ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ВСЕСВІТ I СОНЯЧНА СИСТЕМА


§ 9. МІСЯЦЬ - ПРИРОДНИЙ СУПУТНИК ЗЕМЛІ


- Які небесні тіла називають супутниками?

Місяць — це єдиний природний супутник Землі, Коли ми дивимося на Місяць, нам видається, що він приблизно такого ж розміру, як Сонце. Насправді Місяць не лише набагато менший за Сонце, а й у декілька разів менший від Землі.

- Чому ми не помічаємо такої великої різниці в розмірах Сонця і Місяця?

Мал. 32. Місяць на нічному небі

Місяць — найближче до Землі небесне тіло. Він розташований у 400 разів ближче до Землі, ніж Сонце, тому ми бачимо його таким великим.

Місяць — холодне тіло. Його можна бачити на небі лише тому, що його освітлюють сонячні промені. Місяць світиться відбитим сонячним світлом(мал. 32).

Місяць рухається навколо Землі. Повний оберт навколо Землі він здійснює майже за 28 діб. Одночасно з рухом навколо Землі Місяць обертається навколо своєї осі.

- Що відбувається на Землі внаслідок обертання навколо осі? Яка тривалість доби на Землі?

На Місяці, як і на Землі, унаслідок обертання навколо осі змінюються день і ніч. Тільки доба на Місяці набагато довша. Вона триває приблизно 28 земних діб.

Місяць завжди повернутий до Землі одним боком (мал. 33). Невидимий бік Місяця люди побачили лише в 1959 році на фотознімках, зроблених автоматичною міжпланетною станцією, яка облетіла довкола Місяця (мал. 34).


Мал. 33. Видимий бік Місяця

Мал. 34. Невидимий бік Місяця

Вигляд Місяця на небі постійно змінюється: то він нагадує серп, то має вигляд частини диска, то — повного диска. Бувають дні, коли Місяця зовсім не видно.

Вигляд Місяця на небі називають фазами.

- 1. Розгляньте, як змінюється освітлення Місяця Сонцем під час його руху навколо Землі (мал. 35). 2. Прочитайте назви фаз Місяця.

Мал. 35. Зміна фаз Місяця Чому змінюються фази Місяця?

Фази Місяця змінюються тому, що Місяць світиться відбитим сонячним світлом і рухається навколо Землі. Ми бачимо лише освітлену частину Місяця, яка постійно змінюється, тому що змінюється положення Місяця відносно Сонця.

У фазі нового Місяця його зовсім не видно. Далі Місяць з’являється на небі у вигляді серпа — молодика. Освітлена частина Місяця поступово збільшується. Спочатку видно половину диска, а потім — повний диск (повня). Після повні освітлена частина Місяця починає поступово зменшуватися. Спочатку видно половину диска, а потім серп повернутий у протилежний від молодика бік. Далі починається наступна фаза нового Місяця.

Місяць — це єдиний природний супутник Землі. Він рухається навколо Землі й обертається навколо осі. Місяць світиться відбитим сонячним світлом. Фази Місяця змінюються, тому що Місяць світиться відбитим сонячним світлом і рухається навколо Землі.

- 1. Яким небесним тілом є Місяць? 2. Які рухи здійснює Місяць у космічному просторі? 3. За який час Місяць робить повний оберт навколо Землі? 4. Яка тривалість доби на Місяці? 5. Що називають фазами Місяця? 6. Чому змінюються фази Місяця?

Місяць привертав увагу людей з давніх-давен. З початком космічної ери люди не лише отримали фотознімки зворотної сторони Місяця, а й побували на ньому. У 1969 році на поверхню Місяця вперше опустився космічний апарат «Аполлон». Першою людиною, яка ступила на поверхню Місяця, був громадянин США Ніл Армстронг. Місяць досі залишається єдиним небесним тілом, на якому побувала людина.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити