ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЗИМКУ


ЯК УТВОРЮЄТЬСЯ ЛІД НА СТАВКУ


Чи доводилося тобі взимку кататися на ковзанах? Розкажи, де це відбувалося.

Уже за перших морозів калюжі вкриваються ламкими крижинками. Тільки глибокий ставок усе ще не замерзає. З кожним днем повітря холоднішає, охолоджується вода в річках і ставках.

Мокрий сніг, який потрапляє на поверхню води, не тане, утворюючи крижану кашу зі снігу та води. Зверху на неї падає сніг, вода починає тверднути, замерзати. Каша з мокрого снігу, води і льоду перетворюється на шматочки льоду, які злипаються й утворюють крижини.Поступово крижини збільшуються і при сильних морозах стають суцільним льодом.

image164 Де ще тобі доводилося бачити лід, крім водойми? Розглянь малюнок. Розкажи, що ти знаєш про лід.


image159

 

Які властивості має лід? Лід безбарвний, прозорий. У великих скупченнях він набуває синюватого відтінку.

При падінні або ударі лід розбивається. Отже, лід крихкий.

Які ще є властивості льоду? Разом з дорослим виконай дослід.

image160 Дослід. Налийте у скляну пляшку води і закрийте її корком. Винесіть її на мороз і залиште на ніч. Що побачили вранці? Пляшка лопнула.

Коли вода перетворюється на лід, вона розширюється, ось чому на морозі пляшка лопнула.У тому, що лід плаває на воді, ніхто не має сумніву. Кожен це бачив на ставку і на річці.

Чому лід не тоне? Бо він легший за воду. Якби лід був важчий за воду - то потонув. Тоді, навіть у глибоких водоймах, вода промерзала б узимку до дна. Усі тварини, які у них мешкають, загинули б. Під льодом навіть у сильні морози є вода.

Словничок. Лід.


Перевір себе

1. Поясни, як утворюється лід.

2. Які властивості має лід?

3. Чи існує життя у водоймах узимку?

image170 Чому важливо пам’ятати про властивість води при замерзанні розширюватися? Наведи приклади.


Для допитливих

Температура води, при якій вода перетворюється на лід, становить 0°.

image163 Лід - це вода у твердому стані. Він безбарвний, прозорий, крихкий. При замерзанні вода розширюється, перетворюється на лід. Лід легший за воду, тому не тоне.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити