ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ

Пригадай, чи доводилося тобі спостерігати за хмаринками на небі.

Не знайдеш на небі двох схожих хмаринок, вони постійно змінюють свою форму. Це пояснюється тим, що хмари утворюються на різній висоті і при різній температурі.

image73 Дослід. Заповни дві склянки наполовину водою. Перевір, щоб рівень води в них був однаковий, і познач його фломастером або смужкою паперу. Одну склянку щільно накрий фольгою.

Залиш обидві склянки в теплому місці на кілька днів. Знову перевір рівень води. У якій із склянок води стало менше? Що відбулося?


image72

 

Під дією тепла вода випаровувалася в обох склянках. Але кришка з фольги не дала водяній парі з однієї склянки потрапити в повітря, тому в ній рівень води виявився вищим.

Перехід води з рідкого стану в газоподібний (пара) називають випаровуванням.

На Землі під дією сонячних променів вода весь час випаровується з поверхні річок, озер, морів, океанів, вологого ґрунту, листків рослин, тіл тварин і людини. Коли невидима водяна пара охолоджується, з неї утворюються дуже дрібні краплини води, що збираються у хмари. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі, тому падають на землю влітку у вигляді дощу, а взимку - снігу.Перехід водяної пари у рідкий стан називають конденсацією.

Повернувшись на землю у вигляді опадів - дощу чи снігу, вода збігає зі схилів і збирається у струмках і річках, що течуть в озера, моря та океани. Частина води просочується крізь ґрунт і гірські породи, досягає підземних вод, що теж стікають у річки або інші водойми. Ось так краплини води постійно подорожують, переходять з одного стану в інший.

Безперервний процес переміщення води з океану на сушу через повітря і з суші знову в океан називають кругообігом води в природі.Словничок. Випаровування, конденсація, кругообіг води в природі.


Перевір себе

1. Поясни, звідки береться дощ.

2. Як утворюються хмари?

3. Куди діваються калюжі після дощу?

4. Що таке випаровування і конденсація? Що між ними спільного, а чим вони відрізняються?

image77 Перехід води з рідкого стану в газоподібний (пара) називають випаровуванням. Перехід водяної пари у рідкий стан називають конденсацією.

Завдяки випаровуванню і конденсації відбувається кругообіг води в природі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити