Музичне мистецтво 7 клас - Масол Л. М. - Сиция 2015

РОЗДІЛ 2 МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ ЖИТТІ

Тема 24 - 25 МЮЗИКЛ

І

Мюзикл — це жанр музичної вистави або музичного фільму, основу якого складають спів і хореографічні номери. Усе це об’єднано єдиним художнім задумом. Мюзикл — один з наймолодших жанрів сучасного музичного театру. Дехто вважає його американським різновидом оперети.

Пригадайте оперети і мюзикли, які ви слухали раніше. Поміркуйте, у чому полягає їхня відмінність.

Головна відмінність між оперетою і мюзиклом полягає у значенні музики в порівнянні з розмовними сценами. Музика в мюзиклі є одним із засобів музично-сценічного монтажу поряд з хореографією, пластикою, постановочними ефектами тощо.

Від інших різновидів драматичних творів для музичного театру (опера, оперета, балет) мюзикл вирізняється передусім синтетичністю: ані вокальні, ані танцювальні номери, ані музичний супровід у мюзиклі не є самодостатніми — вони лише слугують рівноправними засобами передання змісту. Сюжет, образи дійових осіб, ідейний зміст відіграють у мюзиклі велику роль, тому мюзикл, на відміну від опери та оперети, як правило, прийнято виконувати мовою, зрозумілою глядачеві, тобто сучасного побутовою та естрадною мовою музики.

7klas.files/image102.jpg

Кадр з кіномюзиклу «Бродвейська мелодія»

7klas.files/image103.jpg

Акторський ансамбль кіномюзиклу

У мюзиклі кожний вокальний і танцювальний номер є невід’ємним від сюжету і не може бути вилучений з вистави без шкоди змісту і твору в цілому.

Мюзикл як сценічний жанр з’явився в США наприкінці XIX — на початку XX ст. У 1920-х pp. мюзикли почали екранізувати, що сприяло його популяризації. Кіномюзикл «Бродвейська мелодія» (1929 р.) вважають одним з найприбутковіших фільмів того часу. Це перший мюзикл, який отримав голлівудську премію «Оскар».

Собор Паризької Богоматері — один з найвідоміших символів Франції. Видатний письменник Віктор Гюго прославив Собор у своєму однойменному романі, який був екранізований чимало разів; за його мотивами було створено балети і мюзикли. Так, у 1998 р. у Парний відбулася прем’єра мюзиклу «Собор Паризької Богоматері» («Notrе-Dame do Paris»), автором текстів якого є Люк Пламондон, а музики — Ріккардо Коччіанте.

Незважаючи па зовнішню простоту сценографії і незвичний формат (шоу не вкладалося в стандарти, встановлені мюзиклами), «Собор…» сподобався глядачам. Протягом прем’єрного року мюзикл мав неперевершений успіх, який відзначили в Книзі рекордів Гіннесса.

Найпопулярнішим синглом «Собору Паризької Богоматері» є композиція «Бель» («Belle»), яка утримувалася на першій сходинці французьких чартів упродовж 33 тижнів і була визнана найкращою піснею п'ятдесятиріччя.

7klas.files/image104.jpg

Сцени з мюзиклу «Собор Паризької Богоматері»

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Музика Ріккардо Коччіанте, вірші Люка Пламондона, фрагменти мюзиклу «Собор Паризької Богоматері» (на вибір вчителя).

Після феноменального успіху на батьківщині, мюзикл почав завойовувати шанувальників поза її межами. 3 1999р. «Собор Паризької Богоматері» був поставлений на сценах Канади, Лас-Вегасу, Лондону, Росії тощо. Сьогодні слухачі можуть насолоджуватися піснями з мюзиклу, представленими в англомовному збірнику (2000 p.), одну з яких виконала канадська співачка Селін Діон. Окрім того, можна насолоджуватися аудіозаписами італійською та іспанською версіями мюзиклу.

Я у світі музики: співаю, відчуваю

ЛЕБЕДІ

Музика Г. Улицької Вірші М. Ярошенко

7klas.files/image105.jpg

7klas.files/image106.jpg

1. Пролітали-пролітали лебеді через нашу хату (го-я)

і почули лебеді (а-го-йа-гей), і почули лебеді

Цю весну багату.

На ставочку стрілися при піснях долини,

Вечоріло-всілися (а-го-йа-гей), вечоріло-всілися,

Мов з небес пушини,

2. Геть село уславили-славили тим чуттям привітним (го-я).

Лебедята плавали (а-го-йа-гей), лебедята плавали,

Край ставав помітним

Там дівчата з хлопцями їм хлібець давали,

Про кохання мріяли (а-го-йа-гей), про кохання мріяли.

На зорі співали.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Схарактеризуй характерні особливості мюзиклу.

2. За бажанням. Створіть груповий проект «Дитячий мюзикл», для чого оберіть казку, розподіліть ролі і спробуйте написати лібрето мюзиклу, а також підберіть музичні номери з відомих пісень. Покажіть мюзикл учням початкової школи або дитячого садка.

Бібліотека:

• МіхєєваЛ., Орелович А. У світі оперети. Путівник. - 1977. — 384 с.

Фільмотека:

• Х/ф «Класний Мюзикл / Вища музична школа (High School Musical) (реж. К. Ортега, 2006 p.)

Медіотека:

• Фрагменти з мюзиклу «Собор Паризької Богоматері», музика Ріккардо Коччіанте, вірші Л. Пламондона

• Фрагменти з мюзиклу «Вестсайдська історія», музика Л. Бернстайна, вірші С. Сондхайма

• Фрагменти мюзиклу «Моя чарівна леді», музика Ф. Лоу, вірші А. Лернера.

ІІ

Мюзикл ввібрав в себе деякі ознаки оперети, водевілю, естрадного шоу, що відрізняються особливим відчуттям сценічного часу та яскравістю матеріалу. Велика кількість мюзиклів отримали своє друге життя в кіно. Сьогодні неабиякої популярності набувають дитячі мюзикли, мультфільми та кінофільми-мюзикли.

У мюзиклі «Король лев», заснованому на однойменному мультфільмі студії Волта Діснея, сюжет зосереджений навколо сім’ї (прайда) левів, а саме їхнього короля — Мустафи, його сина Сімби та брата Мустафи — підступного і лихого Щрама. Головному герою мюзиклу — левеняті Сімбі, довелося упродовж тривалого часу подолати чимало труднощів, щоб стати мужнім ватажком савани. На його долю випало чимало випробувань: втрата батька, неправдиві звинувачення дядька Шраму і, як наслідок, почуття глибокої провини за смерть батька. А далі — втеча з прайда і життя на незнайомій землі, яка згодом стала для Сімби рідною. Адже саме тут він зустрів нових друзів, завдяки яким він де почувався самотнім і згодом повернувся до родини.

Прем’єра мюзиклу відбулася в американському театрі «Орфей» (Міннеаполіс, США) у 1997р. Оформлення, декорації, звук і світло постановки вразили вибагливих глядачів, а сучасні спецефекти у поєднанні з чудовою музикою і текстами забезпечили виставі гучний успіх. «Король лев» має чимало нагород, зокрема Греммі в номінації «Найкращий альбом-запис мюзиклу».

7klas.files/image107.jpg

Фото бродвейського мюзиклу «Король лев» у м. Нью-Йорк, США

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Фрагменти з дитячого мюзиклу «Король лев» (на вибір вчителя)

У 1989 р. кіностудія Волта Діснея презентувала поціновувачам анімаційних фільмів, серед яких переважають, звісно, діти, мультфільм у стилі бродвейських мюзиклів — «Русалонька». Створений за мотивами однойменної казки Ганса Крістіана Андерсена, цей фільм-мюзикл справив надзвичайні враження на глядачів. Музику до «Русалоньки» написав композитор Алан Менкен, а пісенні тексти — Говард Ешман. Цей фільм вважається мультфільмом-мюзиклом. Серед численних нагород найвидатнішими є дві статуетки «Оскара» в номінаціях: за «Найкращу пісню» — «Під морем» («Under the Sea») і «Найкращий саундтрек».

У 2007 році за мультфільмом був створений театралізований мюзикл «Русалонька».

7klas.files/image108.jpg

Фото бродвейського мюзиклу «Русалонька» у м. Нью-Йорк, США

Фрагмент м/ф «Русалонька», фрагменти театрального мюзиклу «Русалонька».

У чому полягають відмінності між театральною виставою «Русалонька» і мультфільмом? Пригадайте, які кінофільми-мюзикли ви слухали чи бачили. У чому виявляються їхні особливості?

У дитячому кінофільмі-мюзиклі «Незнайко з нашого двору», музику до якого написав Марк Мінков, йдеться про незвичайного хлопчика. Усі його дражнили Незнайком за те, що він багато фантазував і нічого не знав напевно. Мав хлопчина дві заповітних мрії — знайти чарівну паличку і зустрітися з чарівником. І якось одного разу його мрії здійснилися: у місті з’явилися чарівники, які за допомогою магічної палички Незнайка та його друзів перенесли у справжню казку.

Музику до вистави написав відомий композитор Марк Мінков.

Музика Марка Мінкова, вірші Юрія Ентіна, «Сюрприз», фрагмент к/ф (мюзиклу) «Незнайко з нашого двору».

Проаналізуйте манеру співу у мюзиклі. Чим вона відрізняється від співу у опері?

Я у світі музики: досліджую, дію

1. За бажанням: Перегляньте мюзикли «Красуня і чудовисько», «Маленький принц», «Аладдін» тощо. Порівняйте їх з мультиплікаційною версією.

2. Підготуйте перелік запитань до одного з композиторів, які створюють мюзикли, і уявно «візьміть» у нього інтерв'ю.

3. Зробіть афіші для улюблених мюзиклів.

Бібліотека: Раздобаріна Л. Лісова казка. Дитячий мюзикл. — Ардіс, 2009.

Фільмотека:

• Х/ф (мюзкл) «Пригоди Петрова і Васєчкіна» (реж. В. Аленіков, 1984 р.)

• Х/ф (мюзкл) «Канікули Петрова і Васєчкіна звичайні й неймовірні» (реж. В. Аленіков, 1984 р.)

• Х/ф (мюзкл) «Незнайка з нашого двору» (муз. М. Мінкова, реж І. Аласян, І. Тарковська, 1983 р.)

• Х/ф (мюзкл) «Про Червону шапочку» (реж. Л. Нечаєв, 1977р.)

• М/ф (мюзкл) «Незнайка на місяці» (реж. О. Люткевич, А. Ігнатенко, Ю. Бутирін, 1999 р.)

• М/ф (мюзкл) «Нові бременські музиканти» (реж. О. Горленко, 2000 р.)

Медіатека:

• Мюзикл «Король Лев» (фрагменти)

• Мюзикл «Русалонька» (фрагменти).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити