ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС
ПРИРОДА ВОСЕНИ
НЕВИДИМІ ЛАНЦЮГИ В ОСІННЬОМУ ЛІСІ
Пригадай, як пов’язана між собою нежива і жива природа.
Тобі відомо, що без неживої природи: сонячного світла, тепла, води, повітря не можуть жити рослини, тварини, люди. Жива природа впливає на неживу природу. Наприклад, рослини очищають повітря, збагачують його киснем.
Рослини і тварини також пов’язані між собою. Птахи, звірі живляться насінням і плодами рослин. Вони розносять плоди і насіння на далекі відстані і сприяють поширенню рослин у природі.
Є тварини, що їдять інших тварин. Наприклад, лисиці полюють на зайців. Для вовків гарна здобич - козулі. Такі зв’язки між живими організмами називають ланцюгами живлення.
Наприклад, миша лісова живиться жолудями. Мишу може спіймати і з’їсти лисиця. Ось і склався ланцюг живлення: дуб - миша - лисиця. Або ще приклад. У лісі ростуть осики. Корою осик живляться зайці. Зайця може вполювати вовк. Буде такий ланцюг живлення: осика - заєць - вовк.
Запам'ятай, ланцюг живлення починається з рослини.
Спробуй самостійно навести приклади ланцюгів живлення у природі.
В осінньому лісі ланцюги живлення різноманітні. Сойок приваблюють яскраво червоні плоди горобини і шипшини, чорні плоди черемхи. Восени їжаки, борсуки, ведмеді накопичують запаси жиру, тому не відмовляються попоїсти мурашок, мишей, а ще поїдають велику кількість лісових ягід, горіхів.
Словничок. Ланцюги живлення.
Перевір себе
1. Розглянь малюнок. Розкажи про ланцюг живлення: насіння клена - мурашка - їжак.
2. Склади ланцюг живлення в осінньому лісі.
Поясни твердження: «У природі все пов’язане».
У природі між собою пов’язана нежива і жива природа, рослини і тварини, різні тварини.