ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА НАВЕСНІ


ЗВІРІ НАВЕСНІ


З початком весни у багатьох звірів зимове хутро стає рідшим, змінюється його забарвлення. У зайця-біляка спочатку сіріє спинка, а потім боки.

У білки шубка стає рудою.

Прокидаються звірі, які були у зимовій сплячці.

Навесні в більшості тварин з’являються дитинчата. У березні народжуються зайченята. Уже з народження звірята проворні, пухнасті, з розплющеними оченятами. Нагодує їх зайчиха своїм молоком і побіжить геть. Буває, що і зовсім не повертається до своїх зайченят. Але це не біда - малюки без неї не пропадуть. Їх нагодує інша зайчиха, що пробігатиме повз. Через п’ять-шість днів зайченята починають їсти траву, молоді гілочки. А ще через кілька тижнів готові до самостійного життя.


image260

Заєць-біляк навесні

 

У білки народжуються білченята. Вони зовсім безпомічні, сліпі, голі. Білка-мати перші дні не покидає їх самих, турбується про малят - зігріває, годує. Через п’ять тижнів білченята прозрівають. А через два місяці покидають гніздо.


image261

 

Наприкінці березня у диких свиней народжуються поросята. У маленьких поросят на спині і боках помітні яскраві смуги. Так дорослим тваринам легше помітити їх у траві.

Лисиця риє глибоку нору з проходами під землею, із запасними виходами. Лисенята народжуються сліпими і безпомічними. Поки лисенята сплять, мати вирушає на полювання. А коли лисенята підростуть, лисиця починає їм носити здобич.


image263

 

Ведмежата, які народилися взимку, виходять разом із ведмедихою з барлогу.

У травні народжуються малята у козуль, оленів. Через тиждень вони вже ходять за матір’ю. Тривалий час дорослі тварини оберігають їх від небезпеки.


image262

 

Перевір себе

1. Які зміни в житті звірів спостерігаються навесні?

2. Як свійські тварини доглядають за своїми дитинчатами? Розкажи про свої спостереження.

image267Чому навесні пробуджуються ведмідь, їжак?

image264 За малюнками поясни ланцюг живлення: Склади ланцюг живлення у весняному лісі.

image268  Зміна хутра, пробудження від зимової сплячки, народження малят - весняні явища у житті звірів.


ПРАКТИЧНА РОБОТА

ВИГОТОВЛЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЛИСТІВКИ «ТИША В ЛІСІ»


Травень-червень - найважливіші місяці в житті тварин. У цей період пташки здебільшого висиджують своїх пташенят. А деякі звірі й птахи вже вигодовують молодняк.

Діти придумали декілька простих правил, як поводитися в цей час у лісі. Можливо, тобі ці правила теж сподобаються, і ти будеш їх дотримуватися. Або запропонуєш свої.

До правил намалюй екологічну листівку або екологічні знаки.

1. Не будемо заглядати у пташині гнізда і руйнувати їх.

2. Не будемо брати до рук пташині яйця, пташенят, звірят.

3. Не будемо ловити диких тварин і забирати із собою.

4. Не будемо порушувати тишу в лісі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити