Музичне мистецтво 6 клас

Розділ 1 Жанри камерно-вокальної музики


Теми 5—6 СУЧАСНІ ВОКАЛЬНІ ЖАНРИ: АВТОРСЬКА ТА ЕСТРАДНА ПІСНЯ


І

Упродовж багатовікового розвитку вокальні жанри набули різноманітних видів і форм.

Авторською (бардівською) піснею називають жанр вокальної музики, створеної музикантом-аматором, тобто людиною, яка за - професією не є композитором. Найчастіше це — не лише автор віршів і музики, а співак-виконавець й акомпаніатор водночас. Таких музикантів-виконавців називали бардами. Зазвичай барди супроводжували свій спів грою на гітарі.

Бард — співак-поет давніх кельтських племен, згодом — професійний поет; нині — виконавець-аматор авторських (власних) пісень.

Як ви вважаєте, чому сучасні барди обрали саме гітару?

Слово «бард» виникло дуже давно і з французької мови означає «проголошувати, співати». Бардами називали мандрівних поетів-співаків у кельтських племен, які проживали переважно на території сучасної Ірландії, Уельсу і Шотландії. Вони у своїх піснях прославляли народних героїв.

У середньовічній Європі таких співаків називали по-різному: жонглерами, трубадурами, менестрелями, шпільманами, труверами, мінезингерами, а в Давній Русі — скоморохами.

Сучасна авторська пісня зародилася у другій половині XX ст. і швидко поширилася серед різних верств населення. Вона активно розвивалася у творчості Юрія Візбора, Булата Окуджави, Володимира Висоцького та інших. Виник особливий герой авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник з рюкзаком чи гітарою за плечима.


Пам'ятник сліпому барду в м. Ноббері (Ірландія)

Серед відомих представників сучасної української авторської пісні — Едуард Драч, Сергій Шишкін, Ольга Богомолець, Марія Бурмака.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Герб Ірландії

Давня арфа «Квін Мері»

У стародавні часи у скандинавських країнах барди жили при дворах правителів і користувалися великим авторитетом. Під час визвольної боротьби ірландські барди були носіями національної ідеї. Вони були не лише музикантами, а й висококваліфікованими поетами, зналися на історії та традиціях місцевості, де проживали. При дворі короля або правителя барди виконували низку обов'язків: були літописцями і сатириками, вихваляли своїх господарів і критикувати їхніх суперників.

Час від часу відбувалися збори бардів, на яких нагороджували за кращі пісні, музичні твори і гру на інструментах. Барди співали і декламували вірші у супроводі арфи — стародавнього кельтського струнного інструмента. Тому й не дивно, що на гербі сучасної Республіки Ірландії зображено саме цей інструмент, який є символом ушанування мистецтва бардів.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Володимир Висоцький, «Пісня про загублений час», «Пісня про добро і зло» з музичної постановки казки Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес». Марія Бурмака, «Розмалюю писанку».

Який характер музики? Які почуття викликають ці пісні? Порівняйте ці пісні. Чим вони схожі? У чому полягає відмінність між ними?

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Володимир Семенович Висоцький:

«Я не люблю сумний кінець події,

і я ціную кожну ніч і день.

Я не люблю усяку мить тоді,

коли веселих не співаю я пісень»

Переклад В. Чумака

Володимир Семенович Висоцький (1938-1980) — російський актор, поет, автор-виконавець пісень. Народився в сім’ї військового, уродженця Києва. Мати — перекладач з німецької мови. Раннє дитинство минуло в московській комунальній квартирі, життя в якій він відобразив у своїх співочих поезіях. Відвідував драмгурток у будинку вчителя. За два роки вступив до Московського інженерно-будівельного інституту, але залишив навчання після першого семестру. Студентські роки минали на акторському відділенні Школи-студії МХАТ. Після закінчення працював у Московському драматичному театрі ім. О. С. Пушкіна. У ці роки починає писати пісні, зокрема для кінострічок.

У 1964 р. поповнив акторський склад Московського театру драми та комедії на Таганці, де пропрацював до кінця життя. Цікавість до авторської пісні з’явилася в нього після знайомства з творчістю Булата Окуджави, якого Висоцький вважав своїм учителем.

«Треба працювати!» — ось життєве кредо Висоцького. Якби це було можливим, він працював би цілодобово. Можна стверджувати, що в кожній його пісні — правда життя.

В. Висоцький виконував пісні під акустичну семиструнну гітару, але до бардівського руху себе не зараховував. Як композитор і поет, В. Висоцький написав понад 100 віршів, близько 600 пісень, зокрема, пісні до музичної казки Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес».

Фрагмент пам’ятника В. Висоцькому в м. Харкові

Я у світі музики: співаю, відчуваю

МУЗИКАНТ

Вірші і музика Б. Охуджави

1.   Музыкант играл на скрипке, я в глаза ему глядел.

Я не то, чтоб любопытствовал, я по небу летел.

Я не то, чтобы от скуки, я надеялся понять,

Как умеют эти руки эти звуки извлекать.

Из какой-то деревяшки, из каких-то грубых жил,

Из какой-то там фантазии, которой он служил,

Да ещё ведь надо в душу к нам проникнуть и поджечь…

А чего с ней церемониться? Чего её беречь?

2. Счастлив дом, где пенье скрипки наставляет нас на путь

И вселяет в нас надежду, остальное как-нибудь.

Счастлив инструмент, прижатый к угловатому плечу,

По чьему благословению я по небу лечу.

Счастлив тот, чей путь не долог, пальцы злы, смычок остёр,

Музыкант, соорудивший из души моей костёр!

А душа (уж это точно), ежели обожжена —

Справедливей, милосерднее и праведней она.

Про якого музиканта йдеться в пісні? Чи сподобалася вона вам? Схарактеризуйте особливості мелодії.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Схарактеризуйте особливості творчості бардів у минулому.

2. У чому полягає відмінність між виконанням авторської пісні та інших пісенних жанрів?

3. Уявіть себе бардом і спробуйте створити авторську пісню про захоплення та мрії сучасного підлітка.

Музичний проект. Підготуйте разом з однокласниками аудіо- та відеопрезентації виконавців авторської пісні. Проведіть дискусію на тему «Портрет героя авторської пісні».

Завдання за бажанням. Ознайомтеся з творчістю сучасних українських бардів. Поділіться своїми враженнями. Яка з пісень вам найбільше сподобалася і чому?

ІІ

Яку музику, на вашу думку, називають популярною? Чи можна назвати так естрадну музику? Поміркуйте, що таке естрада.

Слово «естрада» з французької означає «поміст для виступу артистів; вид мистецтва». То ж про які мистецтва йдеться? Сьогодні естрада охоплює різні жанри музичного, танцювального й ораторського мистецтв. На естрадній сцені нині можна побачити концертно-видовищні виступи співаків, музикантів, танцівників, гумористів і сатириків тощо.

Естрадна пісня — жанр сучасної музики; популярний вокальний твір, призначений для виконання на естраді.

Особливістю естрадних виступів є те, що вони недовготривалі, на відміну від театральних спектаклів чи концертів класичної музики, і передусім мають на меті розважити глядачів, подарувати їм гарний настрій і викликати позитивні емоції. Тому й не дивно, що цей вид сценічного мистецтва настільки популярний у всьому світі. До того ж естрадна пісня чи танець не потребують завчасної підготовки слухача або глядача — естрадний номер достатньо зрозумілий і легкий для сприйняття. Та й насолодитися виконанням твору можна не тільки в концертному залі, а й удома — подивитися його по телебаченню чи послухати по радіо.

Щороку в багатьох країнах світу відбуваються фестивалі й конкурси естрадної пісні та музики, під час яких можна почути народні й авторські пісні у виконанні як нових співаків, так і відомих артистів. У пісенних конкурсах беруть участь і дорослі, і діти, а журі визначає серед них найкращих. Іноді до цього долучаються глядачі, які шляхом телеголосування обирають співака, котрий полонив їхні серця.

Роздивіться фотографії та підписи до них. Зробіть припущення, у чому полягає відмінність між фестивалем пісні й фестивалем виконавців. Який із нижченаведених музичних заходів ви бажали б відвідати і чому?


 

1 — Переможниця Міжнародного конкурсу пісні «Євробачення. Діти» 2012 року — одеситка Анастасія Петрик;

2 — Переможниця Міжнародного конкурсу молодих виконавців популярної музики «Дитяча Нова хвиля - 2013» — киянка Софія Тарасова

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Всеукраїнський фестиваль сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» вже понад 20 років розкриває таланти серед молодих авторів і виконавців, сприяє створенню нових напрямів сучасної української пісні.

Конкурс отримав свою назву на честь однойменної пісні легендарного виконавця й автора пісень Володимира Івасюка. фінал «Червоної рути» відбувається раз на два роки. Серед українських естрадних «зірок» чимало переможців цього фестивалю різних часів — це Олександр Пономарьов, Руслана, Віктор Павлік, Наталія Могилевська, Ані Лорак, гурти «Воплі Відоплясова», «Скрябін», «Плач Яремії», «ТНМК», «Друга ріка».

Співаки, які беруть участь у фестивалі, обирають музичний жанр, у якому вони зможуть найліпше розкрити свій талант. А саме: поп-музика, сучасна танцювальна музика, рок-музика, акустична музика, український автентичний фольклор та інша музика. І хоча фестиваль вважається молодіжним, у фольклорному жанр і виступають також діти і люди старшого віку Під час фінального гала-концерту (заключного етапу конкурсу) оголошують переможців фестивалю.

«Червона рута» успішно розвиває національну музичну масову культуру, підтримує і допомагає молодим українським виконавцям заявити про себе як на Україні, так і поза її межами.

Виступ конкурсантів «Червоної рути-2013»

на фестивальній сцені

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Володимир Івасюк, «Червона рута».

Раймонд Паулс, «Кашалотик», у виконанні дитячого вокального ансамблю «Дзегузіте» («Зозуленька»).

МУЗИЧНА СКАРБНИЧКА КАЗОК І ЛЕГЕНД

СЕКРЕТ СПІВУ

(За Г. Лопатіною, М. Скребцовою)

Виріс на лісовій галявинці дзвіночок і задзвенів ніжно для всього лісу. Почула його дзвін вільшанка і прощебетала:

—   Гарний у тебе передзвін, дзвіночку, але дуже тихий, ліс його не чує.

— Шкода, а я хотів на концерті на честь дня народження лісу сольну пісеньку виконати, — засумував дзвіночок.

— Не сумуй, дзвіночку, — защебетала пташка. — Заспіваймо пісеньку разом! Будемо виступати не соло, а дуетом.

Погодився дзвіночок. Він ніжно дзвенів, а вільшанка солодко співала. Проте пісенька не вдавалася.

Почув їх дятел і вигукнув:

— Вашому дуетові гучності бракує і ритму. Хочете, я вам допоможу? Я вмію дзвінкий ритм дзьобом вистукувати. Буде в нас не дует, а тріо.

Погодилися вільшанка і дзвіночок, заспівали разом з дятлом. Щосили намагалися: дзвіночок ніжно дзвенів, вільшанка солодко виспівувала, а дятел ритмічно стукав. Однак пісенька знову не вдавалася.

Раптом із трави коник зацокотав:

— Вашому тріо скрекоту бракує! Візьміть мене — буде в нас не тріо, а квартет.

Узяли співаки коника до свого гурту і почали вчотирьох пісню для лісу розучувати, проте знову нічого в них не вийшло.

— Може, нам інших музикантів запросити — більш відомих? — запропонував дзвіночок.

— Річ тут не в музикантах, секрет в іншому, — проскрипіла стара мудра ялина, біля якої лісові співаки проводили репетицію. — Покличте фею Музики, вона всі музичні таємниці знає.

Покликали співаки фею Музики. Вона одразу прилетіла і сказала:

— Секрету тут немає. Кожен з вас співав свою пісеньку, а щоб співати дуетом або квартетом, вам треба одну й ту саму пісеньку співати разом, слухаючи одне одного.

Прислухалися співаки до поради феї. Спочатку всі разом виконали пісню дзвіночка, потім — вільшанки, а потім — дятла і коника.

— Коли я співав пісеньку вільшанки, мій голос звучав більш дзвінко. А коли виконував пісеньку дятла — у голосі гучність з'явилася, — радів дзвіночок.

Концерт видався на славу. Лісовий квартет виконав аж чотири пісні: дзвіночка, вільшанки, дятла і коника.

— Спасибі, друзі, за пісні. Ні коли таких доладних і дзвінких пісень не чув,

    —   зашелестів гілками ліс. — А ще спасибі за найголовніший подарунок.

Здивувалися співаки, бо більше не мали подарунків для лісу

—   Найголовніший для мене подарунок — це те, що ви навчилися співати

разом і одне одного слухати, — пояснив ліс.

Я у світі музики: співаю, відчуваю

ХВОСТИКИ - МЕТЕЛИКИ

Вірші і музика Я. Май

1. А у нас у класі дівчинка маленька,

Очі-намистинки, носик кирпатенький,

Наче полунички — дві рожеві щічки,

І немов дзвіночок — срібний голосочок.

Приспів:

Хвостики-метелики смикать я не буду,

Піднесу портфелика, буду поруч всюди.

Марно насміхаються хлопці та дівчата,

Отаку малесеньку треба захищати. (Двічі)

2. Я візьму за руку дівчину маленьку,

Очі-намистинки, носик кирпатенький,

По стежині в школу підемо ми разом,

І відразу стане сонячно у класі.

Приспів.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Поміркуйте, у чому полягає відмінність між естрадною піснею і народною.

2. Дослідіть самостійно творчість Володимира Івасюка — легендарного автора й виконавця української естрадної пісні. Завдання за бажанням. Поцікавтеся, хто з українських співаків брав участь у конкурсі естрадної пісні «Євробачення», зокрема в дитячому.

особливий герой авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник з рюкзаком чи гітарою за плечима.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити