ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


ОЗНАКИ ОСЕНІ


Яка нині пора року? Назви її місяці.

image38 Відгадай загадку.

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли це буває?

(Восени.)

image38 Розглянь малюнки. Розкажи, які зміни відбуваються у цю пору року в лісі, в саду, на городі.Осінь починає вересень. У народі його називають «хмурень». Це тому, що небо вкривається хмарками, наче хмуриться. Рідше з’являється сонце, падають дощі. Сонячного світла стає менше, день коротшає. Але разом з тим у вересні ще зберігається тепло. Нас радують осінні квіти.

image40 Розглянь малюнки і назви квіти, які можна побачити у вересні.Другий місяць осені - жовтень. Жовтень як не з дощем, то зі снігом - так у народі говорять про цей місяць. Жовкне листя на деревах. У дібровах стихає пташиний спів, ховаються комахи. Ставки та озерця вкриваються опалим листям. Земля і повітря прогріваються менше. Стає холодніше. Небо все частіше затягують хмари. На калюжах з’являється перший льодок.

Третім місяцем осені є листопад. Чим він нас зустрічає?

image40 Прочитай вірш.

ЛИСТОПАД

Осінь, осінь, листопад,

Жовте листя стелить сад,

За моря в краї далекі

Відлетіли вже лелеки.

Хмари небо затягли,

Вітер віє з-за гори,

Ходить осінь листопадом,

Жовте листя стелить садом.

Анатолій Житкевич


image44

 

Про які ознаки осені у ньому йдеться? Назви окремо ознаки живої і неживої природи.

image43 Чому у народі кажуть: «Листопад білими кіньми їде»?

Листопад ще називають «строкатим місяцем». Зима з осінню в цей час бореться, тому може бути і дощ, і сніг, і мороз, і відлига.

На початку осені трапляються перші приморозки. Нерідко після них починається тепла сонячна і суха погода. Це час «бабиного літа». Але воно триває недовго. Незабаром - пора осінніх дощів. Вони зовсім не схожі на літні. Увесь тиждень, не вгаваючи, може сіяти дощик. І здається, немає йому краю.

Тому й буває дві осені. Одна - золота, радісна. Друга - сіра, сумна, похмура.

image43 Під час екскурсії, прогулянок, по дорозі до школи (дому) спостерігай за змінами у живій і неживій природі у різні пори року (місяці). Свої спостереження записуй у зошит. Обов’язково зазначай дату побаченого. Якщо є така можливість, фотографуй або замальовуй побачене.


Перевір себе

1. Назви осінні місяці. Як у народі називають місяць вересень? Поясни чому.

2. Назви основні ознаки осені. Які зміни відбуваються у неживій природі?

3. Коли буває «бабине літо»? Дізнайся, чому цю пору так назвали.

image48 Чому люди дякують осені? За що ти любиш осінь?


Для допитливих

Назву місяця вересень пов’язують з вічнозеленим кущем - вересом, що цвіте в українському Поліссі. Масове цвітіння цієї медоносної рослини припадає саме на місяць вересень.


image47

 

image49 Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають коротшими, а ночі - довшими. Сонце піднімається на небосхилі вже не так високо, як улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується, з’являються перші заморозки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити