ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВЛІТКУ


РОСЛИНИ І ТВАРИНИ ПРІСНИХ ВОДОЙМ


Які бувають прісні водойми?

image316 Пригадай свою подорож до озера, ставка або річки.

На поверхні озера або ставка часто можна побачити маленьку рослину - ряску. Вона має вигляд зеленої пластинки, від якої у воді відходять корінці. Ряскою полюбляють ласувати качки.


image315

 

На поверхні води вирізняється надзвичайно гарна рослина - латаття біле. Великі листки цієї рослини плавають по поверхні води. З травня по серпень цвіте вона великими білими квітками, схожими на квітки лілії. Тому її ще називають білою, або водяною, лілією. Перед заходом сонця квітки закриваються і ховаються на ніч під водою, вранці знову спливають на поверхню.


image318

Латаття біле

 

image316 Розглянь рослини на малюнках. їх можна зустріти на берегах і поверхні водойми. Порівняй їх. За якими ознаками вони відрізняються?Поблизу озера й у самій воді живе багато різних тварин. Днями стоїть у мілкій прибережній воді сіра чапля на довгих ногах. Вона терпляче вичікує здобич - мальків риб, жаб і водяних комах, яких хапає своїм довгим дзьобом.

Над водою літають різнобарвні бабки. Бабки - хижаки. Вони знищують мух, комарів.

По поверхні води бігають комахи - водомірки.

Час від часу з дна озера піднімаються подихати жуки плавунець і водолюб.

Жаби живляться переважно комахами, іноді мальками риб.

У водоймах водиться різна риба.

У ставках люди розводять рибу, водоплавних птахів.

Береги водойм - гарне місце для відпочинку.


Перевір себе

1. Які рослини ростуть у водоймах?

2. Які тварини живуть у водоймах?

image319 Які водойми є у вашій місцевості? Запиши у зошит назви рослин і тварин, які населяють водойми вашої місцевості.

image320 Як люди використовують водойми для власних потреб у вашій місцевості?

image319 Відгадай загадки.

Стоїть над водою, хитає сивою бородою.


Стоять красуні на воді,

Вінки на них білі й золоті.

(Верба, біле латаття та глечики жовті.)

image323 Розгляньте малюнки, прочитайте тексти. Складіть розповідь про одну з риб. Можна використовувати додаткову літературу: словники, енциклопедії.


ЩУКА

Відрізнити щуку від інших риб легко по великій плоскій голові і широкій пащі з гострими дрібними зубами. Ця риба - хижак. Уміє маскуватися і несподівано із засідки нападати на здобич. Недаремно кажуть: Для того і щука в річці, щоб карась не дрімав. Доросла щука живиться різними рибами, жабами.

Щуку ще називають «санітаром водойми», бо їй найлегше вполювати хвору рибу.


image321

 

СОМ

Повільна і неповоротка риба сом схожа на чорне поліно. Лежить спокійно на дні глибокої річки, за здобиччю не ганяється. Щоб піймати поживу, вдається до хитрощів. Приманить вусами дрібну рибинку і ковтне її. Або відкриє велику пащу і чекає, коли рибка сама в неї запливе.image324 У водоймах живуть різні рослини і тварини. Люди використовують водойми для господарських потреб.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити