ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


ПЛОДИ І НАСІННЯ


Пригадай, з яких органів складається рослина.

У лісі тобі доводилося бачити, як групами ростуть берези, кущі ліщини, конвалії. Вони утворилися внаслідок розмноження рослин.

Як розмножуються рослини?

Більшість рослин має квітки. Після цвітіння з квіток розвиваються плоди і насіння.

Насіння міститься в плодах. Деякі плоди містять одну насінину, наприклад плід вишні або сливи. А в плоді маку - тисячі насінин.

Плоди захищають насіння, поки воно розвивається.

image97 Розглянь плоди і насіння на малюнках. Прочитай, яким рослинам вони належать.За допомогою плодів насіння поширюється на далекі відстані. У високих дерев плоди розповсюджуються вітром. Для цього, наприклад, у плодів клена, липи є крильця. Плоди деяких рослин важкі, тому вітер не може їх розносити. Жолуді (плоди дуба) падають недалеко від дерева, їх збирають і розносять білки, сойки й інші тварини.


image100

Плоди клена

 

Соковиті плоди невисоких дерев (черемхи, горобини), а також кущів (бузини, калини, шипшини), деяких трав’янистих рослин (конвалії, воронячого ока) приваблюють птахів. Плоди цих рослин поїдають птахи, а насіння з плодів потрапляє в землю і проростає.

Плоди і насіння череди, будяка, лопуха мають гачечки, якими прикріпляються до шерсті тварин, пір’я птахів, одягу людини і розносяться на великі відстані.

Словничок. Плід, насіння.


Перевір себе

1. З якого органа рослин утворюються плоди й насіння?

2. Які пристосування для розповсюдження мають плоди?

3. Плоди і насіння яких рослин розносяться вітром? Тваринами?

image103 Учися розпізнавати плоди і насіння за зовнішнім виглядом. На малюнку порівняй різні плоди. Спочатку назви їхні спільні ознаки, а потім - відмінні.


image105

 

image104 Поміркуйте, яке значення має яскраве забарвлення плодів вишні, черемхи, горобини для поширення у природі.

З’ясуйте, як пристосувалися до розповсюдження плоди дерев, кущів, трав’янистих рослин, що ростуть біля ваших будинків, на дачних ділянках.

Збирайте плоди і насіння різних рослин, щоб підгодовувати птахів узимку.

Для допитливихУ Криму можна побачити рослину - огірок-пирскач. Коли насіння рослини достигає, у її плодах збирається слиз. Щойно тварина або людина доторкнеться до стиглого плоду, слиз разом з насінням із силою викидається з плоду і прилипає до тварин або до людини. Здається, ніби огірок-пирскач стріляє своїм насінням.

image107 СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА

Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння

Восени ми із задоволенням ласуємо овочами і фруктами, які нам дарує осінь. Усім хочеться, щоб смачні плоди були на столі якомога довше, тому їх заготовляють на зиму. Для цього треба знати, як правильно заготовляти плоди.

Дізнайся, які овочі, фрукти заготовляють у тебе вдома на зиму. Візьми участь у заготівлі плодів. Скористайся такими порадами.

Стиглі і непошкоджені плоди можна заморожувати в холодильнику. Овочі перед упакуванням бланшують, обдаючи окропом упродовж кількох хвилин (це робить дорослий!), а потім ретельно висушують. Готують торбинки для заморожування - щільні й витривалі до низьких температур. Плоди ділять на порції, кладуть у торбинки, підписують дату замороження й кладуть до морозильної камери.

Дізнайся, як вдома зберігають горох, квасолю, боби.

image108 Плоди і насіння розвиваються з квіток. Насіння міститься в плодах. Плоди захищають насіння, поки воно розвивається, і сприяють його розповсюдженню.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити