ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС - І.В. Гурщинська - 2012 рік

МАНДРІВКА ТРЕТЯ


ПРИРОДА НАВЕСНІ


Зустріч 44. ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЖИТТЯ РИБ НАВЕСНІ?


Ти дізнаєшся, що навесні у риб відбувається нерест — період розмноження.

Пригадай! Як зимують риби?

Про важливі події у весняному житті риб розповідає наш друг — Карасик Золотенко:

— Щойно на водоймах скресне крига, прогріється вода, риби піднімаються із дна водойм ближче до поверхні. Незабаром розпочнеться період розмноження — нерест. Риби шукають затишні місця для відкладання ікри. Полюбляють лускаті обирати тихі заплави попід берегами, або зарості густої водяної рослинності. Тобто місця, де немає бурхливої течії, яка могла б змити ікру. Сазани, річковий окунь, сом кращих місць для нереста не вишукують: розмножуються там, де живуть.

Сазан               Річковий окунь               Сом

У багатьох риб під час нересту значно змінюється зовнішній вигляд. У самців наших звичайних річкових риб — лящів, яскравішає забарвлення, змінюється навіть форма тіла!

Першими йдуть на нерест щуки, відразу як закінчиться льодохід. Потім настає час для нересту у ляща, плітки, окуня. Коли добре прогріються водойми, підуть на нерест

коропи, карасі й лини.

Щука                                  Лящ                       Карась

Здебільшого після нересту риби не піклуються про своїх майбутніх нащадків, кидаючи ікру напризволяще. Але це не стосується сома. Сом на дні водойми викопує невеличку ямку для ікринок. А потім самець і самочка охороняють її. Мальки річкових риб тримаються зграйками й переважно обходяться без опіки дорослих. Мальків буває дуже багато, але дорослішають не всі. Упродовж «дитинства» на мальків звідусіль чекає небезпека: пересихання або забруднення водойм, полювання на них хижих риб та звірів.

Пам’ятка друга природи

Період розмноження — нерест — особливо важливий для життя риб. Від того, як він пройде, залежить чисельність риби у наших водоймах! Під час нересту вилов риби заборонено!

Фотозагадка. Упізнай рибу.

Завдання для друга природи.

Підготуй запитання та відповіді для телегри «Найрозумніший» про життя риб навесні.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити