ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЗИМКУ


РОСЛИНИ ВЗИМКУ


Пригадай, які зміни в неживій природі відбуваються взимку.

Більшість рослин заздалегідь готується до зими. Ще восени однорічні трав’янисті рослини зів’яли, залишивши своє насіння в ґрунті. З нього навесні виростуть нові трави.

У багаторічних трав’янистих рослин відмерла наземна частина рослини, в ґрунті лишилися кореневища, бульби, цибулини. Навесні з них розів’ються молоді частини рослини.

Деякі рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму. Це суниці, верес, журавлина. Є рослини, що ростуть і взимку. Під шаром снігу та опалого листя у підсніжників, пролісок, рясту з’являються пуп’янки, які з настанням тепла розпускаються. Життя рослинам узимку зберігає сніжна ковдра. Температура повітря під снігом, навіть якщо його товщина всього 10 сантиметрів, буде на 15-20° вищою, ніж зовні.


image173

 

У глибокому спокої перебувають дерева і кущі. Майже всі вони на зиму скинули листя. Однак на їхніх гілках залишаються бруньки. Зовні бруньки вкриті темними лусочками. Усередині бруньки є дуже дрібні зелені листочки. Наприкінці січня на вербі бруньки збільшуються, скидають лусочки і вкриваються світлим пушком. За зиму бруньки підростають на інших деревах і кущах. Яка б не була сувора зима, ріст рослин не припиняється, а лише сповільнюється.


image174


У зимовому лісі милують око припорошені снігом зелені ялини й сосни.


image175

 

Листки хвойних дерев - хвоїнки, вкриті товстою шкіркою, яка утримує вологу. Хвоїнки випаровують вологи значно менше, ніж широкі листки листяних дерев і кущів. Ось чому хвойні дерева не засихають узимку.

Словничок. Бруньки.


Перевір себе

1. Що відбувається з трав’янистими рослинами взимку?

2. Які трав’янисті рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму? Чому вони не гинуть у мороз?

3. Наведи приклади, що свідчать про ріст рослин узимку.

image177 Які вічнозелені рослини є у твоїй місцевості? Розкажи про них.

image180 Розглянь на малюнку контури дерев у зимовому лісі. Прочитай назви рослин. За якими ознаками їх можна впізнати в природі?
image180 Розпізнай дерева.


 

image180 Поясни прислів’я.

Добрий той сніг, що вчасно ліг.

image180 Перевір прикмети.

Якщо дерева вкрилися інеєм, буде тепло.

image183 Узимку деякі трав’янисті рослини від вимерзання захищає сніговий покрив. Ріст рослин не припиняється, а лише сповільнюється. Хвойні рослини зимують із зеленими листками - хвоїнками.

image184 СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА

Як зберегти ялинку перед новорічними святами

Поспостерігай за ялинкою у новорічні дні. Підготуй розповідь про новорічну ялинку за планом. Подумай, як їй можна допомогти.

ü  Розглянь новорічну ялинку, яку привезли у вашу школу чи до вашої домівки. Це ялина чи сосна? Визнач її вік. Кожного року на дереві виростає одна лутовка (кільце) гілок. Отже, скільки лутовок на стовбурі - такий приблизно вік дерева.

ü  Визнач приблизну висоту дерева, довжину гілок, цупкі чи гнучкі гілочки; які хвоїнки; деревце струнке чи із широкою кроною.

ü  Опиши або замалюй прикрашену ялинку, які на ній іграшки, інші прикраси. Яку ще роль виконувала ялинка, окрім того, що прикрашала кімнату?

Як довго простояла ялинка в кімнаті? Який вона мала вигляд, коли з неї зняли прикраси? Де опиниться ялинка після новорічних свят?

У школі відбулося веселе новорічне свято. Чи варто ще й вдома прикрашати ялинку? Чим можна замінити живу ялинку?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити