ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА НАВЕСНІ


ЧОМУ БУВАЄ ВІТЕР


Поясни, чому повітря називають «невидимкою».

Як ми можемо переконатися, що воно існує?

Повітря рухається над землею. Воно прозоре, невидиме, і помітити його ми можемо лише тоді, коли воно рухається. Пил летить по дорозі, вітер зриває з дерев листя, розтріпує волосся - це рух повітря. Повітря постійно перебуває в русі.

 Пригадай, що нагріває повітря. Що відбувається з повітрям при нагріванні?

Властивість повітря розширюватися і підніматися вгору при нагріванні сприяє утворенню вітру. Тепле повітря - легше. Воно піднімається вгору. Холодне повітря - важче, тому стелиться низом, займає місце, що звільнилося від теплого повітря.


image220

 

Спробуй відкрити зовнішні двері, коли надворі холодно. Що ти відчуєш? По ногах дме холодне повітря, а тепле кімнатне, піднявшись догори, вийде на вулицю. Потримай довше двері відкритими, і в кімнаті стане майже так само холодно, як і на вулиці. Тому що тепле повітря вийде і його місце займе холодне.

Отже, тепле, легке повітря піднімається вгору, а холодне, важче, стелиться низом.


Вітер - це рух повітря.

Від вітру залежить і погода, і урожай, і багато чого в нашому житті.

За переміщенням повітря стежать синоптики - люди, які передбачають погоду. Вони вивчають його напрямок.

Вітер сприяє розповсюдженню насіння, руху вітрильних яхт. Допомагає людині переносити сильну спеку (подув вітерець - стало прохолодніше). Водночас дуже сильний вітер приносить урагани, що іноді призводить до руйнування житла людини, аварій морських кораблів.

Сильний вітер з грозою, дощем або снігом називають бурею.

image223 Розглянь малюнки і розкажи, яку користь приносить вітер.

Словничок. Ураган, буря.


Перевір себе

1. Що таке вітер?

2. Поясни, чому виникає вітер.

3. Розкажи, як людина використовує вітер.

image225 Прочитайте текст і поміркуйте.

На запитання вчителя, чому буває вітер, Софійка відповіла: «Вітер піднімається тому, що дерева хитають своїми гілками».

Чи правильно відповіла дівчинка? Яка твоя відповідь?


Для допитливих

Зроби вітрячок

Вітер - «невидимка». Його не можна сприйняти зором, зате можна побачити, як він рухає тіла. Простий вітрячок можна зробити зі щільного паперу у формі квадрата, трикутника та шестикутника. Зроби глибокі розрізи від кутів до центра (не доходячи до центра кілька сантиметрів) і загни кінці до центра. Отриману фігурку закріпи на паличці за допомогою проволоки та намистинок. Вийди на вулицю і подивися, як вітер обертає лопаті твого вітрячка. Чим сильніший вітер, тим швидше обертаються лопаті.Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити