ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС

ПРИРОДА ВОСЕНИ


ЗМІНА СТАНУ ВОДИ ПРИ НАГРІВАННІ. ТЕРМОМЕТР


Пригадай властивості води.

Тобі відомо, що вода прозора, безбарвна, не має запаху.

Які ще властивості має вода? Разом з дорослим виконай досліди.

image55 Дослід 1. Налийте повну пробірку забарвленої води кімнатної температури і закрийте її корком зі скляною трубкою. Вода зайде в трубку. Позначте рівень води смужкою паперу. Опустіть пробірку в гарячу воду.

Як змінився рівень води в трубці? Скільки її стало? Рівень води у трубці піднявся. Отже, вода при нагріванні розширюється.


image60

Гаряча вода


Дослід 2. Опустіть пробірку в холодну воду.

Як змінився рівень води в трубці? Скільки її стало? Рівень води у трубці знизився. Отже, вода при охолодженні стискається.

Усі рідини (олія, бензин, молоко тощо), а також рідкий метал - ртуть - розширюються під час нагрівання і стискаються під час охолодження. Цю властивість використовують при виготовленні приладу - термометра.


image58

Холодна вода


image59 Чи доводилося тобі користуватися термометром? Як саме? Які термометри є у тебе вдома? Як їх використовує твоя сім’я?

Температуру має все довкола: каміння, вода, ґрунт, повітря. Температура неживої природи залежить від Сонця. Повітря, наче скло, пропускає сонячні промені до поверхні Землі. Саме повітря нагрівається від нагрітої сонцем земної поверхні. Тому, чим вище від поверхні Землі, тим повітря холодніше.

Улітку повітря тепліше, а восени і взимку холодне. Температура повітря змінюється не тільки зі зміною пір року. Вона змінюється і впродовж дня. Найвища температура повітря пополудні, а найнижча - вранці, до сходу Сонця.


image61

 

Яку будову має термометр? Термометр складається зі шкали, на якій поділками позначено градуси. Кожна поділка відповідає одному градусу. Його позначають значком (°). Цифри, що стоять біля поділок, показують число градусів. До шкали прикріплена скляна трубка. Нижня частина заповнена ртуттю або підфарбованим спиртом. Коли надворі тепло, рідина в трубці піднімається вище поділки, позначеної нулем, а коли холодно, - опускається нижче неї.


image62

 

Чому так відбувається? При підвищенні температури спирт або ртуть у термометрі розширюються і піднімаються по трубці вгору. При охолодженні - стискаються та опускаються вниз.

Вода теж має температуру. Її нагріває сонячне проміння. Температуру води люди вимірюють під час купання немовлят, отримання лікувальних ванн, у басейнах тощо.


image63

 

Запам’ятай! У термометрі для вимірювання температури тіла людини використовують ртуть. Користуйся ним обережно. Якщо термометр випадково розбився, одразу ж повідом про це дорослих. Не можна торкатися ртуті руками. Вона дуже отруйна!

Словничок. Стиснення, розширення, термометр, градус.


Перевір себе

1. За допомогою якого приладу вимірюють температуру?

2. Які бувають термометри?

3. Яку будову має термометр?

4. Де у побуті ми використовуємо термометри?


Для допитливих

Для людини нормальною вважають температуру тіла 36,6°.

image65 Вода при нагріванні розширюється, а при охолодженні стискається. Усі рідини також мають властивість розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні. Усе, що нас оточує, має температуру. Її визначають за допомогою термометра.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити