ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


ПТАХИ ВОСЕНИ


Пригадай, яких птахів називають осілими. Яких — перелітними?

З настанням осені змінюється життя птахів. Зникають комахи, в’януть трав’янисті рослини. Все менше й менше корму залишається для птахів. Тому наприкінці літа й восени багато птахів відлітає в теплі краї, де для них достатньо їжі.

Багато птахів відлітає ще до того, як зникне для них корм. Вони ніби заздалегідь дізнаються про наближення голодної пори. Як це їм вдається?Перелітні птахи помічають: що ближче до осені, то коротші дні. Це й слугує їм сигналом - час у дорогу. Спочатку відлітають птахи, які живляться комахами, - солов’ї, ластівки, стрижі. Пізніше відлітають птахи, які живляться рослинною їжею: дрозди, перепілки й ті, що живуть на водоймах, - качки, гуси, лебеді. До кінця жовтня нас покидають усі перелітні птахи.

У листопаді в наших лісах з’являються зимові пернаті гості - снігурі, чечітки, омелюхи.

Осілі птахи - сороки, горобці, сизі голуби, ворони - залишають ліси та поля і переселяються ближче до помешкань людей, де можуть краще прогодуватися.Перевір себе

1. Як з наближенням осені змінюється життя птахів?

2. Які птахи першими відлітають з наших країв? Чому?

3. Назви приклади осілих і перелітних птахів своєї місцевості.

image138 Вислови свою точку зору: хто з дітей має рацію.

Маленька Катруся запитала у брата:

- Чому птахи восени відлітають?

- Їм їсти немає чого. В природі все пов’язане: взимку немає рослин, тож немає комах, а якщо немає комах, чим живитися птахам?

Катрусина подружка Маринка припустила:

- Не відлітають ті птахи, які не можуть самі собі їжу здобути. Навіщо горобцям і голубам в теплі краї летіти? Вони біля людей живляться!

image129 Відгадай загадки. Який птах перелітний, а який осілий?

Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка.)


Бідовий хлопчина

В сірій сорочині

По дворах стрибає

Крихти підбирає.

(Горобець.)

image130 Пограйте в гру «Хто більше». Назвіть перелітних птахів. Виграє той, хто назве більше.

Прочитай

Турбуйся про птахів

Заготовляти корм для птахів можна розпочинати вже з кінця літа. Ми із задоволенням ласуємо кавунами, а насіння викидаємо. Утім насіння кавуна - чудовий корм для синиць. Ці птахи також полюбляють насіння дині і гарбуза. Насіння треба помити, висушити на папері й зберігати в сухому місці. Ще синиці люблять насіння соняшнику, тільки не смажене.


Для допитливих

Як птахи відлітають у теплі краї? Більшість птахів відлітає у теплі краї зграями. А зозуля, одуд, хижі птахи подорожують поодинці.

Як високо летять птахи? Зазвичай на висоті 500-700 м, а дрібні пташки нижче - 100 м. Однак, якщо потрібно перелетіти через гори, піднімаються на висоту до 6 тисяч метрів.

image131 Птахи бувають перелітними, осілими. Відліт перелітних птахів - приклад осінніх явищ у живій природі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити