ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЛІТКУ


ТВАРИНИ ЛІСУ


Пригадай, які тварини мешкають у лісі. Які із цих тварин звірі?

Ліс для багатьох тварин - рідна домівка. Тут вони завжди знайдуть собі їжу. У лісі легко сховатися від ворогів, збудувати житло.

Найбільші тварини наших лісів - лосі, дикі кабани, вовки.

Лось - справжній лісовий велетень. Тварину легко впізнати по рогах з великою кількістю відростків. Роги виростають лише у самців, а в самок їх немає. У лося довгі сильні ноги. Живляться лосі гілками й корою молодих дерев і кущів, травою, грибами.


image298

 

Дикі кабани живуть у густих заростях лісів. Тіло в кабана кремезне, вкрите жорсткою щетинистою шерстю. Удень звір відпочиває в лігві, а ввечері виходить у пошуках їжі. Кабани живляться плодами, коренями рослин, черв’яками, комахами.


 

У вовка видовжена морда, широкий лоб, гострі трикутні вуха. Товстий, пухнастий хвіст завжди висить донизу.

На полювання вовк виходить вночі. Живиться переважно дрібними тваринами. Зграя вовків може вполювати оленя.


image300

 

У лісі можна зустріти лисицю. Найбільша гордість лисиці - пухнастий хвіст. Лисиця не «замітає» ним слідів. Під час бігу хвіст слугує тварині кермом. Лисиця - всеїдна тварина. Її корм - миші, комахи, птахи, ягоди, насіння.

У будь-якому лісі - хвойному чи листяному - багато білок. Для перестрибування з дерева на дерево білка використовує свій довгий пухнастий хвіст. Це для неї і парашут, і кермо.

 Пригадай, чим живиться білка.

Солов’ї, шпаки, дрозди наповнюють ліс дзвінким співом. Усі ці птахи поїдають безліч комах, які живуть на деревах і кущах.


image302

 

Серед птахів лісу особливо помітний дятел. У нього міцний дзьоб і лапи, мов гачки. Чіпляється дятел за кору дерева й лазить, куди захоче, - угору, униз, в один бік, в інший бік. Дзьобом - стук-стук, стук-стук. Працює дятел цілісінький день - винищує шкідників дерев, що ховаються під корою.


image303

 

Найбільше шкодять деревам комахи - чорний сосновий вусач і жук-короїд. Вони прогризають ходи в деревині, від чого дерево гине. А от руді лісові мурашки з одного великого мурашника можуть знищити за одне літо 10 мільйонів комах-шкідників. Тому не руйнуй мурашників.

image306 Розкажи про одну з тварин, про яку розповідається в тексті. Користуйся таким планом:

ü  Назва тварини.

ü  До якої групи належить: звірі, птахи чи комахи.

ü  Зовнішній вигляд.

ü  Де живе.

ü  Чим живиться.

image304 Поміркуйте. Що сталося б з деревами, якби в лісі не було птахів? Чому?

Чому треба оберігати не тільки самих тварин, а й ті місця, в яких вони живуть?

image306 Склади ланцюг живлення у лісі влітку.

image307  У лісі життя тварин пов’язане з добуванням корму. У лісі зайвих тварин не буває.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити