ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС - І.В. Гурщинська - 2012 рік

МАНДРІВКА ТРЕТЯ


ПРИРОДА НАВЕСНІ


Зустріч 44. ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЖИТТЯ РИБ НАВЕСНІ?


Ти дізнаєшся, що навесні у риб відбувається нерест — період розмноження.

Пригадай! Як зимують риби?

Про важливі події у весняному житті риб розповідає наш друг — Карасик Золотенко:

— Щойно на водоймах скресне крига, прогріється вода, риби піднімаються із дна водойм ближче до поверхні. Незабаром розпочнеться період розмноження — нерест. Риби шукають затишні місця для відкладання ікри. Полюбляють лускаті обирати тихі заплави попід берегами, або зарості густої водяної рослинності. Тобто місця, де немає бурхливої течії, яка могла б змити ікру. Сазани, річковий окунь, сом кращих місць для нереста не вишукують: розмножуються там, де живуть.

Сазан               Річковий окунь               Сом

У багатьох риб під час нересту значно змінюється зовнішній вигляд. У самців наших звичайних річкових риб — лящів, яскравішає забарвлення, змінюється навіть форма тіла!

Першими йдуть на нерест щуки, відразу як закінчиться льодохід. Потім настає час для нересту у ляща, плітки, окуня. Коли добре прогріються водойми, підуть на нерест

коропи, карасі й лини.

Щука                                  Лящ                       Карась

Здебільшого після нересту риби не піклуються про своїх майбутніх нащадків, кидаючи ікру напризволяще. Але це не стосується сома. Сом на дні водойми викопує невеличку ямку для ікринок. А потім самець і самочка охороняють її. Мальки річкових риб тримаються зграйками й переважно обходяться без опіки дорослих. Мальків буває дуже багато, але дорослішають не всі. Упродовж «дитинства» на мальків звідусіль чекає небезпека: пересихання або забруднення водойм, полювання на них хижих риб та звірів.

Пам’ятка друга природи

Період розмноження — нерест — особливо важливий для життя риб. Від того, як він пройде, залежить чисельність риби у наших водоймах! Під час нересту вилов риби заборонено!

Фотозагадка. Упізнай рибу.

Завдання для друга природи.

Підготуй запитання та відповіді для телегри «Найрозумніший» про життя риб навесні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити