Музичне мистетство 5 клас

Розділ 1 Музика як вид мистецтва


Тема 5 – 6 МУЗИКА СТАРОДАВНІХ ЕПОХ


Міфи і легенди всіх народів фіксують уявлення людей про музику як могутню силу, що здатна впливати на природу, приборкувати тварин та зцілювати людей.

І

МУЗИКА ДАВНЬОГО ЄГИПТУ

Чи пам’ятаєте ви пригоди героїв мультфільму «Скубі-Ду» в Єгипті? Чим вас вражає ця країна? Розкажіть.


Роздивіться зображення давньоєгипетських музикантів. Поміркуйте, якою могла бути інструментальна музика в Єгипті.


Як можна помітити, зображення музикантів у творах скульптури і живопису свідчать про те, що важлива роль у музиці Давнього Єгипту належала струнним інструментам.

Вважається, що давні єгиптяни одними з перших народів світу винайшли арфу. Збереглися розповіді про давньоєгипетських музикантів, що вміли грати на арфі так чарівно, що ці звуки навіть зцілювали різні хвороби. Велика єгипетська арфа, що була більшою за зріст людини, пізніше набула різних форм та розмірів, поширюючися світом.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

У Давньому Єгипті на арфі грали і в убогій хатині, і в палаці фараона, в розкішних храмах. На великих арфах грали стоячи. їх струни робитися з жилок або волокон пальмового листя.

Грали на арфі по-різному: і кінчиками пальців, як сьогодні, і довгими нігтями, і спеціальними пластинками.

Особливими законами встановлювалося, скільки струн має бути в арфі бідняка, а скільки в пана. Арфа простолюдина розмірами не мала перевищувати арфу вельможі.

А чи знаєте ви, що стародавні єгиптяни писали ієрогліфами? Кожний ієрогліф зображав ціле слово. Коли вони хотіли написати слово «прекрасне», то малювали саме зображення арфи.


Я у світі музики: сприймаю, розумію

Музика — це мистецтво, яке існує тільки під час виконання. Якщо її не записати, вона може зникнути.

Через те, що до нас не дійшли нотні записи єгипетської музики, ми дуже орієнтовно уявляємо, як могла звучати їхня музика. Однак збереглися музичні інструменти та їхні зображення, що «розповідають» нам про стародавню музику. Сучасні фахівці, зокрема іспанський музикант Рафаель Перес Арройо спробували відтворити для нас давньоєгипетську музику.

п Єгипетська музика (музична реставрація).


Фаюмські портрети (Єгипет: І-ІІІ ст. н. е.)

Порівняйте прослухану музику із знаменитими фаюмськими портретами, які збереглися з давніх часів.

Хто її виконує? Можливо, ви спробуєте відкрити таємницю давньоєгипетської музики? Запропонуйте свою версію: якою вона могла бути?

Клод Дебюссі, «Місячне сяйво».

На якому інструменті виконується соло в музичному творі К. Дебюссі? З поданих слів оберіть ті, які характеризують звучання цього інструмента.

Я у світі музики: досліджую, дію

За люстраціями поясніть, інструментам якої групи належала важлива роль у Давньому Єгипті.


МУЗИКА ДАВНЬОГО КИТАЮ

Перші згадки про китайську музику трапляються в легендах пізніше — у документальних свідченнях. Музика бул4 обов’язковою під час придворних ритуалів. Щоб повідомляти імператору про настрої народу, спеціально обрані люді постійно подорожували країною та записували почуті пісні Потім ці записи увійшли до відомої «Книги пісень» — однієї з найстародавніших збірок пісень та гімнів.

Роздивіться кадри з мультфільму та пофантазуйте. Яку музику грають музиканти? Який її характер?

Перегляньте фрагмент мультфільму (http://fairtv.ru/china-plate.html і розкажіть, яке значення мала музика в житті китайських правителів

Кадри з мультфільму Волта Діснея «Китайська тарілка»

Вважалося, що за допомогою музики можна викликати дощ вплинути на зростання рослин.

Сучасні музиканти грають на давніх інструментах

Споглядаючи плинність природних стихій, китайські музиканти створили свій особливий лад, який називається пентатоніка.


МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Китайський ієрогліф «музика»


У китайській музиці була заведена система люй-люй — у перекладі «лад», основу якої становили дванадцять звуків. Кожний мав магічне значення: непарні звуки втілювали каплі, активні сили Неба, парні — темні, пасивні сили Землі. Усі разом вони виражали зміну місяців року і годин доби. З цього звукоряду було виокремлено п’ять найважливіших звуків, що дістали назви: перший — «палац», другий — «бесіда», «порада»,        третій — «ріг», четвертий — «збори», - п’ятий — «крила». Ці п’ять звуків ототожнювалися з п’ятьма основними елементами (вогонь, вода, земля, повітря, дерево) і п’ятьма основними кольорами (білий, чорний, червоний, синій, жовтий).

Цікаво, що китайський ієрогліф «музика» водночас позначає кілька понять: щастя, радість і… ліки.

Китайська музика в основному була одноголосна, застосовувалися другі і треті голоси, які лише допомагали звучати першому голосу.

Китайські музичні інструменти — різноманітні. Найпоширенішими з них вважалися флейти з очерету (сяо), серед струних — цитра (цинь) і скрипка (ерху). Багата група ударних інструментів — барабани, гонги, дзвіночки тощо.

Будда грає на цині

Китайська скрипка

Китайський барабан

Китайські музичні інструменти

Поміркуйте, про що свідчать сцени повсякденного життя, зображу давніми та сучасними китайськими художниками.

Я у світі музики: співаю, відчуваю

ЗОЛОТА ЗІРОНЬКА

Вірші та музика Н. Май

1.  Золота, золота зіронька у небі,

Із небес спогляда, дивиться на тебе.

Приспів:

Золоті промінці падають додолу,

Щастя зичать усім. А біди — нікому.

2.  Золота, золота зіронька ранкова.

Розцвіта, розквіта в небі волошковім

Приспів.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Уявіть, ідо вам запропонували написати сценарій пригодницького фільму про історію Давнього Єгипту. Розкажіть, якою музикою можна його озвучити.

2. Давні китайці наділили всі інструменти символічним значенням. Барабан означав зимове сонцестояння, символізував небо, а на війні сповіщав про атаку. Інструменти з очерету означали весну, час цвітіння. Інструменти з шовковими струнами асоціювалися з літом — часом появи шовкових коконів. Дізнайтеся, які інструменти символізували осінь та сповіщали про відступ у бою.

Завдання за бажанням.

Порівняйте картини Уїльяма Тернера та Клода Моне. Яка з них, на ваш думку, може бути ілюстрацією до музики Клода Дебюссі? Створіть власну ілюстрацію до прослуханого твору.

Уїльям Тернер. Місячне світло

Клод Моне. Враження

ІІ

МУЗИКА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

Свідчення про музику Стародавньої Греції збереглися в літературі, написах на колонах, розписаних керамічних вазах.

Гра на авлосі. Зображення на давньогрецькій вазі

Аполлон і Марсій. Давньогрецька мозаїка

Музика відігравала важливу роль у житті давніх греків. Вона звучала під час різних свят, театральних вистав. Головним учасником їх був хор, спів якого пояснював події, що відбувалися сцені.

Давньогрецький театр (руїни, що збереглися в Афінах, та сучасна реконструкція)

Мудрець Сократ, до речі, стверджував: «Кращий танцюрист - кращий воїн». Під час танців стародавні греки, подібно первісним мисливцям, дуже правдоподібно інсценували битву з ворогом Виконуючи войовничі танці, їхні учасники надягали пурпурні плащі, брали в руки зброю, запалені смолоскипи, розпочиналися … сценічні «військові навчання» .

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Кристоф Віллібальд Глюк, опера «Орфей та Евридіка» (фрагмент мелодія Орфея.

Як композитор втілює ідею життєстверджуючої сили музики Орфея

МУЗИЧНА СКАРБНИЧКА КАЗОК і ЛЕГЕНД

Греки вірили в чарівну силу музики. Про і свідчать різні стародавні міфи.

Так, солодкоголосий Орфей, коли вдаряв і струнах своєї золотої кіфари, ставав могутнішим за богів. Тому що в ці чарівні миті не боги, а пісні Орфея володарювала над світом. Вся природа підкорювалася чудовій музиці. Зачувши звуки прекрасної мелодії, навіть дерева і скелі зсувалися з місць. Слухаючи його спів, утихомирювалися неприборкані потоки водоспаду, а люті звірі плакали, як діти…

 

Зображення Орфея в різних видах мистецтва

 

Працюємо разом (гра-дослідження). Розділіться на групи та оберіть одну з грецьких муз — покровительку мистецтв. Розкажіть про неї. На яких інструментах можуть грати музи?


1 — Мельпомена, муза театру

2 — Терпсіхора, муза танцю

З — Полігімнія, муза урочистих гімнів

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Розповідають, що одного разу філософ, математик і музикант Піфагор піснею заспокоїв хлопця, який хотів підпалити будинок. Піфагор та його послідовники створили навіть особливе вчення, згідно з яким музика може керувати душею людини, пробуджувати в ній добро або зло.

Середньовічна гравюра, що зображає музичні експерименти Піфагора

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Поміркуйте, чому зображення музичних інструментів з’являються на гербах країн світу.

Проведіть дослідження: з’ясуйте, які країни світу мають «музичні герби.

2. Спробуйте створити музичний герб своєї родини.

3. Пригадайте літературні твори — вірші, казки, легенди, у яких розповідається про музичні інструменти.

4. Чи знаєте ви героїв міфів Давньої Греції? Які з них найбільше подобаються? Уявіть, що вам потрібно написати сценарій музичного мультфільму про життя олімпійських богів: Аполлона, Посейдона, Зевса, Афіни. Яку музику характеристики його героїв варто застосовувати?

Завдання за бажанням. Знайдіть і послухайте музичні твори тематика яких пов’язана з музикою давніх часів. Чи подобається вам ця музика? Чи хотіли б ви, щоб вона постійно звучала пор вами під час відпочинку? Яку музику вам хотілося б поставит свій мобільний телефон?

Олімпійські боги: Аполлон, Посейдон, Зевс, Афіна (сучасна реконструкція)


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити