ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


ГРИБИ: ЇСТІВНІ ТА ОТРУЙНІ


Пригадай, які гриби зростають у лісах твоєї місцевості. Які з них їстівні? Які отруйні?

Перший місяць осені дарує нам багато грибів. Якщо осінь тепла і дощова, то їх у лісі сила-силенна: білі, підосичники, підберезники, рижики, хрящі, лисички.

image109 Розглянь малюнки. Які із цих грибів тобі відомі?image111


Розглянь на малюнку добре всім відомий білий гриб. У нього коричнева шапка і біла ніжка. Це плодове тіло гриба, що виростає з грибниці. Грибниця схожа на білі розгалужені нитки. Це головна частина кожного гриба. Вона розташована в ґрунті і живить гриб поживними речовинами.

Із частинок грибниці виростають нові гриби, так вони розмножуються. Збираючи гриби, не виривай гриб з грибниці, щоб не пошкодити її. Гриб треба зрізати або обережно викрутити.

Запам'ятай, гриби не належать ні до рослин, ні до тварин. Це окрема група організмів. Для багатьох грибів домівка — ліс.

Важливо вміти відрізняти отруйні гриби від їстівних. Дуже отруйні - бліда поганка, мухомор, жовчний гриб, несправжні лисички й несправжні опеньки.

image114 Розглянь малюнки отруйних грибів. Запам’ятай їхні назви та ознаки.Їстівну лисичку від отруйної можна відрізнити за кольором шапки. У справжньої лисички вона оранжево-жовта або яєчно-жовта з вигнутими гофрованими краями. У несправжньої - червонувато-оранжева з рівними краями.

Отруйні опеньки на відміну від їстівних не мають на своїй ніжці білого кільця і колір їхніх шапок - жовто-зелений, а у справжніх - жовто-коричневий.

Бліда поганка - найнебезпечніша. Отруєння цим грибом призводить до смерті. Гриб має шапку від блідо-зеленого до жовтого кольору, ніжка тхне гнилою картоплиною.

Словничок. Плодове тіло гриба, грибниця.


Перевір себе

1. З яких частин складається гриб?

2. Як розмножуються гриби?

3. Які ти знаєш їстівні гриби, які - отруйні?

image115 Пограйте в гру «Хто більше?». Виграє той, хто назве більше грибів.

image116 Чому люди так назвали гриби: рижик, підберезник, підосичник, лисичка, маслюк?

Прочитай

Пам’ятка грибнику

Справжній грибник кожний гриб обережно зрізує, щоб не пошкодити грибницю. Незнайомі та неїстівні гриби не чіпає. Сухе листя і мох не перевертає, щоб грибниця не висохла і не загинула на сонці. Справжньому грибникові ліс радий, як другу, і грибів для нього не шкодує.

Дотримуйся і ти цих правил, коли будеш у лісі збирати гриби.

image117 Гриб складається з грибниці й плодового тіла. Грибниця - головна частина гриба. Гриби є їстівні та отруйні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити