Музичне мистетство 5 клас

Розділ 2 Народна музика


Тема 10 - 11 НАРОДНІ МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ


Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по-різному оздоблені.

І

Які українські народні інструменти ви знаєте? Назвіть.

Найвідомішими українськими народними інструментами є спілка, скрипка, кобза, бандура, ліра, коза, цимбали, бубен.

Інструменти багатьох народів світу часто подібні. Так, стародавня кобза — улюблений інструмент кобзарів, була попередницею бандури. Подібний інструмент існує в різних країнах під такими назвами: «kopuz» у Туреччині, «kopus» у Хорватії, «koboz» в Угорщині, «cobza» в Румунії тощо.

Порівняйте музичні інструменти світу: в чому їх схожість та різниця?

Волинка — шотландський народний інструмент, а в У країні та Польщі її називають « козою», тому що вона зроблена у вигляді своєрідного мішка з козиної шкіри.

«Коза» та волинка

Королева струнних — скрипка, почала свій шлях із царини народних інструментів. Про скрипку створено багато легенд і казок. Здавна її голос можна почути під час весіль і селянських гулянь. Звичайно, що на той час скрипка звучала зовсім по-іншому. Струни поскрипували під смичком, і тому люди вважали її спочатку досить простим інструментом.

Народна скрипка

Любомир Кудринський. Троїсті музики

Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках.

1 — Наталя Курій-Максимів.

Троїсті музики

2 — Людмила Гончарова.

Троїсті музики

З — керамічна таріль «Троїсті музики»

Роздивіться малюнки і визначте, на яких інструментах грають троїсті музики.

Як ви гадаєте, які за характером мелодії найчастіше виконували троїсті музики?

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик.

Який характер твору? Які інструменти звучать? У чому незвичність виконання цієї пісні? Чи можна назвати це виконання сучасним?

Шотландські награвання «Грай, волинко».

Які інструменти звучать? Який інструмент виконує соло? Порівняйте з українською музикою троїстих музик.

МУЗИЧНА СКАРБНИЧКА КАЗОК І ЛЕГЕНД

ЧАРІВНА СКРИПКА

Жив колись на світі бідний русин. Кожної ночі снився йому син — високий, красивий юнак. Але то був лише сон. Не було у бідняка ані сина, ані багатства — одне лихо в хаті. Пішов бідняк найматися до графа.

—      Підеш молотити, — сказав граф, — а за роботу візьмеш те, що в постоли нападає.

Русин погодився. Цілий місяць махав він ціпком і щодня приносив у постолах заробіток. Нарешті провіяв зароблене зерно, постелив на полотні, щоб просохло. Але горобці склювали усе до зернятка. Побачив це русин, розгнівався.

—      Не гнівайся, добрий чоловіче, — запищало щось в нього за спиною.

Нахилився русин і помітив золоте зернятко…

Русин посіяв золоте зернятко під вікном хати. Тричі на день носив воду з річки, щедро поливав, але нічого не сходило.

Та одного ранку русин почув за вікном гарну музику, що схвилювала його душу. Глянув — а на тому місці, де було посіяне зернятко, виросла дивна яблуня. На її гілках висіли не яблука, а скрипки з зеленими і жовтими смугами. Здивувався русин і вийшов у двір.

—      Добридень, батьку! Я ваш син Петрик. — І з яблуні зіскочив сонний хлопчик зі скрипкою.

Ще більше здивувався чоловік.

—  А що то за скрипка? — питає.

—      А то така скрипка, що як погладжу на ній зелені лінії, то омолоджується добро, а як торкнуся жовтих — старіє зло.

…Одного разу в неділю узяв Петрик свою скрипку й пішов у село.


Бачить — на вигоні танцюють люди, хоч не грають ні скрипка, ні цимбали. Всі такі потомлені, що ледь на ногах тримаються.

— Що ці люди роблять? — питає Петрик у селян.

— Весілля грають, — сказав один дід. — Та граф їх зовсім змучив роботою.

Погладив хлопчина зелені смуги скрипки й заграв так весело, що навіть листя на деревах зашелестіло. Люди пожвавішали й розвеселились. Усі пішли до запального танку.

А граф вийшов на балкон палацу і рота розкрив від подиву:

— Бачу, що музика надала вам сили. Завтра маєте пробити у горі великий прохід, щоб увесь Черемош міг туди текти!

Вранці узяли люди кирки, лопати й пішли до гори. Дні, тижні, місяці ~рацювали, і пробили тунель.

Подивився граф і каже:

— Тепер побудуйте всередині гори високий палац з великими залами й просторими світлицями.

Але в бідних людей вже не було сил. Пішли вони до хати, де жив Петрик. Покликали хлопця:

— Ти дав нам силу видовбати тунель, а тепер полишив у біді?

…Петрик торкнувся зелених смужок скрипки, приклав смичок до струн й заграв коломийку. Люди помолодшали, стали сильними — побудували великі зали й просторі світлиці.

Коли все було готово, граф покликав гостей до палацу. Пішов туди й Петрик. Граф помітив його і закричав:

— Як ти насмілився сюди прийти?!

І наказав граф слугам викинути зухвалого хлопця. Та Петрик погладив жовті смуги скрипки й заграв. У палаці все одразу затихло. Граф згорбився, зігнувся, руки його затремтіли.

Петрик вийшов за ворота і закрив їх назавжди. Пройшли роки. Про графа ніхто й не згадував. А про Петрика та його чарівну скрипку розповідають і зараз.

(За українською народною казкою)

Я у світі музики: досліджую, дію

Оберіть з поданих музичних інструментів ті, які використовують троїсті музики.2. Порівняйте, як використовується скрипка в народній музиці, а як — у професійній.

3. Який музичний інструмент тримає герой відомої народної картини «Козак Мамай»?

Народна картина «Козак Мамай»

Марина Михайлошина. Мамай

4. Дослідіть походження кобзи та бандури. Порівняйте ці інструменти. У чому їх схожість та різниця?

5. Прочитайте українську народну казку «Чарівна скрипка» з рубрики «Музична скарбничка казок і легенд». Подумайте, чому музика надавала людям силу. Чи був у вашому житті випадок, коли б вам допомогла музика? Пригадайте і розкажіть.

6. Музичний проект. Оберіть тему для проекту: «Таємнича сопілка», «Линуть звуки сопілки чи зурни?»; «Знайома незнайомка — скрипка»; «І струни бандури звучать…». Підготуйте проект, користуючись порадами, що ви їх знайдете у додатку на с. 156-157 підручника.

Завдання за бажанням. Знайдіть у літературі або Інтернеті цікаві відомості про походження народних інструментів. Розкажіть про них на уроці.

ІІ

Старовинний народний інструмент часів Київської Русі — гуслі — належить до струнної групи. В сучасних Україні та Угорщині народний інструмент, схожий на гуслі, називається цимбали.

Порівняйте музичні інструменти, зображені на ілюстраціях.

Ударні та шумові інструменти є в кожного народу, вони також дуже різні. У багатьох країнах здавна поширені брязкальця, наповнені зернами або іншими предметами. Спочатку їх використовували для подання сигналів, а пізніше — для ритмічної організації музики. Невід’ємною частиною музики різних народів є барабани. Прості у виготовленні, ці інструменти не вимагають особливих навичок гри, тому існують у сотнях різновидів.

В Україні найпоширенішим ударним інструментом у народній музиці е бубон (решітка). Легкий дерев’яний обідок, обтягнутий з одного боку шкірою, — це найпростіша конструкція бубна, що був відомий в Україні ще за давніх часів. Сучасні матеріали, металеві дзвіночки, тарілочки, гарне оздоблення змінили вигляд бубна, що завжди супроводжував танцювальну музику. Вони входили до складу полкової музики Війська Запорозького, як і тулумбаси — барабани, що нагадують литаври.

Шумові та ударні народні інструменти

Тулумбас — улюблений полковий інструмент Війська Запорозького

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Африканці вірять, що музика — найкращий засіб змусити богів відгукнутися на людські прохання. Вони дзвонять у дзвіночки, щоб замістити помешкання від привидів, чаклуни б’ють у барабани, викликаючи добрих духів. Складні барабанні ритми супроводжують пісні і танці. У деяких африканських країнах барабани й зараз використовується як «телефони».

В Африці поширений барабан джембе, названий так через матеріал, з якого він зроблений. Ці різновиди барабанів виготовляються зі шматка дуже твердого дерева, на який зверху натягнута мембрана зі шкіри «юзи. Інструмент вважається священним, самі майстри називають його «чарівним барабаном», бо він володіє енергією, яка змушує людей танцювати. Використовуються вони і в родових культах, військових ритуалах, обрядах лікування.

У країнах Сходу — Китаї, Індії, Японії надзвичайно поширені барабани різної форми, на яких грають паками, колотушками або просто руками.

Джембе

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Африканська народна музика «Танець духів» (фрагмент).

Японська народна музика «Танець дощу».

Порівняйте африканську та японську музику. У чому відмінність? Доберіть слова, які розкажуть, що нагадують звуки барабанів.

Я у світі музики: співаю, відчуваю

ЧАРІВНИЙ СМИЧОК

Норвезька народна пісня

Прийшов у село музикант-старичок,

В руках музиканта — чарівний смичок.

Ударив у струни — зібрався народ.

Танцює, співає, сміється село.

Проходив багач — як почув скрипаля,

То враз його заздрість за душу взяла.

—  Продай свою скрипку! Тобі заплачу,

За неї віддам я всього досхочу!

—  Ні! Скрипку свою я тобі не продам.

Дорослим потрібна вона й дітлахам.

Під звуки її веселиться народ,

Танцює, співає, сміється село!


Я у світі музики: досліджую, дію

1. Пофантазуйте, який інструмент може утворитися, якщо гуслі повернути горизонтально.

2. Проведіть дослідження щодо походження народного інструмента, який вас найбільше зацікавив.

Роздивіться фреску із собору Св. Софії в Києві. Що ви можете розповісти про зображені на ній старовинні музичні інструменти? Завдання за бажанням. Знайдіть або вигадайте загадки про музичні інструменти.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити