ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 КЛАС - І.В. Гурщинська - 2012 рік
МАНДРІВКА ЧЕТВЕРТА
ПРИРОДА ВЛІТКУ
Зустріч 53. ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЖИТТЯ РОСЛИН ВЛІТКУ?
Ти дізнаєшся про ознаки літа в житті рослин.
Пригадай! Які зміни відбулися у житті дерев, кущів та трав’янистих рослин навесні?
Синьокрила Сойка поцікавилася:
— Як ти дізнаєшся, що розпочалося літо? — і продовжила: — Літо настає тоді, коли починають цвісти калина і шипшина, зачервоніють голівки лугової конюшини. А на поверхні водойм з’являється ряска.
Калина Шипшина Лугова конюшина Ряска
Як для мене, то кращої пори за літо немає! Ліси одягли- ся в пишне молоде листя. На деревах визріває насіння. Ось, стоїть крислатий дуб. Він — могутній і вельможний велетень — найвищий, найсильніший серед інших дерев у лісі. Цвіте дуб непомітно. Із непоказних квіток упродовж літа визрівають жолуді. До речі, жолуді з’являються тільки на тих дубах, яким понад 50 років!
Натомість, цвітіння липи — справжнє свято. Зауваж, із дерев одна лише липа цвіте влітку, а не навесні. Які гарні її жовто-білі квітки, зібрані у суцвіття! Над кожним суцвіттям виростає довгенький світло-зелений приквіток. Він, як дашок, прикриває квітки від дощу. А восени крилатий виріст перетвориться на парашут для насіння липи.
Літо щедро встеляє землю смарагдовим килимом із різнотрав’я. Зупини погляд, придивись уважно! У кожної рослини є свої таємниці. Хоча б, дзвоники. Одна квіточка у цієї рослини цвіте лише тиждень. А скільки їх на стебельці? Бутони дзвоників звернені вгору, квітки дивляться донизу — рятуються від дощу. Після цвітіння квітконіжка знову розпрямляється, щоб подалі розсипати своє насіння.
Хто не любить ромашку? А чи знаєте ви, що її справжня назва — королиця? Бо вона, як королівна серед трав’янистих рослин.
Дзвоники Королиця Гвоздика Іриси-півники
Завдання для друга природи.
Доведи, що не можна зривати квітки дикорослих рослин для букетів та вінків. Придумай і розіграй розмову на цю тему між королицею та дзвоником.