ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА НАВЕСНІ


РОСЛИНИ НАВЕСНІ


Пригадай, які зміни в неживій природі спостерігають навесні.

На початку весни ще не розтанув весь сніг, а вже подекуди біля старої пожовклої трави, проростає молода зелена травичка. З’являються перші квіти - підсніжники, проліски, мати-й- мачуха. Ці рослини розвивалися взимку під снігом. Тільки пригріє весняне сонечко, вони розцвітають.

У дерев і кущів починається весняний рух соків. Він настає тоді, коли відтане ґрунт, і вода з коренів почне надходити в усі органи рослини.

Починають цвісти дерева. Першою зацвітає вільха. Досить лише доторкнутися до гілки вільхи із сережками, як вітер підхопить цілу хмару жовтого пилку.

Майже одночасно з вільхою починає цвісти й ліщина.


image229

 

На вербі розцвітають пухнасті квітки, або «котики».


image230

 

На деревах і кущах розпукуються бруньки і з’являються зелені листки. Спочатку розпускаються ледь помітні липкі и духмяні листки берези. За березою поспішає розпуститися листя липи, вільхи, дуба. Потім починають зеленіти акації, яблуні, груші. Проте листки И трава швидко ростуть, і вже до травня все довкола вкривається яскравою зеленню.


Перевір себе

1. Назви ознаки, які спостерігаються у рослин з настанням весни.

2. Розкажи про свої спостереження за рослинами навесні:

- коли з’явилися перші листки на деревах і кущах;

- коли зацвіли плодові дерева і кущі у вашій місцевості.

3. На яких із зображених на малюнках рослин раніше з’являються квітки, а на яких - листки?image232 Перевір прикмету.

Якщо береза опушиться раніше за клена - літо буде сухе, а пізніше - дощове.

image232 Які ранньоквітучі рослини, що зображені на малюнках, ростуть у вашій місцевості?


image233

 

Першоцвітів з кожною весною стає все менше. Їх нищать люди. Збираючи ці рослини для букетів, вони виривають їх з коренями. Із зірваних квіток не утворяться плоди і насіння, тому рослини не розмножуються. Кожен з нас має дбати про ці рослини.


Для допитливих

Чому рослину мати-й-мачуха так дивно назвали? А ось чому: нижня частина її листка біла, вкрита ніжними пухнастими волосинками. На дотик вона здається м’якою й теплою, це мати.

Верхня частина листка рослини - жорстка й холодна, це мачуха. От і назвали рослинку: мати-й-мачуха.

Чому кропива жалиться?

Листки і стебла кропиви вкриті великою кількістю жалких волосків. Вони містять їдку рідину. Коли ми торкаємося листка, волосок проколює шкіру. Верхня частина волоска відламується, і в ранку потрапляє їдка рідина. Вона й завдає неприємних опіків.


image234

Кропива дводомна

 

image235 Перші ознаки весни у живій природі - весняний рух соків, цвітіння дерев і кущів, поява перших квітів - підсніжників, пролісок, мати-й-мачухи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити