я у світі музики: досліджую, дію

Спробуйте узагальнити тему про особливості вокальної та інструментальної музики.

На дозвіллі послухайте симфонічні твори Л. Бетховена, зокрема й у сучасному аранжуванні. Чим відрізняються ці виконання?

Уявіть, що вам запропонували дібрати музику до комп’ютерної гри. До якої гри ви використали б музику Бетховена? Свою думку аргументуйте. Завдання за бажанням. Роздивіться сучасний пам’ятник Бетховену у Бонні. Підготуйте повідомлення «Образ Бетховена в європейській культурі».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити