ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЗИМКУ


ОЗНАКИ ЗИМИ


Що може зрівнятися за красою і пишністю з білосніжною зимою? Усе живе ховається, чекаючи тепла. Дерева оголюються, птахи відлетіли, а ті, що залишилися, не співають і літають неквапливо. Все стає білим, чистим, світлим.image151 Що робить зиму такою неповторною?

Сніг - не тільки прикраса зими. Вкриваючи землю, мов килимом, він захищає рослини від переохолодження. Як саме? Між сніжинками є повітря. Снігове покриття не дає земному теплу вийти, а морозу - пробратися до ґрунту.

image153 Які ознаки зими, крім снігу, можна ще спостерігати?

У зими є ще одна дорогоцінна прикраса - іній. Мільярди голочок інею одягають скромні сквери у срібну бахрому. Красиво сріблиться іній на гілках беріз і горобини.


image152

 

image153 Подумай, у чому сила зими.

Ще однією ознакою зими є тріскучі морози. Вони заковують річки в лід, будують крижані мости, розмальовують вікна неповторними візерунками.

День узимку різний! Ранок - тихий, нечутний, морозний, із сніжним скрипом. А вечір - довгий-довгий.


image155

Морозні візерунки на склі

 

image156 Прочитай віршовані рядки. Про яке зимове явище розповідає автор? Чи доводилося тобі спостерігати за ним?

Мете метелиця, мете,

Завіяла поріг.

На білу постіль снігову

Зимовий вечір ліг…

Лідія Компанієць

image153 Як ще називають метелицю?

Словничок. Іній, сніг, мороз, метелиця.


Перевір себе

1. Після якої пори року настає зима?

2. Назви основні ознаки зими.

3. Назви ознаки зими, про які не йшлося у тексті.

image209 Напиши казку про зиму. Подумай, хто в ній будуть головні герої. Використовуй у казці явища природи, характерні для цієї пори року.


Для допитливих

Раніше думали, що сніг - це замерзлі краплинки води. Вважали, що падає він з тих самих хмар, що і дощ. Нині учені розгадали таємницю народження сніжинок.

Водяна пара піднімається дуже високо над землею, де панує сильний холод, і тут з неї утворюються крихітні крижинки-кристалики. Вони поступово ростуть і перетворюються на дивовижні шестикутні зірочки - сніжинки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити