ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЗИМКУ


ТВАРИНИ ВЗИМКУ. ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ


Пригадай, яких птахів називають осілими.

Узимку мало корму для птахів. Синиці, повзики збираються у зграйки і перелітають з місця на місце в пошуках насіння різних рослин. У такій зграйці зустрічається й дятел. Він гострим дзьобом дістає личинки комах з-під кори дерев. Буває, що личинки падають у сніг. Синиці спритно підхоплюють їх. Так і мандрує табунець пташок від одного дерева до іншого.

З далекої півночі прилітають до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові й червона шапочка на голові. Птахи літають табунами, спритно лазять по деревах. Причепиться пташка на тонесеньку гілочку берези вниз головою і смакує насіння! Чит-чит! Чит-чит! - перемовляються чечітки.


image185

 

З’являються омелюхи. У них чудові великі чубчики на голові, кінчик хвоста жовтий із червоною облямівкою, і на крилах серед жовтих пір’їнок червона смужка. Омелюхи прилітають до нас з північних ялинових лісів. Кожен омелюх з’їдає за день більше ягід, ніж важить сам. Зате і користь цим приносить. Бо насіння, що в плоді, не перетравлюється в шлунку омелюха, і пташка розсіває насіння по лісу й по садах.


image187

 

З першим снігом з’являються в наших краях снігурі. їх можна впізнати по яскраво червоних грудках. Птахи ласують плодами горобини. При цьому викльовують насіння, а плоди викидають. Знайдеш під деревом покльовані плоди - це сліди снігурів.


image186

 

Деякі осілі птахи - сороки, галки, сірі ворони, які можуть поїдати найрізноманітнішу їжу, прилітають ближче до людських осель, де знаходять поживу на смітниках, у дворах. Ночують ці птахи в захищених від вітру місцях, під дахами будинків, у кущах, на деревах.


Перевір себе

1. Яких птахів взимку можна зустріти в наших лісах? Чим вони живляться?

2. Які птахи прилітають до нас з півночі? Чому?

3. Як узимку живуть осілі птахи?

 За якими птахами ти спостерігав узимку? Розкажи про свої спостереження.

 Пограйте в гру «Хто більше». Назвіть птахів, яких можна зустріти в лісі, у парку взимку. Виграє той, хто назве більше.

image267 Чи правильне таке твердження?

Сороки, галки, сірі ворони залишаються зимувати, бо в них не вистачає сил для перельоту в теплі краї.

 Перевір прикмети.

Снігурі прилетіли в грудні - зима буде суворою.

Горобці ховаються в затишок - на мороз і заметіль.


Прочитай

Допоможи птахам!

Лютої зими багато птахів потерпає від голоду. Тому найпростіша годівничка може врятувати пташине життя. На балконі, в саду, в парку, в лісі можна влаштувати пташину їдальню.

Разом з дорослим зробіть кормовий столик. Це дощечка з низенькими бортиками, яку прилаштовують на високій ніжці або підвішують на гілку. Складнішою конструкцією є кормовий столик під дашком або годівничка-будиночок.

До поручнів балкона можна боком прив’язати звичайну літрову банку. Вийде непогана їдальня. Шматочки несолоного сала можна наколоти на годівничку-голку. Її роблять з дроту й підвішують на мотузці. Ще синиці полюбляють гарбузове й соняшникове насіння, насіння динь, кавунів. Омелюхи - прив’ялі плоди горобини, калини, бузини. Снігурі - ще й насіння клена, ясена, бузку, лободи.


image191

Кормовий столик під дашком

 

image192 Домовтеся, як взимку допомагатимете птахам, що - прилітають на шкільне подвір’я, у сад.

image193  Узимку життя птахів залежить від того, чи знайдуть вони корм. Кожен з нас може допомогти птахам пережити голодні часи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити