ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ЗАПИТАННЯ ДО ПРИРОДИ


СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПРИРОДОЮ ВЗИМКУ (У ЛІСІ, ПАРКУ)


Під час екскурсії до зимового лісу зверни увагу на висоту Сонця над горизонтом, стан неба, чи падає сніг. За допомогою снігової рейки (лінійки) виміряй товщину снігового покриву у різних місцях - біля дерев і на відкритому місці. Чи однаковий він? Подумай чому. Результати вимірювання запиши у зошит вдома.

Спостерігай за рослинами. Які на вигляд листяні рослини? Чи всі скинули листки? Спробуй визначити назви дерев: за залишками листя; за корою; за гіллям.

Зимові гілки тільки на перший погляд здаються однаковими. Якщо придивитись уважніше, вони всі різні. У бруслини гілки зеленого кольору, черемхи - блискучо-коричневого, горобини - білувато-сірого, калини - жовтуватого. Багато гілок мають специфічні ознаки: колючки в шипшини й глоду, вузли в дуба.

Спробуй розрізнити хвойні дерева: за хвоїнками, за корою, за шишками, за гіллям.

Гілки ялин дуже пружні, під снігом за зиму вони опускаються, а влітку дерево стає струнким. Під час сильних морозів розтріскуються шишки у ялин і сосен. Насіння, повільно обертаючись, розлітається на невеликі відстані.Розгреби сніг до землі. Якщо побачиш там зелені рослини, поміркуй, чому вони не загинули під снігом.

Спостерігай за птахами, білками. Придивися до слідів. Яким тваринам вони належать?

Прислухайся, чи шумить ліс, чи чути голоси птахів.

Про свої спостереження у природі запиши у зошиті.

На подвір’ї школи або в лісі поспостерігай за сніжинками.

Підстав рукавицю і злови сніжинку. Тільки прикрий ніс і рот рукою, щоб від теплого дихання сніжна «зірочка» не розтанула. Уважно розглянь ці крижані кристали. Що ти побачив?

Сніжинки - це кристали льоду. Високо в небі взимку можна побачити хмари, схожі на пір’їнки. Вони складаються з безлічі таких кристалів.

Кристали льоду в хмарах утворюються з водяної пари. Вони поступово збільшуються і перетворюються на сніжинки.

Сніжинка - дуже ніжне створіння. Щонайменша зміна температури або вітру впливає на її розмір і форму.

Спіймай сніжинку на долоню без рукавиці. Що відбулося із сніжинкою? Чому?

Злови нові сніжинки і розглянь їх за допомогою лупи. Що ти помітив? Скільки у них промінців?

ü  Спробуй замалювати сніжинку, яка тобі найбільше сподобалася, у блокноті.

ü  Організуй у класі виставку малюнків сніжинок. Порівняй їх із тими, які ти вирізав з паперу на уроці праці або якими прикрашав ялинку. Що між ними подібного?

ü  Прикрась своєю сніжинкою ялинку або вікно.


Прочитай

Якими бувають сніжинки?

Снігопад. Тихо падають із хмар на землю сніжинки. Як маленькі парашутики, кружляють вони при найлегшому вітрі в зимовому танці.

Яке розмаїття форм! Здається, немає і двох однакових. Але вчені виділили дев’ять основних форм сніжних кристалів. Їм навіть дали цікаві назви: пластинка, зірка, стовпчик, голка, пушинка, їжак, запонка, сніжинка заледеніла, сніжинка крупо-подібна.

Наприклад, зірка може мати від трьох до дванадцяти променів. А форма сніжинки їжак буває пластинчаста, трубчаста, зірчаста … Сорок вісім видів, варіантів, комбінацій! Скільки гарних малюнків можна зробити, збираючи мальовану колекцію сніжинок!Злиплі сніжинки утворюють снігові пластівці. Великі, схожі на шматочки вати, лягають на землю.

ü  Які сніжинки тобі довелося побачити під лупою?

ü  Розкажи батькам про свої відкриття під час практичної роботи та про те, що ти дізнався про сніжинки.

ü  Підготуй загадки про сніжинки і загадай їх однокласникам.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити