ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЗИМКУ


ПОГОДА ВЗИМКУ


Пригадай, що таке погода, та назви її складові. Яка буває погода взимку?

Погода взимку непостійна. То мороз, то відлига. Сніг то впаде, то розтане. Вітер по кілька разів на день змінює напрямок. Ранком визирне сонечко, а по обіді небо захмариться і піде лапатий сніг.

image164 Розкажи, яка погода за вікном. Для розповіді використай слова:

тепло, холодно, морозно, ясно, хмарно, сніг, дощ, сніг з дощем, сильний вітер, без вітру, метелиця, іній.

image164 Назви зимові місяці. Який з них розпочинає зиму?

Перший зимовий місяць - грудень, починається морозами і випаданням великої кількості снігу. У народі грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зим- ник», «лютовій», «хмурень».


image166

 

image170 Подумай, чому такі назви отримав місяць грудень.

Назва «грудень» походить від мерзлих грудок. Після осінніх дощів розбиті возами ґрунтові дороги замерзали. Їздити такими дорогами було важко.

Погода у грудні віщує майбутні врожаї: грудень холодний та сніжний - хліб буде буйний та пишний, якщо у грудні випадуть великі сніги, то буде літо, багате на врожай.

image167 Поясни, чому у народі кажуть: Грудень рік кінчає, справжній зимі двері відчиняє.

На зміну грудню приходить місяць січень. Це морозний місяць. У січні морози особливо сильні і тріскучі. Небо ясне і чисте, сніг сліпить очі від яскравого сонячного світла. Чим яскравіше сонце, тим холодніший день. Дні стають довшими.

image170 Подумай, чому так кажуть: Січень - весні дідусь, а зимі - цар.


image169

 

Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун». Це місяць, коли у вітряну погоду січе снігом. У народі казали: Січень снігом січе, а мороз вогнем пече. А ще назву місяця пов’язували із «січею» - гілками, суччям, які взимку давали худобі.

Існували прикмети: Січень сніжний і холодний - то рік буде хлібородний, Якщо січень холодний - липень буде жаркий і грибів не жди до осені.

image168 Спробуй перевірити ці прикмети.

Лютий - найкоротший місяць року. Бувають і хуртовини (заметілі) - сильні вітри, бурі із снігом. Уже частіше і яскравіше світить сонце. Холодна погода змінюється першими відлигами.

На земній поверхні після відлиги при зниженні температури утворюється тонкий шар льоду, який називають ожеледицею.

Назва місяця говорить сама за себе. Адже він люту вдачу має. Пронизливі сніговії, колючі морози, вітри і хуртовини. У народі кажуть: Лютий багатий на сніг - квітень буде щедрий на воду.

Лютий передує весні: У лютому зима з весною вперше зустрічаються, Лютий лютує, та весні дорогу готує. У лютому є свої прикмети: Лютий без снігу - літо без хліба.


image172

 

Словничок. Хуртовина (заметіль), ожеледиця.


Перевір себе

1. Поясни, чому зимові місяці отримали такі назви.

2. Що таке ожеледиця? Для якого місяця вона характерна?

3. Чи доводилося тобі спостерігати зимові явища природи? Які саме?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити